Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Łowca autografów

Tłumaczenie: Zbigniew Batko
Wydawnictwo: Znak
The Autograph Man
Snoopy

"Łowca autografów to powieść o świecie piętnastominutowych gwiazd i gwiazdeczek, któremu Zadie Smith dobrze się przyjrzała, bo sama była jego bohaterką”. (Jerzy Jarniewicz) Alex-Li Tandem to łowca autografów, dryfujący od imprezy do imprezy, który rozpaczliwie usiłuje nadać swojemu życiu choćby pozór sensu. Pewnego dnia poznaje gwiazdę filmową, o której autografie marzył od kilkunastu lat, i...

Alex-Li Tandem to łowca autografów, dryfujący od imprezy do imprezy, który rozpaczliwie usiłuje nadać swojemu życiu choćby pozór sensu. Pewnego dnia poznaje gwiazdę filmową, o której autografie marzył od kilkunastu lat, i szczęśliwie rozwiązuje wszystkie najważniejsze sprawy!
Tylko Zadie Smith potrafi pisać w tak zabawny i tryskający energią sposób o współczesnym głodzie sławy i marzeniach o nieśmiertelności.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

_fantasquemagorie_ | 2016-03-10
Przeczytana: 10 marca 2016

Po kilku ostatnich, dość traumatycznych, rzekłbym, lekturach, naszła mnie ochota na coś lżejszego, ze swadą, acz o czymś i z morałem.

Zachęcony okładką i wspomnieniem "Białych Zębów" wybrałem "Łowcę Autografów" Zadie Smith.

Z przykrością muszę stwierdzić, że to był błąd. Książka okazała się dość mocnym rozczarowaniem.

Mamy tutaj istny groch z kapustą: kulturową hybrydę w osobie Brytyjczyka chińskiego pochodzenia wyznającego judaizm, symbolikę hiroszimy, nazizmu, playboy'a, a w tle autografy, wyobcowanie, idiotyczne Międzynarodowe Gesty Mimiczne, ciągłe zjaranie, które nie przydaje bohaterom za grosz intelektu.

Przekombinowane to wszystko. Dziwaczne i pokręcone w negatywnym tego słowa znaczeniu. Kilkaset stron zionących chaosem, zgiełkiem, nudą.

Pustota-pustotę-pustotą pogania.

Totalna strata czasu.

virgo123 | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

W ogóle nie wciągała mnie ta książka z początku... Jak się później wciągnęłam, to szło mi szybciej, ale dalej jakoś mnie nie przekonywała.... Trochę mnie dziwiła ta pogoń Alexa za Kitty, chociaż w sumie mogę to jak najbardziej zrozumieć ;)

Snoopy | 2010-02-17

Jest to jedna z najdziwniejszych książek, jakie czytałem. Ale rzeczywiście - sprawia wiele radości i przyjemności, a przy tym zmusza też do refleksji. I w tym podobna jest do „Białych zębów” - chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się mocno różnić od debiutu autorki. Zaledwie jeden główny bohater (aczkolwiek wiele smakowitych „epizodów”), liniowa narracja, prawie „prosta” historia. Tymczasem książka ta okazuje się być chyba jeszcze bardziej złożona i skomplikowana niż „Białe zęby”, podsyłająca wiele tropów: kulturowych, metafizycznych, religijnych… A tematyka bogata: tożsamość, sława, religia, rodzina, szczęście… Gorąco polecam. Przepyszna lektura.

PS Szkoda tylko, że Wydawca tak wiele wyjawił już w informacji zapowiadającej książkę i... poniekąd zniszczył element zaskoczenia.

Jenny_89 | 2011-04-30
Przeczytana: kwiecień 2011

Początkowo uznałam, że jest ona "dziwna". W połowie książki stwierdziłam, że jest "nierealna" (to nie miało szans wydarzyć się w rzeczywistości). Natomiast po jej skończeniu doszłam do wniosku, że jest to najbardziej "zakręcona" historia jaką dotychczas przeczytałam. Cała fabuła skupia się wokół Aleksa-Li Tandema, który jest tytułowym łowcą autografów oraz wokół jego przyjaciół. Razem tworzą skupisko naprawdę "nieprzeciętnych oryginałów" - chińskiego żyda, prostytutki mającej obsesję na punkcie czystości własnego ciała, rabina, który w dzieciństwie znęcał się nad słabszymi a został duchownym tylko dlatego, że jego ojciec tego pragnął i jeszcze wielu innych. Autorka celnie sportretowała współczesną rzeczywistość: pogoń za sławą, kult gwiazd, decydującą rolę mediów zwłaszcza telewizji, brak porozumienia między ludźmi itp. Praktycznie wszystko w tej książce wzbudza niechęć: bohaterowie, ich zachowanie, wydarzenia następujące po sobie - brak im jakiekolwiek sensu.

Wydaje mi się, że...

