Moja Antonia

1981-04-01
830700375X
Ryszarda Grzybowska
Inne

Leniwie snuta opowieść o dzieciństwie i wchodzeniu w dorosłość. Autorka z wielką czułością oddaje ducha czasów, w których przyszło jej dorastać, oraz trudny, z jakimi borykali się mniej zamożni sąsiedzi

Nawet nie spodziewałam się że tak cienka książeczka, o tak niewinnym tytule, tak mnie poruszy..."Domek na prerii" (serial mojego dzieciństwa),zakodowany w mym umyśle, legł w gruzach.
Po lekturze tej książki imię Antonia będzie nieodłącznie kojarzyło mi się z dziką prerią (piękną i brutalną) i uosobieniem wszystkich kobiet, które los rzucił "za wielkie wody" (Antonia była Czeszką)...
Ta książka przenosi nas ( zaledwie na chwilę) w wiek XIX, ale ta chwila... da nam dużo do myślenia...

Takie niby nic, ot opowieść o życiu pewnego mężczyzny. A jednak urzeka i fascynuje, uspokaja. Miła odmiana od gonitwy codzienności, ze szczyptą życiowej mądrości.

2028

Steinbeck w spódnicy.

Steinbeck w spódnicy.

Książka dość nierówna. Generalnie dobrze napisana, przejmująca historia, świetne opisy, ale momentami odpuszcza uwagę.

Z "Moją Antonią" zaprzyjaźniłam się całkiem przypadkowo. Tytuł książki pojawia się w sympatycznej piosence, na którą natknęłam się również przypadkiem na youtube. http://www.youtube.com/watch?v=wPSV8CsshnM Potem kupiłam "Moją Antonię" w antykwariacie za 2zł i zostałam niezwykle pozytywnie zaskoczona. Ujmująca historia ciężko pracującej dziewczyny, która wraz z rodziną z ubogiej czeskiej wioski emigruje do wykluwających się dopiero Stanów Zjednoczonych osadzona właśnie w tych specyficznych realiach dzikiego zachodu. Historia łagodna, ale wciągająca, nie nużąca, ale też nie przesadnie nakomplikowana. Książka godna uwagi i niesprawiedliwie zepchnięta w kąt.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Raz jest ciekawa, a raz nudna. Fabuła dosyć nie źle ukazana, lecz zbyt duża ilość niepotrzebnych opisów z lekka ją ćmi ale nie jest źle. Jestem dość wytrwałą czytelniczką i gdy już czytam książkę to muszę ją skończyć. Jestem w 100% pewna, że wielu z was by ta książka zanudziła, ponieważ było tak ze mną na samym początku lecz z czasem bardzo mnie wciągnęła. Polecić? Jedynie wytrwałym i na pewno nie fanom wampirów. Ta książka z serii mądrych!

• Literatura amerykańska
  • Z antykwariatu