Dzikie ziele. Opowiadania

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
opowiadania polskie
asnna

Trzy pierwsze opowiadania zawarte w tomie należą do wczesnego okresu twórczości Dąbrowskiej (1925), pochodzą z tomu nowel "Ludzie stamtąd". Są to obrazki z życia proletariatu wiejskiego, parobków, bandosów i biedoty, co ciągnęła na tułaczkę do Prus, do "Hameryki", po grosz, żeby kupić kawałek gruntu. Dąbrowska maluje to tło z całym realizmem, ale główną sferą jej penetracji jest sfera uczuć bohaterów. Z niezwykłym talentem w każdym z tych krótkich opowiadań daje studium namiętności, która jest źródłem nieszczęścia (ale i największego upojenia) dla Łucji z Pokucic, opętania miłosnego Marynki z "Dzikiego ziela", czy księdza Filipa.

źródło opisu: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1982

Mario | 2016-01-23

Stare książki (np. te wydane lat temu 30 czy 40, a napisane przed stu laty) mają swój urok, inny, lecz nie mniejszy niż pachnące farbą drukarską nowości. Takie są też te opowiadania, zaskakujące językiem (dość niezwykły, roziskrzony) i tematem, którym jest pożądanie! O tak, właśnie pragnienia nieujarzmiane rozumem, porywy duszy i ciała nieposkromione - a że u ludzi prostych, więc tym bardziej wyraźne, bo nie owijane w bawełnę słów, wyjaśnień, dywagacji. Prawdziwe życie tu się właśnie kryje, a autorka opisuje je ze swadą, z przytupem. Warto.

Jolka | 2016-07-07

Marię Dąbrowską mogę czytać i oglądać pasjami (ekranizacje oczywiście).

Sorel | 2012-03-01

Bardzo dobre. Portret epoki, polecam

Alicja | 2017-05-17
Przeczytana: 14 maja 2017

"Dzikie ziele" jest to kilka opowiadań z początku XX wieku o życiu ludzi z najniższej warstwy społecznej. Dąbrowska pokazała, jak ciężkie było życie w tamtych czasach dla tych ludzi. Była i miłość, wielkie namiętności i zdrady. Każde z tych opowiadań jest interesujące, zachowany jest język, jakim posługiwała się ta społeczność.

| 2015-08-19
Przeczytana: sierpień 2015