Ceausescu. Lata odliczane wstecz

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Ceauşescu, anii numaratorii inverse
83-207-1731-0
Strooisel

"Ceausescu. Lata odliczane wstecz" to analiza i opis dotycząca sposobu dojścia do władzy i jej utrzymania przez rumuńskiego tyrana.

źródło opisu: http://i-ksiazka.pl/view_book.php?kid=7941&informacje=opis

źródło okładki: http://empikmedia.pl/c/ceausescu-p42483.jpg

Nifelinord | 2013-02-23
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2013 rok

Książka NIE JEST biografią Ceausescu. Jest zbiorem rozważań o nim i o korzeniach 'antysowieckiego stalinizmu', ustroju, który za jego czasów w Rumunii osiągnął apogeum. Jeśli nastawimy się na to od początku, to trochę wyniesiemy z lektury i prawdopodobnie nie będziemy rozczarowani.

Autor koncentruje się na postaciach działaczy komunistycznych, którzy przygotowali drogę 'Słońcu Karpat', czy, jak kto woli, 'czerwonemu carowi' - Stefana Forisa, Anny Pauker, Constantina Parvulescu i Gheorghiu Deja; kompleksowo analizuje istotę rumuńskiego komunizmu i jego oryginalność na tle innych demoludów, pod koniec daje również spójny przekrój przez dramatyczne dla Rumunii lata osiemdziesiąte (w najciekawszym w mojej opinii rozdzialiku 'Narodziny i śmierć w Rumunii', będącym powtórzeniem artykułu przygotowanego w tamtym czasie dla zachodnich czytelników, opisującego absurdy życia w kraju, który zdołał oprzeć się polityce gospodarczej RWPG, uzyskując pozorną niezależność od Moskwy za potworną...

wabag | 2015-01-29
Na półkach: Polityka, Historia, Przeczytane