Łędina | 2011-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2011

Zadie Smith zanim została pisarką chciała być aktorką, więc jak widzicie świat gwiazd opisywany w "Łowcy autografów" nie jest jej kompletnie nie znany. Długa droga jaką przeszła kobieta spowodowała, że ma ona wiele doświadczenia i wie jak wygląda tamta "lepsza" połowa życia mniejszości ludzi, którzy mają wszystko, czy jednak na pewno? To co dowiedziała się pisarka i czego doświadczyła, postanowiła zrzucić na papier w swojej powieści, która nie jest najnowszą, ani też jedyną odnoszącą wielkie sukcesy. Sam tytuł "Łowca autografów" mówi wiele, jednak książka, która posiada więcej niż trzysta pięćdziesiąt stron, nie jest jednostronicowa i ma w sobie wiele nauk oraz trudności, które spotykają głównego bohatera. Cały tom rozpoczyna się od bardzo rozszerzonego prologu, który rozpoczyna całą przygodę Alexa-Li - głównej postaci książki. To właśnie ten pierwszy z licznych rozdziałów przedstawia nam kawałek z młodości chłopca, jednak nie z jego punktu widzenia, a jego ojca. Tak, to właśnie w...

porządekalfabetyczny | 2012-12-04
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

'Białe zęby' to dobra książka. Ok, może nawet bardzo dobra.Ale z leżaka nie spadłam. To po prostu solidna powieść obyczajowa. Smith w przeciwieństwie do wielu debiutantów interesuje się czymś więcej niż sobą, cierpliwie i uważnie obserwuje świat wokół siebie. Bardzo ładnie, ale spodziewałam się czegoś jeszcze lepszego.

'Łowca autografów'. Tu widać, że Zadie Smith kocha nie tylko życie, ale i literaturę. Pięknie pokazane są te drobne ( i nieco większe) obsesje, bziki, które tak skutecznie pozwalają unikać rzeczywistości. 'Białe zęby' były lustrem przechadzającym się po ulicach Londynu, 'Łowca' nie tylko pokazuje rzeczywistość, ale owija ją wokół palca, tak jak to potrafią najlepsze książki. Ponad rok po tym, jak skończyłam ją czytać, znajduję w niej zasuszone kwiatki, liście, pozaginane rogi i zakładki, cały ten kram, po którym widać, że na dłuższy czas zamieszkałam tej książce, bez żalu wyprowadzając...

Katarzyna | 2013-08-13

Zmęczyła mnie ta książka. Po rewelacyjnych "Białych zębach" spodziewałam się znowu błyskotliwej realistycznej prozy. A tu... Z dużymi przerwami doszłam do 60% książki, rzuciłam ją w kąt z okrzykiem po co ja się tak męczę. I już nigdy nie wrócę.
Dziwaczni bohaterowie, chiński Zyd i jego nie mniej dziwaczni koledzy- murzyn Żyd i rabin, który został rabinem, bo tata mu kazał. Ale to jeszcze może być.
Najgorszy styl, główny bohater ciągle najarany chodzi, ktoś ciągle coś podkreśla, więc to jest zaznaczone rozstrzelonym drukiem, wykonuje Międzynarodowe Gesty Mimiczne, gada gada gada, w sumie o nieznaczacych rzeczach. Myśli Aleksa krążą to wokół Ester która nie chce z nim gadać i dlaczego, bo jak był najarany to zapomniał, to wokół autografu Kitty
Aleksander... itp, itd.
Na stronicach tej ksiażki jest hałas i zamieszanie, precyzyjnie i kąśliwie niby opisane. Napięcie i uwaga, która jest poświęcona czytaniu tej książki nie dostaje nagrody, w postaci głębszego sensu, niż przedzieranie...

Anka | 2017-12-09
Na półkach: Nie mam ebooka, Przeczytane
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Ja tej książki nie przeczytałam, ja ją zmęczyłam.....Nic nigdy tak nie zahamowało mojego czytania jak to "coś". W ogóle nie wiem po co powstają takie pozycje? Hybrydowy bohater o mentalności nastolatka i problemach z kosmosu, pokazujący swoją dorosłość poprzez palenie trawki i picie na umór. Bezsensowne dysputy religijne, bez konkluzji, bez wartości, bez argumentów. Nie wiem co autorka miała na myśli, może chciałaby być drugim Cortazarem? Nie wiem, ale na pewno jej to nie wyszło.
Głupia, tandetna infantylna opowieść, na którą szkoda czasu.

Michał | 2011-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2011

Po przeczytaniu pierwszych rozdziałów "Łowcy autografów" nie byłem pewien czy skończę czytać tę książkę. Z jakiegoś powodu zupełnie do mnie nie trafiała, wydawała się zbyt obca, lekko przynudzała. Jednak z z każdą kolejną stroną bohaterowie stawali się coraz bardziej mi bliscy, a powieść stopniowo zaczęła nabierać sensu, którego wcześniej nie mogłem dostrzec.

Odkryłem w niej opowieść, między innymi, o zagubieniu człowieka we współczesnym świecie, o tym jak łatwo stracić z oczu to, co naprawdę ważne, wpaść w duchową pustkę i samotność.

Marcin | 2016-03-22
Na półkach: Przeczytane, 52/2016
Przeczytana: 21 marca 2016

Proza jest taka, jak fabuła "Łowcy autografów" - szalona. Nie można przejść obojętnie obok wnikliwych obserwacji społecznych, których dokonała autorka. Widać to chociażby w języku, uchwyceniu klisz kulturowych, najlepszym na to sposobem jest wielokrotne powtórzenie tak zwanych "Międzynarodowych Gestów". Przyznam, że nieco gubiłem się w symbolice judaistycznej, nie tylko wiele tego w fabule, ale i układ rozdziałów oraz ich tytuły są znaczące w tym kontekście. W każdym razie widać dążenie Zadie do eksperymentu literackiego, zarówno przez konstrukcję całej historii, jak i samej książki. Czasami chaos może przytłaczać, ale wydaje mi się, że to dlatego, iż autorce przyświecała zapewne idea, aby proza była taka, jak jej bohaterzy, a więc nieco pogubiona we współczesności i nowoczesności. Druga książka to zawsze wyzwanie, ale Zadie Smith wychodzi z tego obronną ręką, chociaż z pewnością w zupełnie niespodziewany sposób, inny niż w "Białych zębach".