Tajemnica czystości serca

Tłumaczenie: Sylwia Filipowicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Le secret de la purete du coeur
978-83-7502-183-7
czystość, religia
religia
Melania

Wiele spośród osób poszukujących tak zwanych „produktów naturalnych”, jest skłonnych zapłacić więcej za tak zwaną „czystą żywą wełnę” czy „100% sok pomarańczowy”. Jednak pojęcie czystości „osobistej” często wywołuje strach, jakby sama idea takowej oznaczała rezygnację z życia i w konsekwencji prowadziła do frustracji. Faktycznie, słowo „czystość”, czy to w odniesieniu do czystości cielesnej,...

Faktycznie, słowo „czystość”, czy to w odniesieniu do czystości cielesnej, czy też w kontekście czystości serca, może – w znaczeniu potocznym – odstręczać, czy wręcz mieć zabarwienie pejoratywne. Tymczasem czystość serca nie jest niczym innym, jak tylko tajemnicą wewnętrznej spójności i wolności…

Autorka niniejszego traktatu duchowego w sposób prosty i klarowny prowadzi nas jasną ścieżką czystości serca, nadając temu pojęciu nowe, dynamiczne znaczenie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.pl/index.php/s/karta/id/518

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.pl/index.php/s/karta/id/518

Melania | 2011-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2011

Spojrzenie na czystość z perspektywy chrześcijaństwa i judaizmu. Odniesienia do czystości zewnętrznej (rytualnej) i wewnętrznej (czystość serca). Popatrzenie pod tym kątem na życie pierwszych rodziców, Mojżesza i Dawida.

Autorka zadaje ciekawe pytania związane zagadnieniem czystości ("Czy czystość serca może mieć coś wspólnego z jogurtem naturalnym?", "Czy czystość serca jest zarezerwowana wyłącznie dla dzieci?") i udziela równie ciekawych odpowiedzi. Siostra Elisabeth omawia podstawowe drogi, którymi wnika nieczystość: do pamięci (przez zapomnienie), umysłu (przez zbłądzenie) oraz woli (przez strach).

W książce tej czystość nie odnosi się tylko do czystości serca, ale daje człowiekowi wolność oraz zgodność z samym sobą. Taka czystość to Boży dar.

Madlena | 2012-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2012, 2013