Czarna kawaleria. Bojowy szlak pancernych Maczka

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
historia
Ag2S

Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski. Polacy - żołnierze generała Maczka - zapisali jedną z najjaśniejszych kart historii drugiej wojny światowej. Bohaterstwo, odwaga, poświęcenie, ale i wyszkolenie, znajomość żołnierskiego fachu, dobre dowodzenie i uzbrojenie. Te cechy pozwoliły polskim pancerniakom walczyć i zwyciężać od pierwszego do...

Polacy - żołnierze generała Maczka - zapisali jedną z najjaśniejszych kart historii drugiej wojny światowej. Bohaterstwo, odwaga, poświęcenie, ale i wyszkolenie, znajomość żołnierskiego fachu, dobre dowodzenie i uzbrojenie. Te cechy pozwoliły polskim pancerniakom walczyć i zwyciężać od pierwszego do ostatniego dnia wojny.

Czarna kawaleria pozwala nam zobaczyć wojnę oczami jej uczestników. Poznajemy żołnierzy z krwi i kości. Towarzyszymy im od walk w trudnych górskich warunkach we wrześniu 1939 roku do niezwykłych wyczynów w Normandii, Holandii i Niemczech. Pancerni Maczka to prawdziwi bohaterowie, którzy wyzwolili okupowaną Europę spod władzy Hitlera.

Pisarstwo Kacpra Śledzińskiego łączy wiedzę historyczna i porywający styl. Autor czerpie z najlepszych brytyjskich tradycji pisania o historii. Żywo przedstawia sukcesy i dramatyczne losy jednostki dowodzonej przez generała Maczka, jej rozwój od tradycyjnej brygady kawaleryjskiej po nowoczesną dywizję pancerną oraz pełną gorzkiej chwały drogę z Polski do Niemiec.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Michał | 2012-08-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Jest to książka historyczna opisująca dzieje pierwszej Polskiej jednostki pancernej. Od jej powstania w II RP, poprzez kampanię wrześniową, oraz dalsze boje w służbie alianckiej do jej rozwiązania.

Kolejne rozdziały opisują raczej ogólne działanie jednostek,bitwy oglądamy z perspektywy oddziałów, a nie pojedynczego żołnierza.
Opisy działań "czarnej brygady" opatrzone są licznymi cytatami i przypisami z innych książek i opracowań.
Zaś na końcu znajdziemy bibliografię która przyda się, jeśli chcielibyśmy zgłębić temat.

To wszystko tworzy obraz interesującej pozycji, która powinna być obowiązkowa dla każdego interesującego się bronią pancerną, jak i historią oręża polskiego w trakcie II wojny światowej.

juryca | 2012-03-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2011

Kapitalnie napisana książka w formie zbeletryzowanej o szlaku bojowym Brygady Generała Stanisława Maczka od Kampanii Wrześniowej 1939 do momentu rozwiązania w 1945.Książkę dosłownie pochłonąłem.Polecam wszystkim interesującym się udziałem oręża polskiego w II wojnie światowej na zachodzie.

Cyfranek | 2015-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Spodziewałem się, że 35 lat po wydaniu książki "Pierwsza pancerna" Franciszka Skibińskiego, będę mógł poznać pełniejszy, ciekawszy, wzbogacony mnóstwem nagromadzonych w tym czasie publikacji i opracowań obraz 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Jednak "Czarna kawaleria" jest raczej kalendarium stylizowanym momentami na (okraszone patosem) sprawozdania z akcji bojowych. Gubiłem się w numerach dywizji, nazwach holenderskich wsi i francuskich wzgórz. Pozostaje zgodzić się ze stwierdzeniem autora, padającym w końcowej części książki: "Rozpoczął Skibiński jeszcze w Wielkiej Brytanii, pisząc wspomnienia z wojny 1940 roku. Później dodał dwie kolejne części i tak powstała Pierwsza pancerna, najlepsza relacja pamiętnicza. Szczegółowa i bogata w niuanse taktyczne, cóż, w końcu pisana przez jednego z lepszych oficerów.". Nic dodać, nic ująć.

