Wyzwanie czytelnicze LC

Jerozolima. Biografia

Wydawnictwo: Magnum
8,41 (222 ocen i 33 opinie) Zobacz oceny
10
71
9
47
8
40
7
37
6
21
5
5
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Jerusalem: the Biography, a fresh history of the Middle East
data wydania
ISBN
9788389656711
liczba stron
704
kategoria
historia
język
polski
dodała
Ag2S

Pasjonująca opowieść o historii Jerozolimy na tle wojen, powstań oraz losów jej królów, cesarzy, zdobywców oraz proroków, świętych, pisarzy, poetów, którzy tworzyli, burzyli, odbudowywali i spisywali dzieje Świętego Miasta. Od króla Dawida, Salomona, Heroda do Ariela Szarona; od Abrahama do Jezusa i Mahometa; od Józefa Flawiusza do Amosa Oza; od narodzin judaizmu, chrześcijaństwa i islamu do...

Pasjonująca opowieść o historii Jerozolimy na tle wojen, powstań oraz losów jej królów, cesarzy, zdobywców oraz proroków, świętych, pisarzy, poetów, którzy tworzyli, burzyli, odbudowywali i spisywali dzieje Świętego Miasta. Od króla Dawida, Salomona, Heroda do Ariela Szarona; od Abrahama do Jezusa i Mahometa; od Józefa Flawiusza do Amosa Oza; od narodzin judaizmu, chrześcijaństwa i islamu do konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Wykorzystując nieznane wcześniej archiwalia, najnowsze badania naukowe oraz dokumenty swojej rodziny i własne wspomnienia, Simon Sebag Montefiore stworzył wspaniałą epopeję trzech tysięcy lat wiary, fanatyzmu, zbrodni i współistnienia. Powstała wielka, intrygująca historia Jerozolimy i całego Bliskiego Wschodu.

 

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1296)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 3106
gwiazdka | 2016-01-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Chyba będę tu osobą, która książce „Jerozolima. Biografia” Simona Sebag Montefiore wystawia najniższą ocenę. Przyznaję, przez pewien czas wahałam się pomiędzy 6 a 7 gwiazdek, by w końcu, po zastanowieniu, zostać przy tych sześciu. A należą się one za multum pracy włożonej w tworzenie tego potężnego dzieła, za przestudiowanie tak ogromnej liczby stron w literaturze i historii. Tylko nie do końca podoba mi się to, co otrzymałam. Jestem dość dobrze zorientowana w historii powszechnej, więc tym tomiszczem uporządkowałam i posegregowałam tylko dotychczasowa wiedzę, nie poszerzając jej za bardzo. Jednak moim zdaniem, osoby nie mające wielkiego pojęcia w tej dziedzinie utoną w nadmiarze szczegółów, gubiąc gdzieś zasadniczy temat. Bo temat ten, czyli Jerozolima, rozmywa się w szczególikach nijak nie mających się do głównego tematu. Bo niby komu potrzebna jest wiedza, z kim Tyberiusz pływał w basenie, albo jak wygimnastykowana była Teodora. Książka jest studium, bardzo powierzchownym,...

książek: 2740
Koronczarka | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Simon Sebag Montefiore członek jednej ze znakomitszych rodzin od niepamiętnych czasów związanych z Jerozolimą opisuje swoje w pewnym sensie miasto. Ilość faktów przytłacza. Nie jest to książka, którą można strawić po jednokrotnym przeczytaniu. Myślę, że sprawi też trudności tym, którzy mają o historii powszechnej zbyt mętne wyobrażenie. Ale warto. Historia miasta, które wzbudzało pożądanie u tak wielu, jest niezwykła. Przeraża brutalnością, uwodzi magicznym czarem, intryguje. W Jerozolimie - pępku świata - ogniskują się ludzkie pragnienia, namiętności, gusta, marzenia. Jerozolima pobudza wyobraźnię.

książek: 6736
allison | 2013-03-10
Przeczytana: 10 marca 2013

Lektura tej monografii (czy jak woli autor - biografii miasta) zajęła mi kilka miesięcy. Czytałam z doskoku, między lżejszymi książkami, gdyż obcowanie z "Jerozolimą" na pewno wymaga od czytelnika skupienia. Mimo iż jest to bardzo interesująca opowieść o jednym z najbardziej znanych i najstarszych miast świata, nie czyta się jej jak powieści.

