Racławice 1794

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
Krzysiek W

Bitwa pod Racławicami, obok bitwy pod Grunwaldem, należy do najbardziej rozsławionych zwycięskich batalii Polaków, choć jak oceniał sam Kościuszko, była to raczej "żywa potyczka". Jej rozgłos związany jest niewątpliwie z faktem, że w okresie 123 lat niewoli Polacy chętnie krzepili swego ducha narodowego spektakularnym zwycięstwem nad najbardziej znienawidzonym zaborcą, które było wprawdzie osiągnięte improwizowanym i słabo uzbrojonym wojskiem, ogarniętym jednak patriotycznym zapałem i wolą zwycięstwa.

źródło opisu: http://www.sklep.gildia.pl

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl

Jacek | 2014-11-17
Na półkach: Historia, Mam, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2014

Jedna z najsłynniejszych bitew w dziejach narodu polskiego. Wielokrotnie opisywana i sławiona. Chyba nadmiernie. W każdym razie wydarzenie wiekopomne. Bartłomiej Szyndler przedstawił potyczkę z początku powstania kościuszkowskiego dość nietypowo. Co prawda długie wprowadzenie w sytuację przed insurekcją i przygotowania do niej nie odbiegają od typowości przedstawienia bitwy, ale już losy bohaterów, a zwłaszcza odbiór wydarzenia po latach i jego obecność w sztuce i literaturze nie są typowe dla opracowań historycznych, a militariów w szczególności. Dlatego, obok całkiem niezłej narracji i wykorzystania wielu źródeł przez autora, praca zasługuje na uznanie.

KaMiŚ | 2016-09-19
Na półkach: 2016, Historia, Przeczytane, Posiadam