Zamek Lorda Valentine'a

Tłumaczenie: Helena Michalska
Cykl: Kroniki Majipooru (tom 1)
Wydawnictwo: Solaris
Lord Valentine's Castle
Marcin

Inne wydania

Planeta Majipoor to świat olbrzymich rozmiarów, ale niezwykle przyjazny dla zamieszkujących je istot. Przed tysiącami lat przybyli nań ludzie, a za nimi inne rasy Galaktyki, by stworzyć na Majipoor cywilizację współpracujących ze sobą ras. Nie obyło się jednak bez rozlewu krwi - ludzie, osiedlając się na Majipoor, musieli stoczyć krwawą wojnę z tubylczą rasą Metamorfów, dziwnych istot potrafiących zmieniać kształt swego ciała. Rasy Majipooru stworzyły też znakomicie prosperujący podział władzy na urzędy Koronala i Pontifexa oraz instytucje religijne i wymiaru sprawiedliwości. Majipoor to jednocześnie kraina technologii i magii, jako że niektóre z zamieszkujących je ras posiadają umiejętności pozazmysłowe.

źródło opisu: Wydawnictwo Solaris, 2008

źródło okładki: www.wydawnictwosolaris.pl

Shila | 2015-04-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Niesamowite rośliny, nieziemskie istoty i oryginalność. Książka jest wspaniała.

Owca zKsiążką | 2013-08-31
Przeczytana: 2013 rok

Urzeczona niesamowitym uniwersum pełnym dziwnych miast, istot i roślin, które stworzone w głowie Roberta Silverberga, stały się scenerią dla toczących się wydarzeń, patrzyłam jak młody człowiek nieświadomy swej przeszłości i niezbyt troszczący się o przyszłość, nieuchronnie zmierza w stronę poznania swego losu. Choć prawdę powiedziawszy to los uparcie machał mu rękoma przed twarzą (bijąc przy tym nogą w wielki gong...) i nie potrafił zrozumieć, że ktoś być może nie chce stawać się tym, kim ten chciałby go uczynić. Rozdarty Valentine w końcu zaczyna słuchać wszechobecnych głosów i uznawać to, co ma stać się jego udziałem. Ma jednak wątpliwości, gdyż przyjęcie napisanego dla niego scenariusza wiązać się będzie z nieuchronną zmianą i utratą tego wszystkiego, co uczyniło go takim, jakim był, kim się stał i kogo poznał. Nieodwracalna zmiana. Czy był na to gotowy? (owca-z-ksiazka.blogspot.com)

Silaqui | 2014-01-08
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Dawno temu, w czasach gdy blogowanie kojarzyło mi się z wynurzeniami nieszczęśliwie zakochanych nastolatek a jedynym źródłem książek była biblioteka, w czasach gdy science fiction zdawało mi się literaturą zbyt trudną dla kobiecego umysłu, w czasach… Krótko mówiąc: dziesięć lat temu przez przypadek w moje ręce trafił drugi tom Kronik Majipooru i pozostawił po sobie bardzo przyjemne wrażenie. Ponieważ cyklu nie znałam, nie wiedziałam o jego roli w rozwoju literatury science fiction, postanowiłam nie szukać pierwszego tomu i o Majipoorze zapomniałam. Aż do początku 2014 roku, kiedy to w ramach wyzwania Eksplorując Nieznane postanowiłam powrócić na tą wielką planetę. Tym razem w prawidłowej kolejności i z odpowiednim nastawieniem. I tak, przez praktycznie jedną noc, przeczytałam "Zamek Lorda Valentine’a"...

Całość dostępna tutaj: http://www.kronikinomady.pl/2014/01/zamek-lorda-valentinea-robert-silverberg.html

Alannada | 2013-01-10

Zamek Lorda Valentine'a to pierwszy tom cyklu Majipoor Roberta Silverberga. Odkryłam tę powieść gdzieś w czasach zapadłego liceum, gdy ludzie walczyli jeszcze bronią z brązu. Cykl jest znany starym fantastom, ale uznałam, że ci nowsi też mogą się zainteresować (jak wiecie, przypominanie o starej fantastyce jest tym, co Alana lubi najbardziej), tak więc jest -
Zamek Lorda Valentine'a.

Valentine, którego poznajemy na kartach tejże powieści, był zagubionym człowiekiem. Znalazł się w miejscu, na planecie, tylko częściowo znajomej. W wyniku niejasnych zdarzeń nasz bohater bowiem stracił pamięć i wiele rzeczy dopiero do niego wracała. Valentine rozpoczął swą podróż w okolicach jednego z wielkich miast jednego z kontynentów Majipooru, w czasie gdy to tego miejsca przybył jego imiennik, Lord Valentine, Koronal, władca całej planety. Koronal był w trakcie objazdu swego władztwa, zaś Valentine znalazł się w samym środku festynu na jego cześć. Szybko znalazł przyjaciół dzięki swej...

Canditti | 2015-11-11

Przy tej książce naprawdę można się zrelaksować i wciągnąć do niesamowitego świata Majipooru...Książka pełna przygód i niesamowitości, przerózne rasy istot na jednej planecie, nowa Ziemia, trochę s-fi także. :). To jakby świat od początku stworzony na nowo, coś w stylu Tolkiena czy też świata Harrego Pottera. Bardzo polecam:)

bazylia | 2013-11-20
Przeczytana: 17 listopada 2013

Główny bohater tej powieści wraz z rozwojem akcji przemierza różne zakątki swojego świata, przeżywa przygody, zawiera przyjaźnie, pokonuje kolejne przeszkody w drodze do celu, poznając przy tym coraz lepiej swój charakter. Rozterki wewnętrzne tytułowego Valentine'a, opis kształtowania się i hartowania jego psychiki, siły woli - stanowią bardzo mocny element tej książki.
Całość czyta się bardzo łatwo i szybko.
Mnogość ras, krajobrazów sprawiają, iż czytelnik z zaciekawieniem zagląda na każdą kolejną kartę powieści.

Faust_Goethe | 2014-03-23
Przeczytana: 22 marca 2014

Valentine to fajny gość. Polubiłem go i cały fantastyczny Majipoor.
Niestety, tego w jaki sposób toczy się fabuła, nie można polubić.
Wieje troszkę nudą, a czytelnik zastanawia się jak mogłoby to wyglądać napisane przez kogoś innego.

marta_456 | 2015-07-07

Przeczytałam drugi raz niedawno - nadal tak samo dobra. Fabuła trzyma w napięciu, choć można domyślić się, jak to się skończy. Ciekawie opisany świat. Jedyny minus - nadal nie wiem, jak miał wyglądać ten "znak gwiazdy".

PawelM | 2015-11-12
Przeczytana: październik 2015

Powieść liczy sobie już 35 lat. Niestety, trochę się zestarzała. Pomysły, które mogły być nowe w 1980 roku, dziś są już oklepane, że wymienię choćby uczynienie głównymi bohaterami trupę cyrkowców, w tym przypadku konkretnie: żonglerów. Sama fabuła to też standard fantasy

Więcej:

Wigash | 2016-07-10
Przeczytana: 06 lipca 2016

Bardzo ciekawy świat do poznania, niespotykany i oryginalny. Ciekawy system społeczny i warunki technologiczne. Szczegółowe opisy sprawiają, że fabuła rozwija się powoli ale mamy pełny obraz sytuacji. Troszkę liniowa fabuła. Będę kontynuował tą przygodę :)