Dotyk ziemi

Wydawnictwo: Kos
9 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
tao, taoizm, wu wei, ziemia, duch,
poezja
Monika

Autor tej książki ukrywa się pod wieloma pseudonimami literackimi: York Jordan, Wu Wei, Durvill de Carde... Być może czyni to aby siać swe słowa odwróciwszy uwagę od swojej osoby, przez co oczywiście tropienie jego tożsamości staje się ciekawsze. Stąd do końca nie wiem czy Zbigniew Zerwal- Uramowicz to jeden z jego heteronimów czy postać prawdziwa. Jako Wu Wei napisał taoistyczny traktat...

Jako Wu Wei napisał taoistyczny traktat poetycki "Dotyk Ziemi".

źródło opisu: Opis autorski.

źródło okładki: www.kos.com.pl

| 2015-11-19
Przeczytana: listopad 2015

Znacie hipotezę Gai *1) Jamesa Ephraima Lovelock'a? Koncept według którego jesteśmy wraz z całą biosferą i resztą świata nieożywionego częścią jednego wielkiego organizmu - czującej i żywej planety Ziemi?

Jeśli ktoś z Was uśmiechną się z ironią pod nosem, to pragnę zauważyć, że ideę Lovelock'a rozpropagowała szerzej biolożka, Lynn Margulis. Ta sama, która opracowała teorię endosymbiozy *2) - niegdyś odrzucaną, a obecnie powszechnie uznaną.

No dobrze, a co to ma wszystko wspólnego z "Dotykiem Ziemi" - taoistycznym traktatem poetyckim? Autor skrywający się pod pseudonimem Wu Wei (dosłownie: "Nieczynienie") dzieli się z nami słowami, a z nich wyłania się pewien obraz nas samych:

"nawyk tworzenia
żądza działania

obłąkani zmieniają ziemię
w pieniądze
papierowe"

I tak poprzez kolejne strony sunąc w tańcu słów dochodzimy do:

"świadomość ziemi

Autor,...

książek: 2028
Monika | 2011-08-09
Przeczytana: 08 lipca 2011

Wu Wei to nie tylko pseudonim autora, ale i również jedna z zasad taoistycznych, która mówi o tym, że należy pozwolić rzeczom istnieć zgodnie z naturą, a zdarzenia mają biec tak, jak biec mają, bez wszelkiej ingerencji i narzucania czegokolwiek. Po chińsku wu wei (kliknij, by dowiedzieć się więcej) znaczy "niedziałanie". "Dotyk ziemi" jest zbiorem wierszy, myśli, które dotknęły moją duszę głęboko i, które sprawiły, że na kilka chwil serce przestało mi bić.

Ciężko mi pisać, bo nazbyt emocjonalnie podchodzę to tej książeczki. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że ta licząca sobie zaledwie 208 stron książeczka to swoisty manifest (nie tylko taoistyczny!), nawołujący do ludzi. Ludzi, którzy zagubili się w tym materialistycznym świecie, gdzie żądza pieniądza i materialne bogacenie się stała się niemalże epidemią. Wiersze, myśli zawarte w "Dotyku ziemi", próbują w nas zasiać ziarenko uszanowania dla darów ziemi, dla siebie samych i zasiać wiarę w ludzkość.

Wiem, że z pewnością część z...

książek: 1939
Luna | 2014-12-28