Organizacje pracodawców i przedsiębiorców w procesie kształt

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
biznes, finanse

Książka jest politologiczną analizą dziesięcioletniego działania organizacji reprezentujących interesy polskich pracodawców i przedsiębiorców. Realizując swoje cele są one uczestnikami negocjacji prowadzonych ze związkami zawodowymi. Utrzymują stałe i wielopłaszczyznowe kontakty z partiami politycznymi i administracją publiczną. Ich przedstawiciele biorą udział w pracach różnych gremiów doradczych rządu i parlamentu, podejmując także próby samodzielnego funkcjonowania na scenie parlamentarnej i gabinetowej. W rezultacie mamy do czynienia z podmiotami polityki, które nie zajmują wyeksponowanego miejsca w państwowym procesie decyzyjnym (popartego choćby ciągiem uwagi mediów i opinii publicznej), spełniają w nim jednak doniosłą rolę. Autor analizując te zachowania stara się odpowiedzieć na pytanie czy reprezentacja polskiego kapitału pozostaje cały czas dorastającym niemowlęciem czy też stała się uznanym przez innych pełnoprawnym uczestnikiem politycznej gry.