Dzikie ziele. Opowiadania

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
opowiadania polskie
asnna

Trzy pierwsze opowiadania zawarte w tomie należą do wczesnego okresu twórczości Dąbrowskiej (1925), pochodzą z tomu nowel "Ludzie stamtąd". Są to obrazki z życia proletariatu wiejskiego, parobków, bandosów i biedoty, co ciągnęła na tułaczkę do Prus, do "Hameryki", po grosz, żeby kupić kawałek gruntu. Dąbrowska maluje to tło z całym realizmem, ale główną sferą jej penetracji jest sfera uczuć bohaterów. Z niezwykłym talentem w każdym z tych krótkich opowiadań daje studium namiętności, która jest źródłem nieszczęścia (ale i największego upojenia) dla Łucji z Pokucic, opętania miłosnego Marynki z "Dzikiego ziela", czy księdza Filipa.

źródło opisu: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1982

nulla | 2018-09-26
Przeczytana: 25 września 2018

Fantastyczne opowiadania. Akcja trzech pierwszych umiejscowiona jest pośród biedoty wiejskiej, czwarte opowiada o chłopaku, który wybiera kapłaństwo jako drogę awansu społecznego. Temat przewodni: żądza, miłość, namiętność, nieogarnięta rozsądkiem, wbrew rozumowi, nieokiełznana powinnością społeczną.
Wspaniały język, bogate, piękne dialogi, zapisane gwarą, momentami trudne do czytania, ale zachwycające.
Chodzi za mną wyczytane gdzieś stwierdzenie, że literatura polska jest sfałszowana, bo rozwija się w języku szlachty i inteligencji, podczas gdy naród w swej większości wywodzi się z kultury chłopskiej, która została wyeliminowana, zapomniana, której odebrano język. Język literatury polskiej nie ma więc wielkiego związku z życiem codziennym. Dąbrowska moim zdaniem próbowała język chłopstwa, i to nie tylko w dialogach, ale w prostocie narracji, przywrócić literaturze. I czyta się to wspaniale.
Zachwyca mnie też porównanie języka, zwłaszcza języka narratora, w trzech pierwszych,...

Mario | 2016-01-23

Stare książki (np. te wydane lat temu 30 czy 40, a napisane przed stu laty) mają swój urok, inny, lecz nie mniejszy niż pachnące farbą drukarską nowości. Takie są też te opowiadania, zaskakujące językiem (dość niezwykły, roziskrzony) i tematem, którym jest pożądanie! O tak, właśnie pragnienia nieujarzmiane rozumem, porywy duszy i ciała nieposkromione - a że u ludzi prostych, więc tym bardziej wyraźne, bo nie owijane w bawełnę słów, wyjaśnień, dywagacji. Prawdziwe życie tu się właśnie kryje, a autorka opisuje je ze swadą, z przytupem. Warto.

Jolka | 2016-07-07

Marię Dąbrowską mogę czytać i oglądać pasjami (ekranizacje oczywiście).

Sorel | 2012-03-01

Bardzo dobre. Portret epoki, polecam

Alicja | 2017-05-17
Przeczytana: 14 maja 2017

"Dzikie ziele" jest to kilka opowiadań z początku XX wieku o życiu ludzi z najniższej warstwy społecznej. Dąbrowska pokazała, jak ciężkie było życie w tamtych czasach dla tych ludzi. Była i miłość, wielkie namiętności i zdrady. Każde z tych opowiadań jest interesujące, zachowany jest język, jakim posługiwała się ta społeczność.

| 2015-08-19
Przeczytana: sierpień 2015