Wieści

Tidings
8371205449
Wharton, Francja
BethLuisNion

W starym młynie pięknie położonym w dolinie Morvandeon we Francji Will Kelly i jego żona Loretta przygotowują się do spędzenia Świat Bozego Narodzenia ze swymi dawno nie widzianymi dziećmi. Za pomocą gałazek ostrokrzewu, choinki i bożonarodzeniowych pierników Will próbuje wyczarować magiczną atmosferę Świąt, jednak w sercu wcią czuje niepokój. Dzieci dorosły, losy rzuciły je w różne strony...

Dzieci dorosły, losy rzuciły je w różne strony świata. Małżeństwo Willa i Loretty także przechodzi trudne chwile. Czy rodzina Kellych znajdzie spokój i radość przy wigilijnym stole? Książka ta, może jeszcze bardziej niż inne powieści Whartona, przemawia wprost do serc czytelnikow, opowiadając o sprawach, które dotyczą każdego z nas.

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: zdjęcie

Ewa-Książkówka | 2011-12-23
Przeczytana: 21 grudnia 2011

Patrząc na stronę mojego bloga można by pomyśleć, że nie czuję ducha nadchodzących świąt, prawda? Nic bardziej mylnego! Otóż duch jest i ma się wyśmienicie, a swoje prawdziwe oblicze ukazuje tylko przed moją rodziną. Jest jednak coś, czym chciałam się z Wami podzielić. W bożonarodzeniowy klimat wprowadziła mnie pewna osoba.

Tym kimś jest nie kto inny jak William Wharton, którego utwory goszczą w mojej domowej biblioteczce już po raz trzeci. Tym razem pojawiła się tam iście świąteczna książka pt. „Wieści”. Poznajemy w niej bardzo zwyczajnych bohaterów – takich jak Ty, on czy ja. Nie są obdarzeni wspaniałymi talentami ani magicznymi mocami, choć sama forma, w jakiej Wharton opisuje ich losy, zdecydowanie ma w sobie coś czarodziejskiego.

Will to filozof, który chce spędzić cudowne święta w rodzinnym gronie. Choć jego rodzina stanowi zlepek bardzo różniących się od siebie osobowości, a tak sprzeczne charaktery nigdy nie są w stanie dojść do porozumienia, bohater dwoi się i troi, by...

Tathagatha | 2015-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Po Whartona sięgam raz na jakiś czas i jak dotąd były to udane spotkania.
Tym razem było ciut inaczej. Czytało mi się ciężko, a lektura niejednokrotnie mnie nużyła i nudziła. Autor ma tendencje do opisywania niemal każdej czynności i choć ma to świadczyć o tym, że można intensywnie przeżywać każdą chwilę swojego życia i cieszyć się z nawet drobnych czynności - to jednak 250 str drobnym drukiem to odrobinę za dużo jak dla mnie.

Ogólne przesłanie jest naprawdę bardzo wartościowe i tym razem również Wharton poruszył mnie kilka razy, ale te kilka razy to ciut za mało na tę objętość i szczerze to nie mogłam się doczekać, aż skończę i wezmę się za coś innego.

viera800 | 2015-03-04
Przeczytana: 01 marca 2015

Pomimo różnych opinii na temat tej książki, ja uparcie twierdzę, że Wharton pisze wspaniale. Również w "Wieściach" odnalazłam to, co urzeka mnie w powieściach pisarza - po prostu życie. Życie niosące ze sobą raz radości, a raz smutki, jest pełne rozterek, wątpliwości, ale i nadziei, że wszystko się ułoży.
Święta Bożego Narodzenia spędzane wspólnie przez Willa, Lorettę i ich dzieci przedstawione w tej powieści są pełne magii i miłości, ale nie brakuje też zgrzytów i trudnych momentów. Jednak chwile spędzone z rodziną są najcenniejsze, bo to co w życiu liczy się najbardziej to właśnie rodzina
i miłość. Do tego sceneria otoczenia, stary młyn, otaczająca go przyroda
i dobrzy ludzie tworzą niepowtarzalny klimat .
Gdzieś przeczytałam, że z książek Williama Whartona się wyrasta, ale ja uważam zupełnie inaczej - do jego książek trzeba dorosnąć.

Monika | 2013-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Z Warthonem spotykam się co jakiś czas, i są to bardzo interesujące spotkania. Uwielbiam jego gawędzenie o rzeczach tak oczywistych, a jednak jakby magicznych. "Wieści" to książka, którą czyta się leniwie-sennie, powolutku, rozkoszując się magią starego młyna i magią Bożego Narodzenia. Niesamowity klimat.
"Moim zdaniem miłość ma tę zaletę, że pozwala uszanować wyjątkowość drugiej osoby, szczególnie gdy jej zainteresowania różnią się od naszych". To takie oczywiste, a jednak czasem trzeba sobie przypomnieć...

