Kazania

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasyka Mniej Znana". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
83-242-0266-8
historyczna
Ula

Fabian Birkowski - należy do zapomnianych postaci doby staropolskiej. Jakże niesłusznie. Jego kazania przez wiele lat uchodziły za wzór godny naśladowania, dziś zaś jego dorobek oceniany jest jako moment przełomowy w rozwoju polskiego kaznodziejstwa barokowego. Birkowski związany początkowo z Akademią Krakowską wstąpił do zakonu dominikanów, a od roku 1596 piastował godność kaznodziei nadwornego po Piotrze Skardze. Zasłynął przede wszystkim jako autor kazań obozowych (dowód jego uczestnictwa w licznych wyprawach wojennych) i pogrzebowych.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: www.poczytaj.pl