Nowele tom I,II

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Niezły obraz realiów życia z czasów autora, wydźwięk jest patriotyczno-społecznikowski.

"Nadto, nadto sił kładziemy w gonitwie za miłością..., potem miłość gdzieś jak ptak odleci, a siły idą na marne"
Namiętności są jednak od nas silniejsze. Niespełnione a tym bardziej zabronione przez reguły, zasady, ludzi doprowadzają do zabijania i wypalania się człowieka od środka. Więc aby było nam dobrze to musimy być przede wszystkim wyrozumiali i pogodzeni z tym co sami dla siebie robimy. Nic przeciw sobie.

Bartek Zwycięzca to powinna być obowiązkowa lektura przed każdymi wyborami - samorządowymi, parlamentarnymi, prezydenckimi, do UE, do samorządu szkolnego, do zarządu spółdzielni mieszkaniowej, do rady rodziców (no chyba się zagalopowałem;)

Jakże cudownie móc na nowo chłonąć genialne pióro Sienkiewicza. Żadne słowa nie oddadzą emocji, które towarzyszą lekturze tych niewielkich arcydzieł literatury. Silnie osadzone w realiach drugiej połowy XIX wieku, a mimo wszystko w wielu płaszczyznach ponadczasowe. Literacki Nobel absolutnie zasłużony.

Rewelacyjne są te nowele.Wybitny kunszt nowelistyczny. Sienkiewicz ukazuje w nich ciemnotę, zacofanie prostych ludzi, którzy nie umieją sobie radzić w życiu i często dochodzi do tragedii ("Szkice węglem" , "Jamioł" , "Za chlebem").

Ważne są także akcenty patriotyczne, gdzie np. tytułowy "Latarnik" doznaje wzruszeń przebywający na obczyźnie gdy czyta "Pana Tadeusza". Jest to także świetna nowelka poruszająca problem ludzkiej egzystencji, sytuacji zagubionych ludzi starszych, którzy próbują odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości.

Wybitnym patriotycznym utworem jest także "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" dotykającym problem szykan jakie w czasach zaborów spotykały polskie dzieci w szkołach, chcące zachować swoją tożsamość narodową.

Oryginalnym, wyróżniającym się opowiadaniem jest "Sachem" , gdzie Sienkiewicz odchodzi od 'polskich' problemów społeczno - narodowych a skupia się na kwestii zaniku tożsamości indiańskiej, gdzie ostatni przedstawiciel plemienia w komercyjny sposób zarabia na życie występując w cyrku nie pamiętając nawet swojego rdzennego języka. Mamy tutaj indiańskie upokorzenie mężczyzny który występuje na pokazie przed publicznością w miejscowości gdzie kilkanaście lat wcześniej doszło do pogromu jego bliskich. Indianin jednak mając okazje do honorowej zemsty rezygnuje tego ze względu na korzyści materialne jakie daje mu praca w cyrku.

Każda z nowel Sienkiewicza niesie w sobie jakąś prawdę. Żeby dobrze je odczytać, trzeba chyba trochę wczuć się w klimat tamtych czasów - Polski pod zaborami i autorów, próbujących (realizując założenia pozytywizmu) nie zatracić polskości. Nowele to z pewnością piękne i smutne historie, nad którymi warto się trochę głębiej zastanowić.

Śmieszna historia z tymi nowelami. Zacząłem je czytać po tym jak została mi w ręku po bitwie w statki z młodszym rodzeństwem, służąca mi za podkładkę :P. Z nudów zacząłem przeglądać (znałem kiedyś Janko Muzykanta który mi się spodobał no i nie przemawiającego do mnie Latarnika). O dziwo super sprawa. Sienkiewicza oczywiście znam także z lektur (tfu!) które dłużyły mi się niepomiernie ale i też z takich które dawały mi przyjemność. Mam inną książkę niż ta którą komentuje z kilkoma dodatkowymi nowelkami. Po przeczytaniu "Ta trzecia" doszedłem do ciekawego wniosku, że lubię nowele ! Krótkie opowiadanko, znakomita treść, fajnie i z humorem napisana, nie trącące nudą dialogi ,czegóż chcieć więcej ? I żeby nie było, nie przeczytałem wszystkich stąd wstrzymuje się z daniem jeszcze jednej gwiazdki (lub jej zabraniem) :). POZDRAWIAM

"Latarnik" jest moją ulubioną nowelą, miałam łzy w oczach, kiedy ponownie go czytałam. "Sachem" tak samo silnie na mnie podziałał, poczułam jednocześnie przykrość i wstyd. Reszta nowel jest średnia i chyba zbyt silnie kojarzona z lekturami szkolnymi, więc ciężko mówić o jakiejś przyjemności płynącej z czytania.

Ciężko czyta mi się Sienkiewicza (długachne zdania nie pozwalają mi na skupienie uwagi),ale doceniam ten zbiór. Każda z nowel ma "coś" w sobie. Niektóre trącą manipulacyjnym wzruszaniem ("Janko Muzykant"),ale mimo to wciągają i pokazują piękno języka. A o to chodzi!

• Lektury
  • Henryk Sienkiewicz