Żona_Pigmaliona | 2017-03-05

William Wharton to w mojej ocenie autor z tych , co to niby tak sobie , niby mimochodem , niby o niczym ważnym ,a okazuje się że porusza bardzo ważne i przede wszystkim prawdziwe (nie wydumane) problemy , kłopoty i duchowe rozterki . Tak ja odbieram twórczość tego pisarza i opowieść '' Wieści '' tylko mnie w tym utwierdziła . Pięknie skonstruowane psychologicznie postacie , co dla mnie zawsze jest bardzo ważne i zdarzenia dziejące się w jakże istotnym , zwłaszcza dla rodziny czasie , w Święta Bożego Narodzenia . Do starego młyna zjeżdża się cała rodzina . Jest więc małżeństwo Kellych , Will i Loretta . On - nauczyciel i filozof , który ciągle zastanawia się czy rzeczywistość jest ...rzeczywista , człowiek niby całkowicie '' odjechany '' a jednocześnie wciąż się czymś zamartwiający i wtrącający się do życia dzieci , bo '' ja jestem człowiekiem , który lubi się martwić ''. Ona niby wspaniała nauczycielka , przykładna matka , a jednocześnie mająca dwuletni romans z żonatym mężczyzną...

Monika | 2010-10-24
Przeczytana: 18 października 2010

Bardzo dawno temu wzięłam do ręki "Ptaśka". Nie dałam jednak rady...poległam szybko i na wiele lat zraziłam się do pana Williama. Na szczęście nie na zawsze. Dałam mu drugą szansę, później trzecią i kolejne. Warto było, bo już nigdy więcej nie rozczarował mnie tak jak to miało miejsce przed laty z "Ptaśkiem". Wręcz przeciwnie - z każdą kolejną książką lubię go bardziej :)

Meme | 2011-02-12
Przeczytana: 31 grudnia 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na mojej drodze , wyłącznie dzięki wyzwaniu Znalezione pod choinką stanął William Wharton, kolejny wspaniały twórca literatury współczesnej. Autor nie tworzył pod swoim nazwiskiem, lecz pod pseudonimem. Książki tegoż pisarza – powieści obyczajowo- psychologiczne - różnią się od wielu innych, gdyż ich bohaterem jest alter ego pisarza, czyli druga tożsamością, druga osobowość wewnątrz tej samej osoby. W swoich powieściach Wharton przekazywał filozofię życiową – według niego powinniśmy wykorzystać każdą chwilę do ostatniej kropli. Co do dorobku literackiego autora, to jedna z jego najsłynniejszych powieści – „Ptasiek” została zekranizowana i równie entuzjastycznie przyjęta przez odbiorców jak sama książka. Pisarza należy także kojarzyć z książką „Tato” czy „W księżycową jasną noc” . Mimo nieprzychylności krytyków autor jest bardzo lubiany w Polsce a jego powieści zawsze były na listach bestsellerów.
Popularna powieść Whartona, jaką są „Wieśći” opowiada o kilku dniach w czasie Świąt...

Mońcia_POCZYTAJKA | 2014-11-20
Przeczytana: 1995 rok

„Wieści” to powieść bożonarodzeniowa, w której nie znajdziemy jednak typowej magii i niepowtarzalnego nastroju, mimo, że bohaterowie usilnie o to zabiegają.

A wiecie dlaczego?

Will i Loretta wraz ze swoim piętnastoletnim synem Benem chcą spędzić Boże Narodzenie w dolinie Morvandeon we Francji. Zapraszają na święta do młyna pozostałą trójkę swoich starszych dzieci – dwie córki i syna. Rodzice za wszelką cenę chcą aby wszyscy spędzili niepowtarzalne, zaczarowane święta. Przygotowują się do tego usilnie sprzątając, robiąc zakupy, dekorując dom… Problem jednak nie leży w sprawach organizacyjnych, ale we wnętrzu bohaterów.

Loretta i Will przechodzą trudne chwile w swoim trzydziestoletnim małżeństwie, a każde z dzieci również boryka się ze swoimi problemami. Pomimo świątecznego czasu bohaterom trudno jest odciąć się od kłopotów i osobistych rozterek. W wigilijną noc każda z postaci dzieli się swoimi wewnętrznymi przeżyciami z czytelnikiem formułując własne przemyślenia. Dzięki temu...

Kasia b | 2017-12-29

Pozornie historyjka o Amerykanach mieszkających we Francji, z niezwykłą dbałością o zachowanie dawnych tradycji świętujących Boże Narodzenie. Tylko czemu w tle czai się jakiś dziwny niepokój, jakaś tajemnica? Definicja "udanych świąt" zależy od punktu widzenia danego członka rodziny.Często przed nieuchronną katastrofą nie ocali nawet najprawdziwszy Święty Mikołaj.

podwójne-życie-w | 2015-01-21
Przeczytana: styczeń 2015

Przepiękna książka wybrana przeze mnie akurat na okres Bożego Narodzenia.
Jest to opis cudownych, rodzinnych Świąt, które sama chciałabym spędzić, dokładnie tak jak bohaterowie książki: iście magicznie! Wbrew opisowi, nie chodzi tu o magię, czy elementy fantastyczne, ale o wytworzenie prawdziwej magii Świąt, którą każdy z nas może zrobić. Rodzina nie jest religijna, a jednak wiele można się od niej nauczyć o religii właśnie!
Poza opisami przygotowań, jak i samych Świąt przewija się w tle napięcie, które jest rozładowane dopiero na końcu i to z pewną dozą tajemniczości, niedosytu. Jak to u Whartona, sporo jest cennych myśli, które zapadają w pamięć... Czytając relację Lor (matki) czy Nickie, Maggie (dorosłe dzieci) zastanawiałam się jak to możliwe, że autor tak świetnie wciela się w te postaci, przecież to kobiety! Wielkie brawa za to! Ostatnie sceny są kwintesencją książki, którą chce się powoli smakować... To bardzo prawdziwa książka, jak większość Whartona, którego naprawdę...