Ojciec wolnych ludzi

978-83-240-1763-8
katolicyzm, Polska, biografia, PRL
religia
Snoopy

"Ojciec wolnych ludzi" to powieść oparta na faktach z życia człowieka uznawanego przez Polaków za drugi autorytet po Janie Pawle II - kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Poznajemy jego życie od momentu, gdy jeszcze jako zwykły ksiądz jest świadkiem wybuchu II wojny światowej. W trakcie wojny jest aresztowany przez gestapo, poznaje grupę dziewcząt zwanych później Ósemkami, dla których stanie się kierownikiem duchowym, pracuje jako kapelan powstańczego szpitala. Po wojnie zostaje mianowany biskupem, a w 1948 roku zostaje prymasem.

Dzięki wciągającej narracji jesteśmy niemal bezpośrednimi świadkami walki Prymasa o niezależność Kościoła w komunistycznej Polsce - walki okupionej licznymi cierpieniami i dylematami. Zwłaszcza młodsi czytelnicy mogą dzięki tej książce zrozumieć znaczenie pojęć i wydarzeń historii polskiego Kościoła, o których dotychczas słyszeli na ogół wyrywkowo lub nie słyszeli wcale - Non possumus, peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po Polsce, milenium Chrztu Polski, list biskupów polskich do biskupów niemieckich i wiele innych.

Oczywiście istotną część książki stanowi opis uwięzienia Prymasa przez władze komunistyczne i prób złamania go przez UB. Poznajemy także stosunek Wyszyńskiego do reform Drugiego Soboru Watykańskiego i jego własną wizję Kościoła w Polsce. Nie mogło zabraknąć także przedstawienia jego relacji z biskupem Karolem Wojtyłą.

Cała ta historyczna wiedza jest jednak podana w lekkiej formie charakterystycznej dla Pawła Zuchniewicza. Takiego portretu Prymasa Tysiąclecia nie było dotychczas w Polsce.

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1404

Opowieść o Prymasie

Znam bardzo niewielu ludzi, którzy lubią czytać biografie, w dodatku robią to w czasie wolnym i z własnej woli. Właściwie sama za nimi nie przepadałam… aż odkryłam twórczość człowieka, który pisaniu biografii nadal zupełnie nowy wymiar.

Paweł Zuchniewicz, bo o nim mowa, zasługuje na wszelkie wyrazy uznania, pochwały i nagrody, a przede wszystkim na to, by jego książkę polecać z całego serca. Krzyżując biografię, powieść przygodową, historyczną i formę dziennika, dokonał rzeczy wielkiej. Stworzył powieść biograficzną, którą czyta się z zapartym tchem, niczym najlepszy kryminał!

„Ojciec wolnych ludzi” to opowieść o człowieku, którego nazwisko słyszał każdy Polak. Jednak o kardynale Wyszyńskim większość z nas wie, że był prymasem, więzionym przez władzę i… i tyle. Książka Zuchniewicza prowadzi nas przez profesorskie lata bohatera, wojenną zawieruchę, zaskakującą nominację na biskupa, potem prymasa, walkę o Kościół w Polsce, starcia z władzą, aż po wybór Karola Wojtyły na papieża, jego pielgrzymkę do Polski, chorobę i śmierć Prymasa. Poznajemy go jako kapłana, nauczyciela, polityka, ale też jako człowieka modlitwy, ojca duchowego i przyjaciela. Przepięknie zarysowana jest relacja Wyszyńskiego i Wojtyły, ewoluująca od początkowej rezerwy, do zaufania i głębokiej przyjaźni.

Autor z niezwykłą skrupulatnością zbadał źródła historyczne, spisał opowieści naocznych świadków i uczestników wydarzeń, przeczytał dzienniki, pamiętniki i akta, przesłuchał nawet zachowane nagrania SB. Dzięki temu powstała spójna opowieść, przeplatana cytatami z zapisków samego Prymasa albo Jana Pawła II.

Ponieważ nie była to pierwsza z powieści biograficznych autorstwa pana Zuchniewicza, z jaką miałam okazję się zetknąć, z całą pewnością mogę powiedzieć, że jest on mistrzem tego gatunku. Udowadnia to w serii książek o Janie Pawle II. Chociaż wydawało się, że o Papieżu Polaku napisano już wszystko, wspomniane powieści ciekawią, intrygują. Nawet postać Wojtyły w „Ojcu wolnych ludzi” jest zbudowana z innych wydarzeń, niż w poprzednich książkach, zdradza odmienne historie i ukazuje nowe relacje. To sprawia, że bohaterowie są realni, ożywają na kartach powieści… I zapraszają do spotkania w kolejnej historii spisanej przez autora.