Jestem pełna uznania i podziwu dla tytanicznej pracy, jaką wykonał autor, najpierw zbierając materiały, potem pisząc to dzieło, bo na pewno tak można nazwać "Jerozolimę".

Czytelnik znajdzie tu mnóstwo szczegółów na temat historii i specyfiki miasta. Właściwie jest to niezwykle rozbudowana faktograficzna opowieść o wielu wiekach panowania w Jerozolimie różnych władców, o nieustannych walkach, zdobywaniu i traceniu miasta, o jego wielokulturowości, bogatej symbolice i wpływie na dzieje Europy i Bliskiego Wschodu na przestrzeni stuleci - od starożytności po czasy nam współczesne.

Jerozolima jawi się tu jako teren ciągłych walk o wpływy...

książek: 7126
Witold Lisek | 2015-08-19
Na półkach: Chcę przeczytać, Nabytki
książek: 1361
ZielonaCytryna | 2012-07-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 lipca 2012

Jerozolima. Jedno z najstarszych i najważniejszych miast w historii świata. Przeżyła najazd Babilończyków, panowanie Ptolemeuszy i Seleucydów, wojny z Rzymem, krucjaty… wycierpiała wiele, a mimo to nie straciła swego piękna, które uwodzi do dziś. Jerozolima jest miastem, w którym funkcjonują obok siebie trzy największe monoteistyczne religie. Nic dziwnego, że Simon Sebag Montefiore także uległ czarowi tego niezwykłego miasta.

Ta potężna monografia (przewrotny tytuł sugeruje, że Jerozolima jest nie miastem, a postacią) to fascynująca podróż po historii, od czasów Dawida, aż do teraźniejszości. Montefiore prowadzi swojego czytelnika za rękę i przedstawia mu, zdarzenie po zdarzeniu, dzieje Jerozolimy. Smutne, tragiczne, momentami okrutne – można odnieść wrażenie, że to cud, iż miasto jeszcze funkcjonuje.

"Jerozolima", choć jest dziełem historycznym, naukowym, brak mu często spotykanego w publikacjach tego typu, sztywnego i uniwersyteckiego języka. Książkę tę czyta się z...

książek: 121
Piotrek | 2013-05-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Bardzo bobrze napisana. Świetna faktograficznie, a pomimo to nie zanudza czytelnika "suchymi" faktami. Autor, który należy do rodziny bardzo zasłużonej w dziejach miasta, ze niezwykłą swadą opisuje biografię jednego z najważniejszych, najbardziej złożonych, najświętszych, naj... miast świata.
Doskonały warsztat historyka i wyczucie poety. Tak najkrócej można scharakteryzować dzieło Simona Sebag Montefiore. Przeczytałem ją niemalże jednym tchem i jedyne czego żałuję, to fakt że zwiedziłem Jerozolimę, nie przeczytawszy wcześniej tej książki.

książek: 816
sawraf | 2014-02-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 lutego 2014

Książka jest z gatunku tych, które czyta się lekko i przyjemnie. Trzeba być jednak świadomym faktu, że jest napisana z perspektywy żydowskiej, stąd często powtarzające się określenia typu "dynastia Jezusa", "brat Jezusa", jak również wyraźna sympatia wobec syjonizmu, wśród prekursorów którego znajdował się daleki krewny Autora. Można przyczepić się do okładki - wraz z postępami lektury grafika Jerozolimy się zaciera wskutek kontaktu z palcami czytelnika. W moim egzemplarzu nie ma już Jeruzalem na prawo od Świątyni. A może tak właśnie miało być?

