Okładka książki Śmierć mówi w moim imieniu

Śmierć mówi w moim imieniu

Autor:
Seria: Klasyka Kryminału [Wydawnictwo Dolnośląskie]
wydawnictwo
Wydawnictwo Dolnośląskie
literatura polska, kryminał
typ
papier
Dorota_1988
6.65 (677 ocen i 47 opinii)

Opis książki

Czego można spodziewać się, idąc do teatru na sztukę Ionesco? Na pewno nie tego, że po opuszczeniu kurtyny aktor grający główną rolę zostanie znaleziony martwy w swojej garderobie. Nie najlepsza reputacja ofiary budzi wiele podejrzeń, a zeznania świadków wskazują, że nikt z obecnych w teatrze nie mógł popełnić tego morderstwa. Śledztwo utyka w martwym punkcie... Czy Joe Alex zdoła odkryć, kto odegrał główną rolę w tym spektaklu zbrodni?

źródło opisu: http://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie

Opinie czytelników
książek: 20052
Ania1986 | 2013-11-12
Przeczytana: 01 września 2013

Gatunek kryminału bardzo sobie cenię i lubię. Dlatego tym razem postawiłam na kryminał a'la Christie, ale w polskim wydaniu. Joe Alex to pseudonim Macieja Słomczyńskiego, który stworzył cykl o Joe Alexsie, który jest zarówno pseudonimem, jak i postacią literacką , na który składa się 8 tomów. "Śmierć w moim imieniu" to druga część cyklu, a zarazem moje pierwsze spotkanie z twórczością autora.

Marcin Słomczyński ur. w 1920 roku w Warszawie, zm. w 1998 roku w Krakowie. Publikował pod pseudonimami: Joe Alex (Józef Aleks), Kazimierz Kwaśniewski. Kryminały Joe Alexa zostały przetłumaczone na 13 języków. Słomczyński był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Rotony Club. Jego zasługi zostały uznane za wybitne pod kątem kultury narodowej, a ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski, odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Joe Alex wraz z Karoliną Beacon oraz swoim przyjacielem Parkerem, policjantem ze Scotland Yardu postanawia udać się do teatru. Delektuj...

Natalia | 2014-02-11
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 10 lutego 2014

Jest to pierwsza książka pana Joe Alexa i powiem szczerze, że zrobiła na mnie duże wrażenie. Stylem pisania przypomina mi panią Agatę Christie, którą uwielbiam. Książka ma zaledwie 150 stron, ale ja czasami lubię poczytać takie krótkie powieści. W "Śmierć mówi w moim imieniu" jest wszystko co powinien mieć dobry kryminał. Na pewno przyjrzę się bliżej twórczości pana Alexa.

Elenaj | 2012-09-23
Na półkach: Przeczytane, Kryminały

Uwielbiam tę serię.Mało akcji , krwi,strzelania,za to mnóstwo zagadek .
Czytając, trzeba przełączyć mózg na wysokie obroty.To jak układanie puzzli , łączenie ze sobą najdrobniejszych elementów tej układanki, jaką jest śledztwo prowadzone przez bohatera.
Nic mnie tak nie cieszy,jak autor ,który mnie przechytrzy ,i udowodni,że moje główkowanie na nic się zdało.
Uważam ,że te książki zostały niesłusznie zapomniane,są świetne.

Izoldka | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Ta książka zdecydowanie mi się bardziej podobała, niż "Jesteś tylko diabłem". Ciekawy pomysł, interesujące miejsce zbrodni, motywy i okoliczności. Nie było zanudzania czytelnika banalnym zabójstwem w celu odziedziczenia ogromnej fortuny. Zupełnym zaskoczeniem był dla mnie prawdziwy zabójca, ponieważ mój podejrzany okazał się być niewinnym. Pod tym względem Joe Alex trzyma fason.

Fantomas | 2014-03-10

Dobry klasyczny kryminał. Coś w stylu starych filmów o podłożu detektywistycznym, gdzie zagadka i dedukcja prowadząca do jej rozwiązania, stanowią kwintesencje. Tytuł warty zapamiętania i polecenia w przyszłości raczkującym dopiero czytelnikom literatury kryminalnej. Nie jest to arcydzieło, ale jak na tak krótką książkę, naprawdę nie wielu można się doszukać minusów. Jednym z nich, jak dla mnie, był nie zbyt obszerny opis sylwetek głównych bohaterów. Z drugiej strony, nie to było głównym celem powieści. Oceńcie sami. Polecam.

fprefect | 2011-02-21
Przeczytana: 19 lipca 2011

Co powinien mieć kryminał, zagadkę kryminalną powinien mieć. No i niby jest tu i trup i taki trochę dziwny, bo jeszcze godzinę po swojej śmierci gra na scenie i to z powodzeniem, i niby dużo podejrzanych, bo nikt nieboszczyka nie lubił, ale... .
I właśnie o to ale chodzi. Po kilkudziesięciu stronach pozostaje już tylko dwóch możliwych zabójców, a po kilkunastu następnych już tylko jeden. Kryminałek jednak cieszy się powodzeniem, bo to jednak fajne jak okazuje się, że jesteśmy tacy sprytni i wykrywamy tak szybko morderce. Ale i tak wam nie zdradzę kto zabił, sami sobie przeczytajcie i bądźcie też tacy sprytni jak ja :)
Za to po przeczytaniu ostatniej strony, dopiero miałem zagadkę. Jak autor kryminałka, sławny Joe Alex, wraz z inspektorem, z którym prowadził to śledztwo, wykręcą się prasie, i nie zdradzą kto zamordował i dlaczego, a jacy potrafią być dziennikarze to przecież wiemy. I druga zagadka, w jakim kraju (akcja powieści dzieje się w Londynie, tym angielskim chyba) , policjant pr...

