Pixy

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
komiks, kultura gniewu,
komiksy
jadwing

Dwójka młodych ludzi - Alka i Angina - pozbywa się niechcianej ciąży. Wkrótce do ich mieszkania dzwoni usunięte dziecko i każe sobie czytać bajki przez telefon. Po całej nocy czytania bez przerwy niedoszła matka ma dość. Każe swojemu kochankowi odnaleźć namolny płód i... zabić go. Niezwykły świat wykreowany przez Maxa Anderssona, jednego z najsłynniejszych szwedzkich rysowników, zaludniony...

Niezwykły świat wykreowany przez Maxa Anderssona, jednego z najsłynniejszych szwedzkich rysowników, zaludniony jest przez takie wynalazki jak kombinezony do uprawiania bezpiecznego seksu (dość nieskuteczne), farmy krwiożerczych pieniędzy, budynki zjadające lokatorów, agresywne graffiti atakujące bloki, czy naćpane embriony uzbrojone w bazooki (nie wspominając o przepowiedniach drukowanych na kartonach z mlekiem). To wszystko jest tak przerażające, że aż śmieszne. Ale im bardziej się śmiejemy, tym robi się straszniej.
Pixy to pierwszy szwedzki komiks, który doczekał się publikacji w USA. Wydało go tam prestiżowe wydawnictwo Fantagraphics Books.
Do dzisiaj „obrazkowa powieść” Maxa Anderssona ukazała się także m.in. w Niemczech, Francji, Japonii. Polska jest ósmym krajem, w którym ukaże się Pixy, ale pierwszym, w którym podczas tłumaczenia została wykorzystana oryginalna, szwedzka wersja językowa.

źródło opisu: http://www.kultura.com.pl/index.php?s=k_064&d=k

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl/okladki/064.jpg

Arthaniel | 2016-05-09
Przeczytana: 09 maja 2016

O jakie to było dobre! Spodziewałem się bełkotu a'la Daniel Clowes, albo jakiegoś pseudoartystycznego komiksowego strumienia świadomości, ale na szczęście się myliłem. Pixy okazał się zaskakująco głęboką i przemyślaną - choć obrzydliwą, to fakt - historią, która na pewno na długo zostanie mi w pamięci. Polecam gorąco, jeśli macie ochotę na coś dziwnego/innego/niepowtarzalnego/trzepiącego mózg.

sfizohremja | 2014-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2014, Komiks 2014
Przeczytana: 13 grudnia 2014

Fascynujący koszmarek, świetne rysunki i genialne teksty przemieszane z ludzką ohydą, słabościami i brzydotą. Gorąco polecam.

Komiks jest już nie do kupienia - ale ja mam dwie sztuki i jedną chętnie sprzedam! Kontakt na priv!

damciban | 2016-10-08
Na półkach: Komiks, Przeczytane