książek: 274
mack | 2017-07-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 lipca 2017

Myśląc o napisaniu opinii o tej książce miałem pewien kłopot. Z jednej strony bowiem niewątpliwie tytaniczna praca wykonana przez autora w celu ukazania nam historii jednego z najbardziej intrygujących, niezwykłych i ciekawych miast świata. Historii bardzo zresztą tragicznej. Miasta o ogromnym zróżnicowaniu etnicznym i kulturowym, gdzie obok siebie znajdują się dzielnice arabskie, żydowskie i dla odmiany rosyjska. Za tą tytaniczną pracę autorowi należy się niewątpliwy szacunek. Z drugiej jednak strony autor zbyt często zagłębia się w niewiele znaczące szczegóły, które nic nie wnoszą do historii tego pięknego miasta, a jedynie niepotrzebnie zaciemniają i wydłużają główny nurt opowieści o Jerozolimie. Książka spokojnie mogłaby być o jakieś 200 stron krótsza gdyby właśnie nie te wątki poboczne. Szczególnie widoczne jest to przy omawianiu okresu panowania Osmanów. Generalnie autorowi bardzo dobrze wyszedł opis pierwszego i najstarszego okresu historii miasta aż do okresu wypraw...

książek: 831
Marcin | 2013-04-24
Na półkach: Przeczytane, historia

Simon Sebag Montefiore w zajmujący sposób opisał dzieje Jerozolimy od czasów najdawniejszych aż po współczesność. Jest to historia napisana przez pryzmat wielkich ludzi i rodów, współtworzących historię miasta. Sporo tu ciekawostek i barwnych anegdot (np. na temat przeznaczonych dla pielgrzymów "domów rozpusty" albo łańcuchów rozciąganych przed wejściem do karczm, aby uniemożliwić uczestniczącym w krucjatach rycerzom dostawanie się konno do środka), wiele informacji na temat judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, choć przyznać trzeba, że autor bardziej uwydatnia aspekty polityczne, społeczne czy obyczajowe. Religia interesuje go chyba mniej, a przynajmniej nie na tyle, by uczynić z niej przewodni wątek swojego dzieła. Sam zresztą odsyła czytelników zainteresowanych tą problematyką do wydanej przed kilkoma laty książki Karen Armstrong. W końcu jednak mowa jest o mieście, w którym jak w soczewce skupiły się problemy znacznej części współczesnego świata. Lektura tej książki może pomóc w...

książek: 119
Carola | 2014-02-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 listopada 2013

Dla mnie to arcydzieło gatunku. Niewiarygodna wiedza autora, za którą kryje się niewyobrażalny nakład pracy, po raz kolejny zaskakuje, budząc podziw i szacunek. Kto czytał Potiomkina czy Dwór Czerwonego Cara, ten wie o czym mówię. Choć przecież w tym wypadku zadanie było znacznie trudniejsze, bowiem książka nie jest biografią - bądź co bądź - krótkiego żywota jednostki, lecz miasta o niemal 3-tysiącletniej historii. Książka naprawdę niezwykle ciekawa, choć z pewnością z uwagi na bogactwo faktograficzne, może być trudna do przeczytania "jednym tchem". Mimo to, jak napisał Henry Kissinger, "ta fascynująca książka jest skarbnicą wiedzy zarówno dla uczonych, jak i laików". Polecam! (tak samo, jak WSZYTSKIE inne książki Montefiore, z Saszeńką włącznie;)

zobacz kolejne z 1286 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Rok wśród książek

Ci, którzy dużo piszą, najczęściej są również osobami, które dużo czytają. Kogo więc prosić o czytelnicze rekomendacje jak nie pisarzy? Co czytali znani autorzy w mijającym roku? Oto wybrane książki, które towarzyszyły im w 2016 roku i które gorąco polecają.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd