Śmierć mówi w moim imieniu

Cykl: Joe Alex (tom 2) | Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
literatura polska, kryminał
Dorota_1988

Inne wydania

Czego można spodziewać się, idąc do teatru na sztukę Ionesco? Na pewno nie tego, że po opuszczeniu kurtyny aktor grający główną rolę zostanie znaleziony martwy w swojej garderobie. Nie najlepsza reputacja ofiary budzi wiele podejrzeń, a zeznania świadków wskazują, że nikt z obecnych w teatrze nie mógł popełnić tego morderstwa. Śledztwo utyka w martwym punkcie... Czy Joe Alex zdoła odkryć, kto odegrał główną rolę w tym spektaklu zbrodni?

źródło opisu: http://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie

źródło okładki: http://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie

Książkowa-Fantazja | 2013-11-12
Przeczytana: 01 września 2013

Gatunek kryminału bardzo sobie cenię i lubię. Dlatego tym razem postawiłam na kryminał a'la Christie, ale w polskim wydaniu. Joe Alex to pseudonim Macieja Słomczyńskiego, który stworzył cykl o Joe Alexsie, który jest zarówno pseudonimem, jak i postacią literacką , na który składa się 8 tomów. "Śmierć w moim imieniu" to druga część cyklu, a zarazem moje pierwsze spotkanie z twórczością autora.

Marcin Słomczyński ur. w 1920 roku w Warszawie, zm. w 1998 roku w Krakowie. Publikował pod pseudonimami: Joe Alex (Józef Aleks), Kazimierz Kwaśniewski. Kryminały Joe Alexa zostały przetłumaczone na 13 języków. Słomczyński był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Rotony Club. Jego zasługi zostały uznane za wybitne pod kątem kultury narodowej, a ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski, odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Joe Alex wraz z Karoliną Beacon oraz swoim przyjacielem Parkerem, policjantem ze Scotland Yardu postanawia udać się do teatru....

Wojciech Gołębiewski | 2014-09-22
Przeczytana: 22 września 2014

Czasem, dla relaksu, warto przeczytać dobry kryminał, pisany dobrą polszczyzną, a jedynym autorem spełniającym te kryteria /wg mnie/ jest Joe ALEX, czyli Maciej SŁOMCZYŃSKI /1920-1998/, Polak z wyboru /syn amerykańskiego lotnika i Angielki/, przede wszystkim tłumacz „Ulissesa” /nad czym pracował 11 lat/ i niedoszły tłumacz „Finnegans Wake”. O arcyciekawym życiu autora radzę poczytać w internecie, a co do omawianego kryminału, to sama radość z lektury, bo wszytko logiczne i dobrym literackim językiem napisane. A, że szczycę się umiejętnością logicznego myślenia, to mordercę wytypowałem prawidłowo.

FannyBrawne | 2017-06-12

Od dawna zabierałam się do ,,Śmierć mówi w moim imieniu”, ale zawsze znajdowałam sobie jakąś inną książkę. Macieja Słomczyńskiego znałam wcześniej tylko jako tłumacza dzieł Szekspira, a większość kryminałów jakie czytałam były autorstwa Agathy Christie. Uznałam jednak, że warto dać szansę komuś innemu i w końcu sięgnęłam po Joe Alexa. Pierwsze spotkanie z nim okazało się bardzo udane.

Joe Alex, autor kryminałów i detektyw – amator, wybiera się do teatru wraz ze swym przyjacielem inspektorem Parkerem i ukochaną Karoliną. Po przedstawieniu zostaje zamordowany aktor odgrywający główną rolę. Alex i Parker próbują odnaleźć mordercę. Nie jest to łatwe, gdyż Vincy nie był lubiany w teatrze, na jaw wychodzą też tajemnice jego przeszłości.

Książka jest lekko i zgrabnie napisana, bez dłużyzn czy niepotrzebnych wątków, zagadka kryminalna jest ciekawa i trzyma w napięciu. Chociaż podejrzewałam mordercę, to zakończenie było dla mnie sporym zaskoczeniem, a sposób prowadzenia śledztwa...

