La Goutte d'or
830601894X
lis

Młody mieszkaniec saharyjskiej oazy nie ma przed sobą ciekawych perspektyw ani możliwości kształtowania swego życia. Jego los i bytowanie są bezwzględnie podporządkowane surowym warunkom naturalnym i obyczajowi wspólnoty, w jakiej żyje. Dlatego przemożna jest chęć poznania innego, w domniemaniu lepszego świata. Ale czy jest on lepszy, musi się o tym przekonać młodociany bohater „Złotej kropli”, który postanowił wyemigrować do Paryża. Przygoda Idrysa ukazana jest, w sferze duchowej, jako zderzenie dwu kultur — kultury znaku mającej swe korzenie w islamie i kultury obrazu, wykwitu cywilizacji współczesnej Europy.

źródło opisu: PIW, 1989

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Badhbh | 2014-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2014

Pomyśleć, że uratowałam tę niepozorną książeczkę przed piecem albo śmietnikiem, bardziej z przekonania, że książek nie należy w ten sposób traktować niż z pragnienia przeczytania... Nie myślałam, że trafię na prawdziwe ZŁOTO (i to nie kroplę a skarbiec). Historia porwała mnie, dzięki niej poznałam zarówno urok oazy jak i tętniący życiem Paryż. W historii młodego Berbera, który wyemigrował, Autor doskonale oddał dylematy większości młodych ludzi - zostać czy gonić za marzeniami? Urzekły mnie również wplecione w narrację historie portretów władcy i królowej o dość charakterystycznych fizjonomiach. Polecam!

Sinuhe | 2014-08-22

Głównego bohatera poznaję na saharyjskiej pustyni, wśród trudnej rzeczywistości pustynnych oaz. Wędrując z nim po morzu piasku zaczynam rozumieć powoli kulturę, etykę czy wręcz mistykę tego miejsca. Krążąca w żyłach chłopcach krew koczowniczych ludów pustyni nie pozwala mu tkwić w miejscu. Ruszam razem z Idrysem do Paryża, dla niego niemal tym samym byłaby wyprawa na Marsa.

Jego oczami zaczynam poznawać różnicę między kulturą berberyjską opartą na islamie a kulturą Zachodu. Naprzeciw siebie staje znak i obraz. My Europejczycy wychowani w kulturze obrazu, jesteśmy całkowicie mu wydani, głęboko bezbronni wobec jego nachalności, jednoznaczności. Kiedy płyną obrazy z filmów, reklam jesteśmy jakby im wydani, wydani na ich pastwę. Kiedy Gombrowicz pisał w Ferdydurke o "gwałcie przez uszy" to obraz jest często takim gwałtem przez oczy, wdzierają się w nas obrazy, często aby wbrew nam tam pozostać.

Znak jest inny. Znak jest subtelny, delikatny. Znak pozostawiam miejsce na...

Rozgardiasz | 2014-01-02

Kolejne arcydzieło Tourniera i kolejna porcja geniuszu we fragmentach przemyśleń.

dymek | 2016-09-16
Konrad | 2016-09-06