Daniel Taberski | 2014-06-15
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Bardzo porządnie napisana książka historyczna. Ale że do Maczka mam szczególny sentyment (m.in. dlatego, że bohatersko ukończyłem 50 Szkołę Podstawową imienia 1 Dywizji Pancernej Generała Stanisława Maczka), to czytało się tym lepiej. Autor bardzo obszerne cytuje wspomnienia żołnierzy Dywizji (i paru innych osób, jak Ike, Bradley, Monty, czy paru Germańskich Oprawców), co sprawa, że książkę czyta się dobrze i na dokładkę daje całkiem niezły obraz opisywanych działań.

Stado Żubrów | 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

Nazwisko generała Maczka jest powszechnie znane- niejednemu jego nazwisko obiło się o uszy, choćby na lekcjach historii czy kiedyś, wyczytał je gdzieś w internecie. Nie każdy jednak wie dokładnie kim był generał Maczek i jego Czarna Kawaleria. A postać ta, jest nie wątpliwie ciekawa, a samo jego życie niemal gotowym scenariuszem na film. Nic więc dziwnego, że książka o nim napisana przez Kacpra Śledzińskiego jest niesamowita. Na taką ocenę składa się również styl autora- lekki, przyjemny i przystępny niemal dla każdego, kto choć czasem sięga po literaturę.
Przygody, jakie przeżywają nasi polscy czołgiści opisane są w wartki sposób, przeplecione wspomnieniami sprawiają wrażenie jakby czytało się prawdziwą powieść i to nie byle jaką. Bo powieść taką, w której wczuć można w danego bohatera i poczuć, jakby naprawdę się tam było. Żołnierze też mają uczucia i na to uwagę zwrócił autor, doskonale opisując atmosferę jaka panowała w jednostkach- czy to po walkach, czy w momencie, gdy do...

Bolek | 2015-03-07

Książka godna polecenia.
Napisana w lekki sposób, o poważnych rzeczach. Moim skromnym zdaniem (mimo że nie jestem fanatykiem historycznym) mogłaby się pojawić w liście lektur szkolnych, właśnie dlatego że łatwo się ją czyta, a jednocześnie zapoznaje z historią. Idealnie zbalansowane poszczególne rozdziały, spojrzenie z szerszej perspektywy niż jedna osoba na historię jednostki, krótko mówiąc warto. Pozycja dla fanów historii i osób, które chcą się czegoś więcej dowiedzieć o wkładzie Polaków w walki II wojny światowej.
Żeby nie było, że same zachwyty: autor obiektywizmem nie grzeszy, w wydaniu e-bookowym mapy mogłyby być lepiej dopasowane do rozdziałów i brakowało mi schematów organizacyjnych jednostki w poszczególnych okresach. Jednak całość in plus, z chęcią sięgnę po inne pozycje tego autora.

szypul | 2011-12-19

Kolejna książka przedstawiająca szlak bojowy żołnierzy Generała Maczka.

Myślę że jest to ciekawa pozycja dla wszystkich zainteresowanych historią polskich żołnierzy z czasów II Wojny Światowej

| 2013-10-20

Ciekawa książka opisująca losy generała Maczka oraz jego żołnierzy na frontach II Wojny Światowej. Książka prezentuje nam z niezwykłą dokładnością szlak bojowy pancerniaków Maczka.

wolfik | 2015-03-17
Przeczytana: 17 marca 2015

Książka napisana dobrym językiem. Nie jest może odkrywcza, nie wnosi nowych faktów ale stanowi dobry wstęp dla tych, którzy chcą dokładniej przyjrzeć się szlakowi bojowemu "maczkowców".

Misza | 2012-09-09
Przeczytana: 09 września 2012

" Nie wiem skąd ci Belgowie dowiedzieli się, że do miasta wchodzą Polacy, ale okna i balkony były udekorowane biało-czerwonymi barwami, tłumy wywijały na nasze powitanie polskimi chorągiewkami. Kiedy kolumna zatrzymała się na chwile, dziewczyny wskakiwały na maszyny i rzucały się żołnierzom na szyje, obsypując ich pocałunkami, a starsi panowie wlewali w Polaków wyczarowane skądś szklanki wina (...) "