Podczas lektury zrodziło się we mnie pragnienie, by takich historii było jak najwięcej. Ułożyłam sobie nawet w głowie listę znanych Polaków, których biografie chciałabym przeczytać w tak mistrzowskim wykonaniu. A więc… Panie Pawle, do dzieła!

Katarzyna Marondel

eduko7 | 2014-08-03
Przeczytana: 29 lipca 2014

Dopiero ta publikacja uświadomiła mi jak mało wiedziałam o Ojcu - Stefanie Kardynale Wyszyńskim. Książę Kościoła nie tylko w Polsce. Dla jednych zbyt uległy, dla innych zbyt wymagający. Dla mnie prawdziwy Prymas Tysiąclecia, a teraz Ojciec - Autorytet. Człowiek wielkiej wiary i wielkiego serca. Prześladowany, zdradzany i szkalowany. Uczący nas, co to znaczy być miłosiernym i umieć wybaczać. Przygotowujący nasz naród na wielkie zmiany, podejmujący tak wiele trudów, aby wzmocnić Kościół. Autorytet innych Autorytetów - św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Dodatkowym walorem tej publikacji są wspomnienia współpracowników, fragmenty wypowiedzi Prymasa i Ojca Św. I jak zwykle odpowiada mi sposób snucia opowieści, charakterystyczny dla Pana Pawła Zuchniewicza.

Olaf | 2012-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Bardzo dobrze się czyta. Pozycja zarówno dla ortodoksa jak i heretyka. Absolutna rewelacja, beletrystyka pierwszej wielkości. Dawno nie czytałem tak sprawnie skonstruowanej opowieści.

dario | 2012-09-16
Przeczytana: 15 maja 2012

Książka w moim odbiorze świetna. Czyta się jak powieść z elementami akcji. A biorąc pod uwagę, że dotyczy spraw duchowych i religijnych oraz współczesnej historii Polski to określiłbym tę pozycję jako obowiązkową dla każdego wierzącego Polaka. Może brzmi to trochę pompatycznie, ale sam uważając się za kogoś takiego na nowo odkryłem postać Prymasa Tysiąclecia. Książka jest wartka, a jednocześnie w sposób ciekawy ukazuje Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Widać, że autor zadał sobie wiele trudu, aby zebrać w całość i dobrze poskładać ze sobą różne ciekawe wydarzenia z życia Wyszyńskiego.
I jeszcze jedna zupełnie prywatne spostrzeżenie, które nasunęło mi się po lekturze: Nie możemy dziś, w obliczu kryzysu powiedzieć, że nie wiemy jak żyć. Otrzymaliśmy bowiem od Stwórcy wybitnych ludzi takich jak Wyszyński, Wojtyła czy Popiełuszko, którzy swoim życiem przygotowali nas na trudne czasy kryzysu, nie tylko tego materialnego, ale przede wszystkim duchowego, którego jesteśmy świadkami. Jeśli...

poznanianka | 2011-08-04
Przeczytana: 20 sierpnia 2011

Tak to już jest, że jak się o czymś/kimś dużo mówi, często to/go chwali i pokazuje to wszyscy myślą, że już nic ciekawego nie da się na ten temat powiedzieć. Nie warto szukać, bo i tak nic nowego się nie znajdzie. Jeśli byłoby o czym to dawno pokazaliby to w telewizji. Nic bardziej mylnego. Wiedza o kardynale Wyszyńskim (bo to o nim ta książka) jest wśród społeczeństwa marna. Powiem szczerze, że u mnie też nie była ona imponująca. Kierowana ceną, fantastyczną okładką (bardzo prostą, ale wymowną) oraz doświadczeniem z lektury poprzednich książek tego autora postanowiłam mieć ją u siebie.

"Ojciec wolnych ludzi" to fabularyzowana biografia. Czyta się ją jak książkę przygodową, mimo, że właściwie wiadomo co się dalej wydarzy. Właściwie wiadomo, ale nie do końca. Oprócz postaci prymasa autor wprowadził także innych bohaterów, których losy nie są znane szerszemu kręgowi osób. Akcja rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku (rozdział pierwszy poprzedzony jest prologiem opisującym spotkanie...

Łukasz | 2016-04-19
Monika | 2015-12-18