Wyzwanie czytelnicze LC

Axis mundi

Wydawnictwo: Novae Res
Kamila

„Axis mundi” to opowieść o żądzy, ambicji, zbrodni i okrutnej wojnie. Bezwzględnej i cynicznej dyplomacji, za sprawą której na zgliszczach starego porządku wzrastały nowe imperia. Odkryj XVI-wieczny świat przesycony wiarą oraz wierzeniami, pełen magii i alchemii, gnostycznych sekretów i pradawnych rytuałów. Czas sprzed rewolucji naukowej, kiedy rodziły się i umierały opowieści. Poznaj...

Poznaj inspirowane niezwykłymi faktami losy Witolda Bohuszewicza i jego pana Olbrachta Łaskiego – największego awanturnika swoich czasów. Ich wędrówce niezmierzonymi przestrzeniami Rzeczpospolitej Obojga Narodów i mrocznej Anglii towarzyszy plejada nietuzinkowych postaci. Najwięksi magowie epoki: John Dee i Edward Kelley – hochsztaplerzy, a może przerastający swe czasy wizjonerzy?! Potężni władcy oraz ich być może jeszcze potężniejsi zausznicy: król i wódz Stefan Batory oraz do szaleństwa ambitny Jan Zamoyski; majestatyczna Elżbieta I Tudor oraz złowieszczy mistrz szpiegów Fransis Walsingham.

Historia inna niż wszystkie.

Chcesz wiedzieć więcej o książce, postaciach i wydarzeniach historycznych?
Zapraszamy na www.axismundi.org.pl

źródło opisu: www.zaczytani.pl

źródło okładki: www.zaczytani.pl

Marta | 2011-11-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Są książki, którymi czytelnik się delektuje. Są dzieła, które wymagają czasu i pełnego zaangażowania czytelnika. Nie da się ich przeczytać w kilka godzin, w przerwie pomiędzy licznymi obowiązkami i zajęciami. "Axis mundi" to właśnie taka książka - sporo żąda, ale w zamian daje jeszcze więcej.
O samym autorze wiadomo właściwie niewiele. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, właściciel firmy, który pasjonuje się historią, religią i w końcu szeroko pojętą magią. "Axis mundi" to jego debiut, planowane są też wydania kolejnej powieści i opowiadań. Owy debiut jest jednak zadziwiający. Po pierwsze "Axis mundi" to ogromna księga (nawiasem mówiąc pięknie wydana). Po drugie dosyć ciężka tematyka, która trafia chyba raczej do zamkniętego grona odbiorców. Wszak niewiele jest miłośników niejednokrotnie zapętlonych historycznych wątków. A szkoda...
Witolda Bohuszewicza, głównego bohatera książki, poznajemy na kilka dni przed tradycyjnymi postrzyżynami. Jego wychowaniem zajmuje się praktycznie...

dasio72 | 2012-10-16
Przeczytana: 12 października 2012

Ciekawa,wciągająca powieść awanturniczo-historyczno-filozoficzna.Autor zabiera nas w podróż od Krakowa po lasy Żmudzi,od Pskowa do Londynu(16wiek).Spotykamy wraz z naszym bohaterem cały szereg autentycznych postaci historycznych,które miały duże znaczenie dla losów Polski i Europy.Książka może nie lekka w odbiorze,przynajmniej na początku,ale wraz z rozwojem akcji przyzwyczajamy się do języka jakim jest napisana.Wszystkich fanów historii i przygody zachęcam do przeczytania tego opasłego tomiszcza.

Fonin | 2012-04-07
Przeczytana: 04 stycznia 2012

Uwielbiam lekcje historii. Może teko nie widać, patrząc na moje oceny, ale tak jest. Lubie książki historyczne (ich nie chodzi tu wyłącznie o romanse :D), ale tylko te które napisane są z całym oddaniem i pasją. Niestety nie można tego powiedzieć o dzisiejszych podręcznikach do historii. Czasami (bardzo rzadko!) kiedy coś mnie najdzie i zacznę się uczyć do sprawdzianu to... Nawet szkoda słów. Płacz i zgrzytanie zębów. Nie ma chyba lepszego sposobu na szybki sen niż mój podręcznik. A potem jest krzyk, że młodzież tępa i nie zna historii własnego kraju. Dlatego cieszy mnie wydanie książki Wiktora Trojana „Axis Mundi”.

