Ślepowidzenie

Cykl: Ślepowidzenie (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Blindsight
9788374802093
Oceansoul

Ślepowidzenie - przełamująca mity naukowa fikcja o Pierwszym Kontakcie Znakomita… gęsta od filozofii, nowych pomysłów, i ostrego jak brzytwa pisarskiego stylu Wattsa. Tyleż magnetyczna, co przerażająca, wielostronnie argumentuje, że świadomość to przegrana sprawa, w którą wierzymy z przyzwyczajenia. Peter Watts bierze główne mity opowieści o Pierwszym Kontakcie i roznosi je na strzępy....

Ślepowidzenie - przełamująca mity naukowa fikcja o Pierwszym Kontakcie

Peter Watts bierze główne mity opowieści o Pierwszym Kontakcie i roznosi je na strzępy. Powstaje wstrząsająca i hipnotyzująca powieść, popis talentu pełen prowokujących i niepokojących pomysłów. Ślepowidzenie to znakomity przykład na to, czego potrafi dokonać fantastyka naukowa i tylko ona. Fenomenalne studium nad świadomością, teoriami biologicznymi, empatią, uczuciami… ambitne w swoim rozmachu i wykonane z pełnym powodzeniem i brawurą.

Wielu krytyków twierdzi, że najlepsza fantastyka naukowa to ta mocno zakorzeniona w nauce, ale jednocześnie stanowiąca wyzwanie dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych jej dokonań. Jeśli tak, to w Ślepowidzeniu udaje się to nadzwyczajnie, chociaż zachwyt budzi także świetny styl Wattsa. Pojawiają się tam ważne kwestie… etyka, moralność, inteligencja i samoświadomość… puenta książki jest jednocześnie odkrywcza i satysfakcjonująca. Przedstawione w powieści naukowe hipotezy i fakty stymulują czytelnika o wiele bardziej niż u wielu autorów obwołanych ostatnio „Nową falą SF”. To książka pisarza, który nie obawia się użyć prawdziwej nauki jako fundamentu dla swego niezwykłego podejścia do ogranego w fantastyce motywu.

Pierwsza powieść Petera Wattsa, Starfish, została wyróżniona przez „New York Timesa”, zasłużyła sobie na „zaszczytną wzmiankę” wśród laureatów nagrody Johna W. Cambella oraz na odrzucenie przez niemieckie i rosyjskie wydawnictwa jako „zbyt mroczna”. (Zbyt mroczny dla Rosjan – z tego osiągnięcia jest Watts szczególnie dumny, choć nadal zdumiewa go, że tłumaczono tę książkę na włoski.) Odtąd zaczął się także kultowy status książki wśród dręczonych egzystencjalnymi niepokojami nastoletnich blogerek, identyfikujących się z główną bohaterką Starfisha.

Ślepowidzenie nominowane było do nagród Hugo, Campbella, Sunburst, Locusa i Aurory.

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: wydawca

auri | 2019-06-29
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 29 czerwca 2019

O ile uwielbiam książki SF, o tyle ta pozycja była dla mnie wybitnie ciężka do przejścia. Zachęcona pozytywnymi opiniami, w których czytelnicy rozplywali się nad geniuszem autora, doskonałym pomysłem, ciągłym porównywaniem do Solaris Stanisława Lema - jakże bardzo rozczarowałam się w trakcie czytania. Po pierwsze zupełnie nie rozumiem porównań do Solaris. Jedynym wspólnym mianownikiem jest dla mnie motyw kontaktu... I to wszystko. Książka jest napisana ciężkim językiem, momentami jest to totalny naukowy bełkot. Po drugie sposób, w jaki autor opisuje niektóre rzeczy, używając "kwiecistych" metafor jest dla mnie nie do przejścia - porównywanie produkcji sond do porodu i tym podobne kwiatki to dla mnie wyjątkowo tani zabieg. Niekiedy nawet niesmaczny, niepasujacy. Momentami miałam wrażenie, że pisarzy było więcej jeden.
Rozumiem, że autor chciał dostarczyć czytelnikom powiesci science - fiction na podpartym naukowo tle. Powieść rzetelna, ciekawa, inna. Ale niestety wyszła książka mało...

Abee | 2019-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Wyprawa w pogoni za echem z kosmosu załogi ludzi-nieludzi pod dowództwem wampira. A potem jest jeszcze ciekawiej. Kierunek lotu się zmienia. Znajdują tajemnicze coś. Coś innego łazi im po statku, ale właściwie nie wiadomo, czy to nie zwidy. Włamują się do obcego, a skutki tego stają się po prostu zaskakujące. I sami dla siebie są zagadką. Tyle tu tego, że trudno tak na raz przetrawić. Świetny audiobook, czytany rewelacyjnie przez Lesława Żurka. Brawa! Bo to zdecydowanie nie jest łatwa lektura. Za to jakże oświecająca. Ileż tu pytań o naszą przyszłość jako ludzi. A posłowie to po prostu wisienka na torcie.

