Światła września

Okładka książki Światła września Carlos Ruiz Zafón
Okładka książki Światła września
Carlos Ruiz Zafón Wydawnictwo: Muza Cykl: Trylogia mgły (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Trylogia mgły (tom 3)
Las luces de septiembre
Muza
2013-01-01
2013-01-01
Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas

Gdy cień staje się wrogiem...

„Na szczęście nauczyłem się czytać. Ta umiejętność była dla mnie prawdziwym wybawieniem, od tej pory moimi przyjaciółmi stały się książki”

W Światłach Września realizm przeplata się z fantastyką, a autor w niezwykle subtelny sposób przybliża nam stworzony przez siebie świat za pośrednictwem prostych choć niebanalnych opisów.

Światła września są trzecią częścią Trylogii Mgły, chociaż każda książka opowiada inną historię i śmiało można czytać je bez zachowania kolejności. Trylogia nie łączy się ze sobą pod względem fabuły, ale całość zawiera mrok i tajemnicę.

Książka mimo, że dedykowana jest młodzieży wciągnie do czytania również dorosłego czytelnika. Wydaje mi się, że dla młodszych czytelników książka może być nie do końca zrozumiała, a także momentami nazbyt przerażająca. Sama czytając ją pierwszy raz w wieku czternastu lat stwierdzam, że zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu po kolejnych piętnastu latach, ale nie wyobrażam sobie, że mogłabym ją przeczytać będąc jeszcze młodszą.

Książka z tych, które pochłania się jednego wieczoru, bo zagadki pojawiają się dość szybko, a jeszcze szybciej ma się ochotę je rozwiązać poznając zakończenie. A na końcu jest pewien niedosyt, bo historie pisane przez Zafona zbyt szybko się kończą, pozostawiając tęsknotę za bohaterami.

Światła września są trzecią częścią Trylogii...

Według mnie najlepsza część trylogii mgły Zafona. Niestety, podobnie jak w poprzednich częściach, początek i środek książki interesujący, a gdy przechodzimy do tzw. kulminacji, okazuje się dość nużąca. Ciekawa z początku i tajemnicza historia przeradza się w bajeczkę. Duży plus natomiast za epizodyczne pojawienie się wątków obecnych w poprzednich tomach, a nawet takiego, który 10 lat później zostanie obszernie rozwinięty w cyklu Cmentarza zapomnianych książek. Dla mnie było to naprawdę spore zaskoczenie i urozmaicenie, które może nawet nieco zamieszać w interpretacji Cmentarza… Czy wierzyć jednak tej wcześniejszej narracji? Co jest ostatecznie prawdziwe? Cóż… w twórczości Zafona prawda zwykle pozostaje gdzieś za mgłą…

Audiobook Legimi

Audiobook Legimi

Trzecia część dobra, choć drażniły mnie czasami zbyt długie opisy, które tak naprawdę nie dodawały uroku trzymania w napięciu. Pomimo tego zdarzały się wątki, które nie pozwalały oderwać się od lektury.

Zapomniałam o tej książce, więc dopisuje. Po raz kolejny mam wrażenie, że ja już gdzieś tę książkę czytałam. Znałam tę historię. Książka bardzo typowa dla młodzieży. Wdowa z dwójką dzieci zamieszkuje wielką posiadłość swojego pracodawcy. Rezydencja należy do wynalazcy i fabrykanta zabawek, ale nie byle jakich. Niezwykłych. Mamy do czynienia z tajemniczym morderstwem i z próbą jego rozwiązania tej tajemnicy przez dwóch nastolatków. Męczyła mnie ta książka. Od początku w historii coś śmierdziało, a naiwna zgraja wydawała się tego nie zauważać.

Przedostatnie rozdziały najbardziej nużące, ciągła ucieczka, mdły opis walki.

Przedostatnie rozdziały najbardziej nużące, ciągła ucieczka, mdły opis walki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mimo, że początek nie zachęcał do dalszej lektury, być może przez to, że zaczęłam ją czytać zaraz po skończeniu poprzedniej książki to po przebrnięciu przez etap przeprowadzki naprawdę nie dało się odłożyć książki i chciałam wiedzieć co dalej. Planuję już czytanie kolejnych książek autora.

Przyjemnie napisana, ciekawy pomysł na bohaterów, jak i samą fabułę. Bardziej miałam nadzieję na zagadkę kryminalną, ale ostatecznie jest to bardziej książka z dreszczykiem. Podoba mi się zastosowana klamra - jest w sumie najbardziej uroczym elementem całej książki.

"Światła Września" przeczytałam we wrześniu. Bardzo mi na tym zależało właściwie ze względu na tytuł. Bardzo się z tego powodu cieszę, ponieważ wprowadziła mnie w jesienny nastrój. Kończyłam ją nocną porą, w zasadzie był to koniec września i takie cudowne przejście z jednego miesiąca w drugi - z magiczną książką w dłoni i w wygodnym fotelu.
Tak, jak każdy tom Trylogii Mgły, można ją czytać w oderwaniu od pozostałych, zupełnie niezależnie. Uważam jednak, że klimat tych trzech powieści się uzupełnia. Nie brak jest budzących grozę zjawisk, występują tu siły magiczne, niekoniecznie te dobre. Nie chcę za wiele zdradzać, powiem tylko, że ta powieść jest wyjątkowa, a jeśli ktoś lubi stare dworki, budzące przerażenie tajemnice i osobliwości, powinien po nią sięgnąć.

Tak, jak każdy tom Trylogii...

W początkowej fazie byłem nawet zaintrygowany gdyż książka przypominała powieść charcie i fabryka czekolada jednak to co miało miejsce później przerosło mój limit zażenowania. Brak ciągłości logicznej w książce to nic przy groteskowych pojedynczych scenach na jakie został narażony czytelnik. Rozumiem iż jest to powieść młodzieżowa niemniej jednak wciąż powinien obowiązywać pewien poziom, tym bardzie ze napisał to Zafon.

Video

Video