Katarzyna Bartnicka | 2017-05-17
Przeczytana: 17 maja 2017

Mogę powiedzieć, że Joe Alexa odkrywam po raz wtóry. Można powiedzieć, ze to tylko kryminał i pewnie będą mieli racje ci, którzy powiedzą, że traci myszką. Pewnie tak. Ale tak sobie myślę, że rzadko w którym kryminale autora odważyłby się opisać dość szczegółowo z króciutką analizą sztukę Eugène Ionesco Krzesła. Jest to wprawdzie punkt wyjścia do zbrodni, ale wystarczyło tylko napisać, że bohaterowie byli w teatrze i coś tam oglądają. Można powiedzieć też, ze jest to bardzo prosta fabuła, trup i detektyw i jego przyjaciel Joe Alex, który jest tak wnikliwy i spostrzegawczy, że dużo wcześniej domyśla się kto popełnił zbrodnie, w sumie to nic dziwnego, to on w końcu jest też autorem. A zatem biorąc pod uwagę wszystkie argumenty czytanie kryminałów skrojonych ręką Macieja Słomczyńskiego jest to lektura chwilami nie tylko przyjemna, ale też i bywa pouczająca.

violabu Toczytam | 2015-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2015

Autor Joe Alex czyli Maciej Słomczyński pisał w swoich kryminałach o... pisarzu kryminałów Joe Alexie. W książce ,,Śmierć mówi w moim imieniu" partneruje on swemu przyjacielowi inspektorowi policji przy rozwiązywaniu zagadki morderstwa aktora w teatrze.
Tajemnica śmierci jest dobrze zamaskowana, aczkolwiek książka ma wiele wad. Zauważyłam drobne niedociągnięcia (na przykład wyjawianie z opóźnieniem niektórych faktów by zmylić czytelnika). Przede wszystkim jednak jest to kryminał jednowątkowy, napisany według stałego prostego schematu autora. Na pierwszy plan wysuwa się pisarz, który okazuje się geniuszem detektywistycznym. Swoje spostrzeżenia i tok myślenia musi wyjaśniać inspektorowi-idiocie, bo nawet odbiorca potrafi szybciej analizować pojawiające się dowody niż ten, który ma podobno na swoim koncie spektakularne osiągnięcia zawodowe.
Nic ciekawego.

Roman Dłużniewski | 2016-12-24

Jak papużki-nierozłączki. Joe Alex i Ben Parker znów na tropie zbrodni. Tym razem zabito aktora. Oczywiście, jak to u Alexa akcja toczy się wartko i książkę można przeczytać w jeden dzień. Dla niezbyt wymagających.

Natalia | 2014-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2014

Jest to pierwsza książka pana Joe Alexa i powiem szczerze, że zrobiła na mnie duże wrażenie. Stylem pisania przypomina mi panią Agatę Christie, którą uwielbiam. Książka ma zaledwie 150 stron, ale ja czasami lubię poczytać takie krótkie powieści. W "Śmierć mówi w moim imieniu" jest wszystko co powinien mieć dobry kryminał. Na pewno przyjrzę się bliżej twórczości pana Alexa.

Zafon1 | 2013-07-26
Przeczytana: kwiecień 2013

Pożyczyła mi książkę moja koleżanka. Mówiła,że jest bardzo fajna, więc się skusiłam. Kiedy zaczęłam czytać nie mogłam przestać. Ciekawiło mnie co będzie dalej. Przeczytałam tę książkę w 1 dzień. Gorąco polecam !

byrcyn11 | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Idealny kryminał na "Kobrę". Mała ilość osób, dobra zawikłana zagadka kryminalna, a i sama akcja rozgrywa się w teatrze. Oczywiście styl i klimat przypomina stare dobre postacie Herkulesa Poirot, czy Sherlocka Holmesa, ale taki chyba był zamiar autora tworząc postać Joe Alexa. Po dzisiejszych wymyślnych kryminałach, gdzie trup pada dziesiątkami, a pedofile grasują stadami, a seryjni mordercy są zarazem mistrzami wymyślnych tortur, itd., to taki staroświecki styl zadziałał na mnie jak balsam. Kto takie coś lubi, nie będzie zawiedziony.

Uwielbiam tę serię.Mało akcji , krwi,strzelania,za to mnóstwo zagadek .
Czytając, trzeba przełączyć mózg na wysokie obroty.To jak układanie puzzli , łączenie ze sobą najdrobniejszych elementów tej układanki, jaką jest śledztwo prowadzone przez bohatera.
Nic mnie tak nie cieszy,jak autor ,który mnie przechytrzy ,i udowodni,że moje główkowanie na nic się zdało.
Uważam ,że te książki zostały niesłusznie zapomniane,są świetne.