Historia Bliskiego Wschodu w XX wieku

Ossolineum
2010-01-01
2010-01-01
Bliski Wschód XX wiek

Kiedyś znaliśmy się na Bliskim Wschodzie i z Bliskim Wschodem zupełnie nieźle. W Bejrucie prężnie działała filia Banku Handlowego (zapewne celem finansowania eksportu nadzwyczajnych, polskich maszyn górniczych),zaś chłopaki od Abu Abbasa podnosili sterane zdrowie w naszych uzdrowiskach. Nasi inzynierowie i robotnicy budowali tam drogi i fabryki.
Potem przyszły pamiętne lata 90 i nasze relacje i doświadczenia bliskowschodnie spotkał los podobny do pegeerow w zachodniopomorskiem. Długa agonia w konwulsjach. Doświadczeni eksperci byli jeszcze incydentalnie (choć bywało ze i spektakularnie) wykorzystywani przez Amerykanów. Maszyn górniczych juz jednak sprzedawać nam nie pozwolono.
Dziś niewielu Polaków ma coś sensownego do powiedzenia na temat Bliskiego Wschodu .
Pan Zdanowski jednakowoż stanowi chlubny wyjątek. Za sprawą jego książki przed naszymi oczyma przedefilowaly legiony tamtejszych bohaterów. Postacie spizowe jak Mustafa Kemal czy Reza Szah. Inni majacy ten charakterystyczny, bliskowschodni spryt bazarowych sprzedawców.
Próby udanych (lub mniej) emancypacji. Walki o wodę, ropę, najazdy na ziomali z sąsiedztwa lub po prostu zwykłe rzezie. Historie, które potrafimy wyczuć w powietrzu spacerując ulicami Bejrutu czy Jerozolimy. Fascynująca, wybuchowa mieszanka ludów próbujących jakoś przeżyć obok siebie. Sunnici, Szyici, Alawici,Jazydzi, Bahaici, Żydzi, Maronici, Druzowie, Beduini, Kurdowie, Ormianie, Persowie. Obozy wygnanych. Miasta wybrukowane petrodolcami po które wcześniej czy później upomni się pustynia.

PS.
Pan Jerzy pisze, że Egipt pomiędzy rokiem 1979 a 2006 dostał od Amerykanów 60 mld dolarów na obronność. Polska, posiadająca nie mniej strategiczne położenie i przez połowę tego okresu pozostająca entuzjastycznym sojusznikiem USA toczy wciąż bohaterski bój o zniesienie wiz turystycznych. Kurtyna.

PS2. Pisze też Pan Jerzy, o tym że klasa polityczna Kataru posiadająca kilkunastotysiecznym tłumem tłustych dupsk wszystkie, co intratniejsze posady składała się jeszcze w latach 80 w 40% z analfabetów.
Jednak mamy ze sobą wiele wspólnego.

Potem przyszły pamiętne...

• Bliski Wschód