Karolina | 2019-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2019

Niestety kompletnie o niczym.

Sączy_Pącze | 2019-05-29

Genialna powieść. Food for thought. Może okazać się niezbyt łatwa dla przeciętnego pochłaniacza pilipiuków. Z całym szacunkiem itd.

BigMak | 2019-05-18

Lektura zdecydowanie nie dla każdego.
Sam pomysł fabularny bardzo ciekawy. Pomysłowe połączenie wątków z Obcego, Odysei Kosmicznej i Solaris.
Mam wrażenie, że Peter Watts podobnie jak William Gibbson przedkłada światotworzenie nad fabułę. Pojawia się dużo dłużyzn, a samo prowadzenie historii nie jest zbytnio zajmujące.
Jednakże wszystkie te minusy przyćmiewa warstwa spekulacyjna powieści. Niezliczone idee, pomysły i koncepcje dotyczące wszystkich wymiarów naszego życia w przyszłosci wbijają w fotel swoją nietuzinkowością i rozmachem.
Myślę, że książkę można polecić przede wszystkich fanom twardego science-fiction i domorosłym futurologom. Czytelnicy poszukujący klasycznej opery kosmiczny mogą poczuć się raczej zawiedzeni.
Dla mnie lektura była niesamowicie satysfakcjonująca!

wacek_1984 | 2019-05-05
Przeczytana: 05 maja 2019

Świetny kawał fantastyki, nie jest to cukierokowata wizja przyszłości, w której ciężko cokolwiek racjonalnie wyjaśnić. Autor nie skupił się na fantazji, tylko postarał się by książka było, o ile można to tak określić, realistyczna.

Polecam!

Jale | 2019-04-25
Przeczytana: 23 kwietnia 2019

Chyba za dużo oczekiwałem od tej książki. Komplementowana za pomysł, wykonanie i naukową podbudowę, dodatkowo wspartą obszerną bibliografią, stawiana za wzór nowatorskiej, wiodącej w nietypowych kierunkach prozy SF, okazuje się być... zwykłą powieścią SF. Porządną, dobrze napisaną i zawierającą kilka ciekawych konceptów, ale tak naprawdę niezbyt wciągającą, lekko chaotyczną i w nie do końca przejrzysty sposób prezentującą czytelnikowi podstawową ideę, czyli odmienne spojrzenie na kwestię świadomości człowieka.

Dodatkowym problemem jest sprawa wampirów. Zdają się urwane z innej bajki, bliższej surrealizmowi, i ciężko je brać na serio. Jeszcze gorzej wygląda bezczelne przyrównywanie swojej kreacji, z tą jej nieszczęsną "skazą krzyżową", do wampirów z "Jestem legendą" Richarda Mathesona, gdzie i obecność wampirów, i zasady ich funkcjonowania, miały głębokie uzasadnienie. Podczas gdy u Wattsa jest to jedynie coś w rodzaju niepotrzebnie wyrafinowanego ozdobnika.

Innymi słowy - książkę...

jatymyoni | 2019-04-22
Przeczytana: kwiecień 2019

W nieokreślonej przyszłości, gdzie ludzkość przybrała nowe formy pojawią się Obcy. Po wykryciu obcej inteligencji w pobliżu Ziemi statek Tezeusz wraz z załogą wyrusza na spotkanie i nawiązanie pierwszego kontaktu . Czy taki kontakt jest możliwy? Ile jesteśmy wstanie poświęcić, aby taki kontakt nawiązać? Co nami kieruje w nawiązaniu takiego kontaktu? Czy tylko tego możemy się dowiedzieć, co obcy chcą nam przekazać? Jak możemy pojąć obcych, jeżeli do końca nie potrafimy pojąć siebie? Pod wartką , dynamiczną akcją powieści kryją się drugi wątek . Dramatyczna próba kontaktu i zrozumienia obcych jest pretekstem do rozważań nad nami samymi. Czym jest człowieczeństwo i gdzie są jego granice? ? Gdzie są granice modyfikacji genetycznych, technologicznych, poprawiania naszego wyglądu i umysłu? Główny bohater na skutek modyfikacji technologicznych ma gromadzić wiedzę i ją przekazywać, nic więcej. Ale czy człowieka można pozbawić całkowicie empatii, samoświadomości, refleksji....

kveq | 2019-04-17
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

niby sc.-fi. a tak naprawdę "wariacje" na temat aktualnego stanu w naukach kognitywnych/bio;logiczno - antropologicznych....ciekawe i warto.

rumpelsztos | 2019-04-12

Oryginalna, wciągająca i wywołująca, pobudzające intelektualnie, skojarzenia z prozą Lema.