Historia ruszyła z kopyta

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Europa, Polska, świat
literatura faktu
aga_aga

Historia ruszyła... to zapis rozmów o Polsce, jej starych i nowych sąsiadach, o Europie, świecie (i wszechświecie) z czołowymi bohaterami wydarzeń ostatniego dwudziestolecia i ich komentatorami. Oprócz wywiadów zawiera także opis przygód związanych z dotarciem do rozmówców lub zapis redakcyjnych anegdot, odsłania więc "dziennikarską kuchnię", pokazując, że gdzie nie pomoże wytrwałość, czasem przyda się fortel.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl

PureLogos | 2018-03-08
Przeczytana: luty 2018

W tego typu pozycjach zawsze najciekawszy jest dystans czasowy. Sama książka nie jest moim zdaniem czymś wybitnym. Ot, zbiór kilkunastu wywiadów z osobami o znanych nazwiskach. Część udzielonych na szybko, przy okazji jakichś ważniejszych wydarzeń, inne przeprowadzone mailowo, wiele skróconych. Zbiór jest zatem tylko przykładem solidnego warsztatu dziennikarskiego oraz formą promocji osoby Marii Graczyk. Myślę jednak, że taki po prostu był zamysł tej książki. Jak dla mnie pytania czasami bardzo oklepane, zbyt słabo penetrujące rzeczywistość. Oczywiście jest parę ciekawszych wywiadów, ale po skończonej lekturze czuję pewien niedosyt. Jeśli miałbym wybrać najciekawszą rozmowę autorki, byłby to z pewnością wywiad z prof. Pawłem Wieczorkiewiczem.

Wracam jednak do mojej pierwszej myśli. Wywiady obejmują okres od początku lat dziewięćdziesiątych do roku 2009. Z perspektywy roku 2018 mamy zatem prawie 30 lat, które upłynęły od pierwszych rozmów. Pozwala nam to na sprawdzenie, czyje...

apache_server | 2014-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Słabe oceny tej książki. W wywiadach niektórych przepytywanych osób padają bardzo cenne informacje, spostrzeżenia, opinie. Czasami to co nie zostało dopowiedziane, wymowne jest bardziej niż to co oni powiedzieli. Czyżby czytelnicy wszystko wiedzieli i byli tak zblazowani, wszystkowiedzący, mądrzejsi, że nie wychwycili nic co byłoby warte uwagi? Trudno uwierzyć. Raczej nic nie zrozumieli. To bardzo dobra pozycja.

PollyDNO | 2016-03-15
Gibon | 2016-01-18