Immortalon | 2014-03-18
Przeczytana: 25 lutego 2013

Życie aktora teatralnego często samo w sobie przypomina sztuki, w których ten niejednokrotnie się udziela. Bywają chwile radości i szczęścia, bywają dramaty i chwile zwątpienia, pojawia się żal i rezygnacja. Żaden jednak aktor, który na deskach teatru stara się dać widzom cząstkę siebie, nie chciałby zakończyć życia w ten najbardziej spektakularny, przynoszący pośmiertny rozgłos sposób, jakim jest śmierć z rąk mordercy.
Czyż Fortuna nie jest jednak przebiegła w swych zamiarach? Czyż Los nie lubi nam przypominać, jak marne jest nasze życie? Właśnie taki, fatalny i tragiczny finał spotkał wziętego aktora Stefana Vincy, który swój "ostatni akt" rozegrał we własnej, teatralnej garderobie. Jako zimny trup.
Cofnijmy się jednak w czasie o dobrych kilka godzin, gdy wspomniany nieboszczyk cieszył się jeszcze z posiadania wszystkich sił witalnych.

Trwa właśnie spektakl "Krzesła" Eugene Ionesco, na którym zjawiają się między innymi Joe Alex oraz Ben Parker. Wystawi...

Secrus | 2014-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2014

"...Już przy pierwszych stronach można dostrzec analogie między Alexem a Poirotem. Obaj panowie na początku ściśle trzymają się drugiego planu, drepcząc krok w krok za właściwym detektywem, inspektorem czy innym komisarzem, by na końcu wystawić spektakl jednego aktora w postaci wieńczącej domysły przemowy, podsycanej uprzednio mnóstwem tajemniczych spostrzeżeń, eksperymentów i zdań w stylu „Już wiem, kto jest mordercą” wygłaszanych w połowie śledztwa. Stąd łatwo wywnioskować, że Joe Alex to postać co najmniej wyidealizowana, ale chyba ostatnią rzeczą, jaką chcielibyśmy ujrzeć w kryminale, jest rutyniarstwo, mam rację? Dodam też, że skonfrontowanie postaci profesjonalnego śledczego z przygodnym detektywem udało się całkiem sprawnie, owocując w liczne dialogowe gierki, kontrastowe domysły i sporadyczne, ale przyjemne uszczypliwości..."

Pełna opinia pod tym adresem: http://www.tramwajnr4.pl/2014/01/z-zakurzonej-poki-kryminalne-theatrum.html

PABLOPAN | 2012-09-02

Czyta się dobrze, historia sama w sobie ciekawa. Miłośnicy kryminałów mogą śmiało sięgać.

tajus | 2013-04-22
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Joe Alex to pseudonim Macieja Słomczyńskiego, żyjącego w latach 1920-1998 pisarza i tłumacza. Debiutował wierszami wydrukowanymi w 1946 roku w łódzkim piśmie "Tydzień". W późniejszych latach pisywał powieści sensacyjne i kryminalne, był autorem scenariuszy filmowych, sztuk teatralnych oraz widowisk i audycji telewizyjnych. Jego kryminały zostały przetłumaczone na trzynaście języków. Jako jedyna osoba na świecie przełożył wszystkie dzieła Williama Szekspira. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Rotary Club, Irish Institute i wiceprezesem stowarzyszenia "Fundacja Jamesa Joyce'a". W 1997 roku, postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, został odznaczony w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Joe Alex jest również postacią literacką, bohaterem pierwszoplanowym pojawiającym się w ośmiu powieściach kryminalnych napisanych przez Słomczyńskiego. "Śmierć mówi w moim imieniu" to...

Załóż konto za darmo!

161. rocznica
  • Marina Mayoral
    72. rocznica
    urodzin
    A tata wyjął z plecaka książkę i rzekł:
    - Poznacie tam na pewno wielu przyjaciół, ale i tak chciałbym wam to dać, bo przecież wiecie, że książka jest...
    - Przyjacielem na całe życie! - wyrecytowały chórem dziewczynki.
  • Scott Spencer
    69. rocznica
    urodzin
    Listy były jedynym namacalnym dowodem, dowodem tego, że kiedyś skrzydła wyrastały mi z serca. Znałem inny świat, świat, który nie ma nazwy. Bo takie słowa jak oczarowanie czy rozkosz są zbyt proste, zbyt banalne, nie potrafią go określić. Nic o tym wiecie nie mogę powiedzieć oprócz tego, że go znałe... pokaż więcej
  • Victoria Holt
    108. rocznica
    urodzin
    ...życie bywa najeżone pułapkami, ale gdy ktoś ich bez przerwy wypatruje, może przeoczyć błogosławieństwa, jakich los także nam nie skąpi.
  • Edgar Rice Burroughs
    139. rocznica
  • Timothy Zahn
    63. rocznica
    urodzin
    Wzruszyła ramionami, a jej ognistorude włosy zamigotały w blasku światła.
  • Andriej Płatonow
    115. rocznica
    urodzin
    Woszczew (...) położył się na brzuchu by usnąć i rozstać się ze sobą samym. Ale sen wymaga umysłu spokojnego, ufnego w życie, zdolnego wybaczyć przeżyty ból.
  • A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
    118. rocznica
    urodzin
    Ode Mnie, który przebywam w każdym sercu, pochodzi pamięć, wiedza i zapomnienie.
  • François Mauriac
    44. rocznica
    śmierci
    (...) jest taki rodzaj głupoty wobec którego czuję się zupełnie bezsilny. Można bez trudu dotrzeć do ludzkiej duszy przez zbrodnię, poprzez najsmutniejsze występki, ale nie można się przedrzeć przez pospolitość.

Znajdź nas na Facebooku