Okładka książki Amandine

9788324720118
typ
papier
Kreciolka
6.49 (256 ocen i 50 opinii)

Opis książki

Marlena de Blasi, autorka bestsellerowych książek "Tamtego lata na Sycylii" i "Tysiąc dni w Wenecji" tym razem opowiada losy sieroty Amandine, która pragnie odnaleźć swoje korzenie. Historia zaczyna się w Krakowie w 1931 roku, kiedy na świat przychodzi nieślubne dziecko nastoletniej córki harbiny Czartoryskiej i polskiego szlachcica. Hrabina kłamiąc, że dziecko zmarło, wywozi je do klasztoru Mont...

Historia zaczyna się w Krakowie w 1931 roku, kiedy na świat przychodzi nieślubne dziecko nastoletniej córki harbiny Czartoryskiej i polskiego szlachcica. Hrabina kłamiąc, że dziecko zmarło, wywozi je do klasztoru Montpellier i tam pozostawia pod opieką guwernantki Solange. Dziewczynka dorasta w surowej atmosferze, zmagając się z niechęcią otoczenia. Gdzieś w głębi serca czuje, że nie pasuje do tego świata i tęskni do biologicznej matki. Gdy wybucha wojna troskliwa Solange postanawia wywieźć Amandine do swojej rodzinnej posiadłości na północy Francji. Ta podróż przez okupowany kraj staje się odyseję w poszukiwaniu prawdy, szczęścia i miłości…
Czy Amandine znajdzie odpowiedź na pytania: Kim jest? Skąd pochodzi?

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2011

Polecamy

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 3724

Wzruszająca opowieść o dziewczynce

Marlena de Blasi jest autorką doskonale znaną polskim czytelniczkom. Jej dotychczas wydane powieści osiągnęły miano bestsellerów.
Najnowsza powieść tej autorki nosi tytuł “Amandine”, a jej akcja rozgrywa się w latach 30-stych i 40- stych XX wieku w Polsce oraz Francji. Ta książka to opowieść o dzieciństwie pewnej wzbudzającej sympatię dziewczynki polskiego pochodzenia, którą los i rodzina potraktowali dość srogo. Ta lektura to połączenie powieści obyczajowej i sagi rodzinnej.

Amandine urodziła się w 1931 roku. Nie była jednak dzieckiem chcianym i oczekiwanym. Jej matka Andżelika miała zaledwie 16 lat, gdy jej córka przyszła na świat, a dziecko było owocem romansu z rok starszym chłopcem. Jej babka hrabina Czartoryska, aby uniknąć skandalu towarzyskiego postanawia, że ciąża i narodziny wnuczki zostaną utrzymane w tajemnicy. Amandine przychodzi na świat w prywatnej szwajcarskiej klinice. Niestety u noworodka stwierdzono poważną wadę serca, której usunięcie wymaga skomplikowanej operacji. Hrabina Czartoryska informuje córkę o śmierci noworodka, a sama potajemnie wywozi wnuczkę przy pomocy biskupa krakowskiego- jej spowiednika, do klasztoru sióstr karmelitanek w Montpellier. Od tej chwili po dziecku, które dostało nową tożsamość miał zaginąć wszelki ślad. Malutka Amandine znalazła się wśród obcych ludzi, ale szybko stała się ulubiennicą całego zgromadzenia zakonnic, ojca Philippa i jej lekarza Jean'a Baptiste'a. Jej opiekunka Solange będąca świecką siostrą pokochała ją jak własną córkę. Tylko matka przełożona nie zapałała do dziecka sympatią. Jeśli chcecie poznać dalsze losy dziewczynki zachęcam do lektury.

Amandine to bardzo wzruszająca historia, a ja w czasie lektury nie raz uroniłam łzy. A ile towarzyszyło mi emocji! Przede wszystkim byłam wściekła na hrabinę Czartoryską – kobietę, dla której fałszywa moralność była cenniejsza niż życie i los wnuczki. Nic, nawet najlepsze stroje, jedzenie czy warunki do edukacji nie zastąpią rodzinnego ciepła. Ta kobieta skrzywdziła też i swoją córkę, która w sytuacji wczesnego macierzyństwa zasługiwała na wsparcie i zrozumienie, by mogła się w niej wyzwolić miłość do dziecka, która z pewnością tliła się gdzieś w jej sercu.
Autorce bardzo ciekawie udało się wykreować postać głównej bohaterki – dziecka samotnego i poszukującego własnej tożsamości i rodziny, o dobrym sercu i wrażliwej duszy. Przeżycia Amandine z okresu wczesnego dzieciństwa, doświadczenia z okresu edukacji i wojny powodują, że dziewczynka staje się osobą nad wiek dojrzałą. Ale mimo bolesnych przeżyć jej serca nie zalewa żółć i gorycz czy żal do matki. Mimo całej sytuacji Amandine kocha ją i chce koniecznie odnaleźć.

