Przerwane Powstanie Polskie 1914

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-11872-0
historia
masaii

Kolejne wielkie dzieło wybitnego historyka. Książka przedstawia wydarzenia kilku tygodni, szczególnie ważnych w dziejach polskich, a z wielu powodów do dzisiaj słabo znanych, skąpo opisanych w historiografii. To wznowienie walki zbrojnej o niepodległość po 50-letniej przerwie - wyprawa kielecka Piłsudskiego, początek bojów legionowych. Ten wyjątkowy epizod naszych dziejów przedstawiony jest...

Kolejne wielkie dzieło wybitnego historyka.

Ten wyjątkowy epizod naszych dziejów przedstawiony jest na szerokim tle wydarzeń europejskich i polskich od ostatnich dni lipca do początków września 1914 roku: manewrów dyplomatycznych, wchodzenia poszczególnych państw do wojny, mobilizacji i koncentracji armii, pierwszych wielkich bitew, zachowania mocarstw zaborczych i zachodnich wobec sprawy polskiej - ożywającej nagle w następstwie akcji strzeleckiej.

Główny tok książki skupia się na tej akcji, opisywanej często z godziny na godzinę: decyzje mobilizacyjne, przygotowanie oddziałów, rozpoznanie sił rosyjskich, proklamacja powstańcza i wkroczenie do Królestwa, marsz na Kielce i zajęcie miasta, walki z Rosjanami w Kielcach i o Kielce, organizacja zrębów niepodległego państwa polskiego, tworzenie Komisariatów Rządu Narodowego.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5091

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5091

Martins | 2017-07-07

Monografia skrupulatnie i na bardzo szerokim tle opisująca akcję strzelecką Piłsudskiego z 1914 r. Ciekawa rzecz, ale w mojej ocenie chwilami zbyt bezkrytyczna dla Piłsuskiego i jego towarzyszy, a zbyt krytyczna dla jego polskich przeciwników. No ale pamiętajmy że autorem jest ideowy piłsudczyk i twórca KPN Leszek Moczulski.

Bauero | 2014-04-03
masaii | 2011-04-14