Sam na sam z Bogiem. Modlitwy tych, którzy się nie modlą

Okładka książki Sam na sam z Bogiem. Modlitwy tych, którzy się nie modlą Janusz Korczak
Okładka książki Sam na sam z Bogiem. Modlitwy tych, którzy się nie modlą
Janusz Korczak Wydawnictwo: Więź literatura piękna
Więź
2005-01-01
2005-01-01
modlitwa literatura polska literatura religijna

Proza poetycka. Bardzo poetycka, powiedziałabym. Zapadająca w serce i pamięć, jak przypuszczam. Przeczytana parę dni temu i widzę, że pewne fragmenty zadomowiły się we mnie na dobre.
Ujmuje mnie i pokrzepia wyrozumiałość Doktora.
Do spokojnego, cierpliwego czytania... Do refleksji...

PS. Może kiedyś dodam na LC wydanie, które mam (z 2018 roku),na ten moment - czasu brak..

Ujmuje mnie i pokrzepia wyrozumiałość Doktora.
Do spokojnego, cierpliwego czytania... Do refleksji...

„Sam na sam z Bogiem” to Korczak liryczny, zadumany. Zamiast rezolutnego pedagoga – samotny człowiek. Nie ma prawd objawionych – są wątpliwości. Zamiast cierpliwych objaśnień – litania wątpliwości. A jednak i w tych modlitwach widać doskonały zmysł obserwacji Doktora i jego niezwykły talent do opisywania najprostszymi słowami najbardziej skomplikowanych uczuć i przeczuć. Te korczakowskie monologi do Boga mają coś z traktatu filozoficznego i z głębokiej analizy ludzkich zachowań i sposobów postrzegania świata. I jest w nich niezachwiana pewność bycia zrozumianym i ukochanym przez Tego, który wszystko stworzył i wszystko wie.

• Żydzi/Arabowie
  • Otrzymane w prezencie