Pomysł na fabułę ocenię jako doskonały. Natomiast sposób w jaki napisana jest książka jest moim zdaniem nieco chaotyczny. Szkoda też, że de Blasi nie dodała choćby krótkich opisów malowniczych krajobrazów czy miejsc jak choćby klasztor, gdzie rozgrywa się akcja.

“Amandine” to książka poruszająca wrażliwe serca, ale nie spodziewajcie się absolutnie ckliwej czy banalnie kiczowatej historii. Cóż przyznam, że czytałam “Amandine“ z wypiekami na twarzy, ciekawa czy dziecko odnajdzie matkę, przeżyje szczęśliwie wojnę i spotka prawdziwą rodzinę.
Polecam lekturę tej książki pełnej sekretów i rodzinnych tajemnic.

Bernadeta Łogodzic-Mielnik

Opinie czytelników
elenkaa | 2013-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Początkowo książka wydawała mi się nieco dziwna. Siostry z klasztoru i cała ta otoczka była dziwnie napisana. Ale potem akcja się rozkręciła i książka mi się zaczęła naprawdę podobać. Wędrówka Amandine z Solange do rodzinnego domu tej drugiej, te wszystkie ich przygody, które w tym czasie przeżyły i to co spotkało Solange bardzo mnie zaciekawiło. Jak również akcja dziejąca się w Polsce, poszukiwania małej przez Andżelikę, jej listy do męża.
Ciekawa książka, co do której na początku miałam wątpliwości. A jednak warto przeczytać. I końcówka.. taka krótka, a tak wiele znaczy...

Książkę czyta się BARDZO przyjemnie!
Mimo wszystkich rozlicznych i często długich opisów, nie było chwili aby lektura tej książki mnie męczyła. Co często zdarza się i mnie i pewnie wielu innym czytelnikom. Opisy w tej książce stały się czymś, co szczerze mnie urzekło i mi się spodobało. Czytając je mogłam poczuć promienie słońca na mojej twarzy, ciepły wiaterek poruszający gałęzie drzew, czułam nawet zapach kwiatów.
Nie będę rozwodzić się nad pomysłem na książkę, który naprawdę jest genialny. Wątek historyczny jedynie pogłębił moje zamiłowanie do tego typu powieści, jak i twórczości autorki. Genialna! Naprawdę... (cały czas piszę "naprawdę", ale mam dziwne wrażenie, że wiele osób może nie docenić wartości tej książki). Dla mnie ta książka jest lekturą wymarzoną.
A kupiłam ją w akcie bulwersu w sklepie, kiedy oznajmiłam, że nie wyjdę bez książki! Ha! No i masz cię los! Powieść, o której nigdy nie słyszałam (kosztująca mnie 14,99 zł, okazała się lepsza niż np. bestsellerowy &q...

Ania | 2012-09-30
Przeczytana: 30 września 2012

Ksiazka podobała mi sie ,ale po przeczytaniu czuje pewien niedosyt odnosnie zakonczenia.Byc może powstanie nastepna częsc dalszych losów Amandine.Czytają ksiązkę nie sposób nie polubić głównej bohaterki,małej dziewczynki.Lektura na pewno gra na emocjach i warta jest przeczytania,chociaz na początku napisana jak dla mnie chaotycznie ,po przeczytaniu ok 40 stron zaciekawiła mnie i zdecydowałam ,że chce tą ksiazke przeczytac ,tematyka ciekawa.Polecam.

Gosia | 2013-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 maja 2013

To nie pierwsza ksiażka tej autorki, którą przeczytałam (przeczytana seria "Tysiąc dni w...", ale tym razem mnie zaskoczyła pisząc opowieść osadzoną w realiach wojny. Choć i tutaj zgrabnie przemyciła kilka wątków kulinarnych. Książka opowiada wzruszającą historię dziewczynki porzuconej przez rodzinę i poszukującej własnej tożsamości, nad wyraz dojrzałej. Nie wzruszyła mnie do łez, ale poruszyła bardzo.

allison | 2011-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2011

Niezwykle nastrojowa, poetycka książka, którą czyta się z prawdziwą przyjemnością.
Nie można nie pokochać tytułowej bohaterki i nie można jej nie współczuć. Właśnie dlatego śledzi się jej losy z zapartym tchem, czekając na zakończenie, które faktycznie jest zaskakujące.
Emocje podgrzewają także tajemnice związane z innymi bohaterami - niemal każdy kryje jakiś sekret, który autorka stopniowo przed nami odsłania.
To także piękna opowieść o różnych obliczach macierzyństwa, potrzebie miłości i akceptacji oraz o skomplikowanych relacjach międzyludzkich.

To było moje pierwsze spotkanie z prozą M. de Blasi, ale na pewno nie ostatnie, bo "Amandine" bardzo zachęca do sięgnięcia po kolejne tytuły...

edika | 2012-10-21
Przeczytana: 17 października 2012

Książka trafiła do mnie przez przypadek, chociaż jednak troszkę przy moim udziale. Postanowiłam odświeżyć stare dobre czasy, kiedy to z moją szefową wymieniałyśmy się książkami. Niestety od początku tego roku z uwagi na zmiany organizacyjne w pracy „źródełko dostawy książek wyschło”. Jednak jakiś czas temu udało mi się je ponownie uruchomić i w efekcie otrzymałam „Amandine”.