Głównym bohaterem jest Witold Bohuszewicz, którego poznajemy (częściowo) już w dniu jego narodzin. Nie przebiegają one łatwo, więc wezwana zostaje wiedźma, która pomaga chłopakowi przyjść na świat. Mały Wituś chowa się pod czujnym okiem mamki i tajemniczego sługi. Stary Kmita jest największym bohaterem, niemal półbogiem małego podrostka.
Nadchodzi dzień postrzyżyn...

marcjn | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Książka zaczyna się niezgorzej, choć już od początku widać, iż oryginalnością grzeszyć nie będzie. Nie byłoby jednak źle gdyby autor trzymał się mniej lub bardziej sensownych intryg politycznych. Zdecydował on jednak inaczej i utwór został zaśmiecony bredniami o objawieniach, językach anielskich, transmutacjach i co tam się jeszcze we łbach religijnych fanatyków roi. Kolejnym z problemów z ową książką było silenie się na kontrowersje i narzekania w przypisach jakże to się dziełku za brutalność czy raczej "brutalność" oberwie, co zważywszy na to, iż utwór jest w tej kwestii raczej stonowany tylko śmieszy. Niezapadający w pamięć bohaterowie dopełniają już tylko obrazu żałości jaki owa oś świata sobą prezentuje.

Łędina | 2011-12-04

Maynard | 2012-08-31
Przeczytana: 10 lutego 2012

WYJĄTKOWO CIEKAWE CZASY

„Obyś żył w ciekawych czasach”- takie znane powiedzonko przyszło mi na myśl kilka sekund przed zaczęciem pisania niniejszej recenzji. Nasze czasy czyli wiek już, w kolejności, dwudziesty i pierwszy to czasy hiper ciekawe. Internet daje dostęp do, niemal dosłownie, wszystkiego, łączność i komunikacja jest szybka niczym promień światła, wiek którego dożywamy zdecydowanie się wydłużył a gadżety ułatwiają a zarazem utrudniają nasze życie. Niemniej jednak, jak mawiali starożytni: „Historia est magistra vitae” i to właśnie cofając się w przeszłość znajdziemy dowód na to, że kilka stuleci temu „czasy” były o stokroć ciekawsze.

Tą właśnie wstępną dywagacją zmierzam drobnymi kroczkami do meritum, czyli przybliżeniu wam debiutanckiej książki Wiktora Trojana „Axis Mundi” która stanowi znakomite połączenie „ciekawych czasów” wieku XIV oraz rozbudowanej fantazji autora.
Podtytuł powieści to „Bohater własnego życia”, powieść Trojana jest bowiem kolorowym, biograficznym...

lupus1981 | 2017-07-21

Książka wspaniała. Jest tu miłość, zdrada, wojna, namiętność, podstęp, nauka, okultyzm, magia. Ciekawe czasy. XVI wieczna Polska, Anglia, Księstwo moskiewskie. Jest tu szereg postaci historycznych wplątanych w niesamowite intrygi. Kto lubi powieści historyczne w świetnym stylu nie zawiedzie się.

kolmanka | 2011-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2011

Co powiecie na miks historycznej prawdy i literackiej fikcji, realizmu epoki i mitologicznej fantastyki?

Książka Wiktora Trojana to powieść historyczna, nie wzbraniająca się przy tym przed barwną fantastyką, jest to również doskonały obraz ludzkich charakterów.
Wraz z bohaterami powieści czytelnik podróżuje swobodnie po Rzeczpospolitej Obojga Narodów XVI-wieku, bierze udział w rosyjskiej kampanii Stefana Batorego i oblężeniu Pskowa w 1581-82, płynie do Londynu tuż przed epoką Wiliama Szekspira by wreszcie skończyć w... ha! Tego nie mogę zdradzić.

Równie ważni, co miejsce akcji, są bohaterowie. Niektórzy to postacie historyczne, umiejętnie przez autora ożywieni i wpleceni w fabułę, inni zaś to postacie fikcyjne lub też na poły rzeczywiste i zmyślone. Tak właśnie jest z głównym bohaterem, Witoldem Bohuszewiczem, którego historyczność potwierdzają niejasne i skąpe przekazy historyczne, resztę zaś dopowiada - i tak jak interesująco! - autor.

Życie bowiem naszego Witolda było nad...

Ania Urbańska | 2012-04-11

„Historia est magistra vitae” - to bardzo mądre powiedzenie, zawsze o nim pamiętam, gdy czytam książki historyczne, analizuję czasy, zdarzenia i zachowania przeszłych pokoleń. Ta powieść może znaleźć się na czele opowieści najlepiej przybliżających pewien okres historii nie tylko Polski, ale i całej Europy.

„Axis mundi” to książka rozbudowana, napisana z wielkim pietyzmem i profesjonalizmem. Jest niezwykle wiarygodna, a to zaleta każdej prawdziwej powieści historycznej. Jest też dokładna, co zachęci do sięgnięcia po nią wszystkich miłośników historii. Trojan wzbogacił powieść nawiązaniami do naszej tradycji, znajdziemy tu opis nie tylko polowania staropolskiego, ale także Nocy Kupały czy litewskich Dziadów. Nie mogło zabraknąć wątku militarnego - opis kampanii Stefana Batorego zapierał mi dech w piersiach, przenosił mnie na pola bitewne i pod oblegane twierdze. Mnogość postaci wcale nie zniechęca, tylko wzbudza podziw i wdzięczność dla autora, który je wszystkie z talentem ogarnął...

Wiktor_Trojan | 2011-09-28

Zapraszam na stronę autorską www.axismundi.org.pl