Strategie aktywnego nauczania

Tłumaczenie: Beata Piątek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Edukacyjne
Classroom strategies for interactive learning
978-83-89434-51-7
metody nauczania, edukacja
poradniki
sylwka128

CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM - PODSTAWĄ NAUCZANIA WSZYSTKICH PRZEDMIOTÓW Strategie aktywnego nauczania, czyli jak efektywnie nauczać i skutecznie uczyć się, wydanie polskie, to publikacja prezentująca 45 metod (tu: strategii), służących rozwijaniu umiejętności czytania ze zrozumieniem. Książka, opracowana na podstawie oryginału: Classroom Strategies for Interactive Learning, przeznaczona jest na...

CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM - PODSTAWĄ NAUCZANIA WSZYSTKICH PRZEDMIOTÓW

Strategie aktywnego nauczania, czyli jak efektywnie nauczać i skutecznie uczyć się, wydanie polskie, to publikacja prezentująca 45 metod (tu: strategii), służących rozwijaniu umiejętności czytania ze zrozumieniem. Książka, opracowana na podstawie oryginału: Classroom Strategies for Interactive Learning, przeznaczona jest na wszystkie poziomy nauczania – szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia, a jej głównym celem jest ułatwienie pracy nauczycielom w klasie oraz uczniom w przyswajaniu wiedzy ze wszystkich przedmiotów, od językoznawstwa do matematyki, od fizyki do języka obcego, od przedmiotów zawodowych do nauk społecznych.

Autor Strategii, Doug Buehl, opisał drogi do rozumienia czytanego tekstu, metody stawania się skutecznym czytelnikiem. W wydaniu polskim metody te zostały poszerzone o odpowiednie, dostosowane do naszych realiów propozycje do wykorzystania w szkole czy w doskonaleniu się i samokształceniu, udało się w nim pogodzić oczekiwania nauczycieli różnych przedmiotów, pracujących w oparciu o różne programy i różne podręczniki.

Polski wariant Strategii aktywnego nauczania... doskonale realizuje również obecne zalecenia "Podstawy programowej", zgodnie z którą: Nauczyciel (…) odwołuje się do umiejętności i wiedzy, które uczeń zdobył w szkole podstawowej. (…) Wprowadzając nowe treści nauczania, powinien wykorzystywać m.in. metody aktywizujące, np. dyskusja i debata, drama, projekt edukacyjny, happening. Samodzielne, aktywne i świadome wykonywanie zadań pomoże uczniom przyjąć poznawane treści jako własne.

Książka posiada: alfabetyczny spis strategii w zależności od celu, wprowadzenie opisujące krok po kroku sposób postępowania podczas pracy. Każda z opisanych strategii poprzedzona jest "identyfikatorem", w skrócie ujmującym jej najważniejsze cechy – cel, materiał, rodzaje ćwiczeń dla uczniów. Aneks zawiera wzory schematów (przygotowanych do wykorzystania z rzutnikiem po skopiowaniu na folię lub bezpośredniego powielenia).

Książka ta, która stała się bestsellerem na rynku amerykańskim, została z wielkim powodzeniem wprowadzona do Europy, w tym do Polski, a obecne wydanie – kolejne i poprawione – stanowi niezbity dowód jej przydatności.

źródło opisu: http://www.edukacyjna.pl/ksiazka.php?id=6321

Nestii | 2011-08-24