Akcja książki rozpoczyna się od tragicznego wydarzenia w 1916 roku w posiadłości należącej do rodziny Czartoryskich, leżącej niedaleko Krakowa. Hrabia Antoni Czartoryski morduje swoją kochankę, a następnie odbiera sobie życie strzałem w głowę. Pozostawia wdowę, hrabinę Walewską oraz małą dwuletnią córkę o imieniu Andżelika. Historia niejako zatacza koło, kiedy czternaście lat później Andżelika nawiązuje romans z młodym baronem, jak się okazuje bratem kochanki Antoniego Czartoryskiego. Poczęte w wyniku owego romansu dziecko to tytułowa Amandine. Niestety jej los jest już przesądzony w momencie urodzin, bowiem uraż...

kwiatek29 | 2012-05-04
Przeczytana: 02 maja 2012

Andżelika,córka hrabiny Walewskiej,rodzi nieślubną córkę.Dziewczynka rodzi się z chorym sercem.Dumna hrabina wywozi wnuczkę do Szwajcarii,a później do francuskiego klasztoru.Swojej córce mówi,że dziecko z powodu wady serca zmarło.Amandine wychowuje się wśród zakonnic,jej opiekunką jest Solange,która jest dla niej jak matka.Jest ulubienicą zakonnic,a solą w oku matki przełożonej.Dziewczynka zaczyna szukać odpowiedzi na dręczące ją pytania dotyczące własnych korzeni.Książka poruszająca serce,tylko to zakończenie,takie nieoczywiste.

gosia123 | 2011-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Rewelacyjna powieść o Amandine tytułowej bohaterce. Powieść,w której przeplata się historia Polski i Francji.

kryptonite | 2012-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2012

Chciałam prostej, łatwej lektury, aby czytanie sprawiało mi przyjemność. 'Amandine' mogłoby być lepszą książką, gdyby autorka zdecydowała się na konkretny rodzaj narracji. Raz czytamy wszystko z perspektywy narratora wszechwiedzącego, a innym razem nagle przechodzimy do myśli postaci. Ten zabieg nie pozwolił mi na skupienie się przy czytaniu. Nawet zapewnienie o zaskakującym zakończeniu nie zachęciło mnie do dalszej lektury.

TALAjestem | 2014-06-26

Historia małej Amandine wychowującej się w klasztorze w Montpellier we Francji. Dziewczynka jest sierotą niewiadomego pochodzenia. Zewsząd otacza ją miłość wspólnoty sióstr zakonnych jak i jej opiekunki Solange, jednak nikt nie może jej zastąpić matki, którą to Amandine chciałaby za wszelką cenę odnaleźć.
Akcja ma miejsce w okresie II wojny światowej, w przeważającej części we Francji.
Mała Amandine zostaje pochłonięta przez wir tych burzliwych czasów, przeżywa liczne przygody na drodze do odnalezienia własnego ja.

W powieści mamy ukazany obraz pięknej klimatycznej Francji, z jej żywymi kolorami, zapachami, smakami. Odnajdujemy się także w wojennym Krakowie - widoki zniszczenia, brutalności, śmierci. Ciekawie również przedstawione zostaje zepsute środowisko arystokracji, konwenanse i uprzedzenia.

"Amandine" wciąga nas w swój klimatyczny nastrój i nieprzewidywalne wypadki, przez co czyta się ją z zapartym tchem. Mimo brutalności przedstawionego świata, postacie wydają mi się...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • James Baldwin
    90. rocznica
    urodzin
    - Mówiąc, że jestem kobietą, mam na myśli to, że mogę wyjść za ciebie za mąż i żyć z tobą pięćdziesiąt lat, i przez cały czas mogę być dla ciebie obca, a ty nawet możesz tego nigdy nie widzieć. - A gdybym ja był obcy... wiedziałabyś o tym? - Dla kobiety - odparła - mężczyzna pozostanie chyba zawsze... pokaż więcej
  • Isabel Allende
    72. rocznica
    urodzin
    Szczęście polega na zdobywaniu tego, na co od dawna się czekało
  • Robert Holdstock
    66. rocznica
  • Stanisław Baliński
    116. rocznica
  • Jussi Adler-Olsen
    64. rocznica
    urodzin
    Bałagan nie był przecież tylko zjawiskiem zewnętrznym. Wewnątrz czuł się wyjątkowo dobrze zorganizowany.
  • Raymond Carver
    26. rocznica
    śmierci
    Chciałbym być taki jak wszyscy w naszej dzielnicy- być skromnym, normalnym, niewyróżniającym się niczym miernotą- wrócić na górę do sypialni, położyć się w łóżku i zasnąć.
    (Str 64).
  • William Seward Burroughs
    17. rocznica
    śmierci
    Życie to szkoła, w której każdy uczy się innej lekcji.
  • Leslie Esdaile Banks
    3. rocznica