Trzynastolatki

Okładka książki Trzynastolatki Kate Andrews
Okładka książki Trzynastolatki
Kate Andrews Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Trzynastolatki (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Trzynastolatki (tom 1)
Friends 4 Ever
Jaguar
2006-05-01
2005-01-01
Małgorzata Żbikowska
Kate Andrew literatura młodzieżowa przyjaźń liceum

Ciężko oczekiwać, że książka, która nosi tytuł "Trzynastolatki" nas czymś zaskoczy, a na pewno nie okaże się niczym wartościowym. Jest jednak całkiem przyjemna w swojej naiwności (pisanie o szkolnych gwiazdkach, które oglądają... "Modę na sukces"!),napisana lekko i dosyć dowcipnie.
Ładnie opisano również fragmenty "powieści" Carrie, interesowały chyba bardziej od prawdziwej treści, która tak naprawdę nie ma żadnej wartości i niczym nie wyróżnia się z gąszczu innych powieści tego typu. Na plus mogę zaliczyć fakt, że bohaterowie faktycznie zachowują się, jak gdyby mieli te plus minus trzynaście lat.

Książka o problemach amerykańskich trzynastolatek-boskie :P

Książka o problemach amerykańskich trzynastolatek-boskie :P

Opowieść Kate Andrews pt. „Trzynastolatki” to pełna wrażeń książka o piątce przyjaciół – Alex, Sky, Carrie, Samie i Jordanie. Cała paczka właśnie zaczyna trzecią klasę gimnazjum i chyba nikt z nich nie spodziewał się tylu zmian w ciągu zaledwie paru tygodni.
W pierwszym dniu szkoły szaloną i uwielbiającą jazdę na deskorolce Alex Amiszonki zapraszają na oglądanie „Mody na sukces”. Pomimo, że przyjaciele nienawidzą Amiszonek, dziewczyna namawia Sky i Carrie, aby poszły do nich. Spotkanie szybko owocuje w kłótnię, przez którą cała piątka ma pretensje do Alex.
Carrie pisze świetne opowiadania, więc Jordan zgłasza jedną z jej prac do konkursu w pobliskiej księgarni. Opowiadanie wygrywa, ale dla autorki nie jest to do końca radosna wiadomość. Przyjaciele muszą się bardzo napracować, aby młoda pisarka odważyła się odebrać nagrodę.
Kumple postanawiają odpocząć po wielu szalonych dniach i chcą wybrać się do nowo otwartego parku rozrywki. Jak zmienią się ich plany? - Dowiecie się o tym z „Trzynastolatek”.
Książka jest niesamowicie wciągająca i z chęcią przeczytałabym jej dalsze części. Opisuje przygody piątki zwykłych nastolatków i to najbardziej mi się w niej spodobało. Myślę, że można się z niej wiele nauczyć. Na pewno zapamiętam, że „przyjemnie jest dawać, ale czasami też miło jest przyjmować”. „Trzynastolatki” polecam wszystkim lubiącym książki, w których dużo się dzieje. Przy tej opowieści na pewno nie da się nudzić!

Michalina

Powiem szczerze, że niesamowicie dobrze wspominam z dzieciństwa książki z tej serii. Nie przeczytałam niestety tomu drugiego, bo nie miałam do niego dostępu, ale wszystkie przygody były napisane z pomysłem. Podobało mi się też, że każda nowa przygoda była pisana z perspektywy innego bohatera. Ksiązka w sposób ciekawy przedstawia życie trzynastolatków, myślę, że chwilami podobne do życia normalnej nastolatki, a chwilami całkiem zwariowane i pełne humoru. Polecam tą książkę.

Książka " trzynastolatki" opowiada o paczce przyjaciół mieszkających w Seattle.Mają oni po trzynaście lat i chodzą do ostatniej klasy gimnazjum.
Carrie lubi pisać opowiadania. Ma bogatych rodziców żadnego rodzeństwa.Ubiera się na czarno. Alex często jeździ na deskorolce. Matka jej zmarła gdy była mała. Mieszka z bratem Mattem (o rok starszy) i ojcem. Sky przyjemność sprawia robienie zakupów i słuchanie muzyki POP.Jest wielką plotkarą. Zamieszkuje łódź wraz ze swoimi rodzicami i bratem Leifem (6 lat). Jest wegetarianką. Jordan lubi rysować, koszykówkę i grać na saksofonie. Ma trzech starszych braci, którzy go strasznie denerwują. Sam tak jak Alex uwielbia jeździć na deskorolce, a także surfować po internecie. Jego rodzina to siostra Shawna (16 lat) i rodzice.
Każda z dziewczyn posiada swój rozdział (3 na całą książkę, a w nich mniejsze podrozdziały). Co im się przydarzy? Co będą robiły Amiszonki - najbardziej wpływowe dziewczyny w szkole?
Okładka według mnie jest okropna, ponieważ nie mam pojęcia co wspólnego mają jeansy z treścią. Jedyne co tu pasuje to ten obrazek, ale jak przysłowie mówi "Nie oceniaj książki po okładce", więc postanowiłam wypożyczyć i nie jestem całkiem zadowolona.
Czytając często pojawiał się ulubiony serial Amiszonek " Moda na Sukces"co również mnie denerwowało.W publikacji wiele razy używane były słowa oficjalne - pani Marsal - zamiast mama itd.
Co też jest minusem w czytani. Litery są normalne, lecz gdy któraś z dziewczyn coś pisała w swoim notatniczku (pamiętniczku) w to wychodziło \V.
Książka do przewidzenia (oprócz końca). Fajny pomysł, ale źle wykonany.

Taka tam luźna książka do przeczytania. Serial dla nastolatków w książce ;)

Taka tam luźna książka do przeczytania. Serial dla nastolatków w książce ;)

Zabawna, pełna życia seria, którą przeczytałam również jako "trzynastolatek". Bardzo dobrze wspominam i cieszę się, że miałam okazję przeczytać zawczasu

Miła, przyjemna książka o nastolatkach dla nastolatków.

Miła, przyjemna książka o nastolatkach dla nastolatków.

Uwielbiałam tą serię kiedy byłam młodsza :) Polecam.

Uwielbiałam tą serię kiedy byłam młodsza :) Polecam.

Książka o przyjaźni jakiej nie każdy może doświadczyć :)

Książka o przyjaźni jakiej nie każdy może doświadczyć :)

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa