Zamek Lorda Valentine'a

Tłumaczenie: Helena Michalska
Cykl: Kroniki Majipooru (tom 1)
Wydawnictwo: Solaris
Lord Valentine's Castle
Marcin

Planeta Majipoor to świat olbrzymich rozmiarów, ale niezwykle przyjazny dla zamieszkujących je istot. Przed tysiącami lat przybyli nań ludzie, a za nimi inne rasy Galaktyki, by stworzyć na Majipoor cywilizację współpracujących ze sobą ras. Nie obyło się jednak bez rozlewu krwi - ludzie, osiedlając się na Majipoor, musieli stoczyć krwawą wojnę z tubylczą rasą Metamorfów, dziwnych istot potrafiących zmieniać kształt swego ciała. Rasy Majipooru stworzyły też znakomicie prosperujący podział władzy na urzędy Koronala i Pontifexa oraz instytucje religijne i wymiaru sprawiedliwości. Majipoor to jednocześnie kraina technologii i magii, jako że niektóre z zamieszkujących je ras posiadają umiejętności pozazmysłowe.

źródło opisu: Wydawnictwo Solaris, 2008

źródło okładki: www.wydawnictwosolaris.pl

surykatek86 Mazur | 2018-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Ogromny świat w tym 20 miliardów istnien około 8 ras m.in.ludzie,vroony z mackami czy chyba najbardziej intrygujący metamorfowie.Wielkie miasta bardzo dobrze opisane tak samo geografia universum pełna różnych krain od pustyni poprzez dzungle a kończąc na ruinach starego miasta metamorfów.Piekny opis
przyrody i miast czy głównego zamku.Mamy tutaj magie,sny a nawet telepatie .Bardzo dobrze skonstruowany swiat w który można uwierzyc i dobry materiał na gre rpg.
Wady to dialogi i bohaterowie którym brakuje głębszego charakteru są sztampowi.

hocum | 2018-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Książka niestety nudna, bogata w opisy niesamowitego świata i no właśnie co? Postacie, takie "papierowe", po prostu bez wyrazu. Wszyscy zaparzeni z uwielbieniem w głównego bohatera, który oprócz tego ze jest dobry nic sobą nie reprezentuje. Aaa zapomniałem jeszcze nieźle żongluje. Oraz ma Zamek jak w tytule.
Przeczytałem już wiele sf i fantsy w swojej trzydziestoletniej karierze nałogowego pochłaniacza książek. Widzę tu zmarnowany potencjał na dobrą książkę. Wykreowany niesamowity świat, kawał historii do odkrycia, obce rasy i oczywiście jeszcze raz Majipooru. A całość spaprana tragicznymi bohaterami, może bohaterzy nie są tacy źli tylko sposób w jaki ich przedstawiono. Zupełnie nie zachęcający do utożsamiania się z nimi, nie powstają żadne nici łączące czytelnika z postaciami z historii. Po przeczytaniu książki nie miałem ochoty wracać do kogokolwiek myślami.
Bardzo przewidywalna fabuła jakby autor nie wiedział co za wydarzenia wrzucić do wspaniałego świata Majipooru. Wiki podaje...

Beefdolf | 2018-05-22
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 22 maja 2018

Łatwa i przyjemna książka, ale wypieków na twarzy podczas czytania nie uświadczysz.. Nie zamierzam zaglądać do kolejnych tomów.

Krzysztof Baliński | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

Wciągnąłem się w czytanie cyklu „Kroniki Majipooru” Roberta Silverberga. Nominalnie klasyfikuje się ten cykl powieściowy jako science fiction i rzeczywiście nim jest. Jednak czytelnik odnosi wrażenie, że ta książka ma wiece wspólnego z typowym fantasy. Autor konsekwentnie, od początku do końca, w tym pierwszym tomie zachowuje schemat Tolkienowski. Mamy powieść drogi, wojnę, a nawet powrót króla, zwanego tutaj koronalem. Akcja dzieje się na planecie Majipor, ludzkość z Ziemi przybyła na tą planetę 14 000 lat wcześniej . Nie ma tutaj wyjaśnień co się stało z naszą rodzimą planetą, czy była to jakaś klęska ekologiczna czy może były atomowe fajerwerki jak np. w „Uniwersum Diuna” Franka i Briana Herbertów w czasie dżihadu butleriańskiego. To dopiero pierwszy tom wiec spokojnie sprawa się wyjaśni. Jak wspomniałem ludzie przybyli w przeszłości na tyle odległej, że właściwie zdążyli się na tej wielkiej planecie zadomowić, tyle, że Majipor miał swoich gospodarzy, byli nimi Metamorfowie...

Wigash | 2016-07-10
Przeczytana: 06 lipca 2016

Bardzo ciekawy świat do poznania, niespotykany i oryginalny. Ciekawy system społeczny i warunki technologiczne. Szczegółowe opisy sprawiają, że fabuła rozwija się powoli ale mamy pełny obraz sytuacji. Troszkę liniowa fabuła. Będę kontynuował tą przygodę :)

Kern | 2016-03-31
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, SciFi, 2016
Przeczytana: luty 2016

Książka okazała się sporym rozczarowaniem. Tym większym, że lata temu czytałem ze sporą przyjemnością inne części cyklu (czyżby zmienił mi się gust?).
Powieść jest mieszaniną wątków pochodzących z fantasy, przygody i sporadycznie sf. W scenerii odległej, ale jakże bliskiej planety.Akcja toczy się powoli, a fabuła mocno zespojlerowana opisem na okładce jest słabym elementem.
Najlepiej wychodzi kreacja świata, ale i tutaj sporo uogólnień i schematów.

Szczeżuja | 2016-02-24
Przeczytana: 18 lutego 2016

na swój sposób urocze, chociaż mocno przewidywalne. Świetna kreacja świata, ciekawi bohaterowie, sama akcja momentam przynudza. Ogólnie przyjemna książka. Z chęcią sięgnę po dalsze częsci, zwłaszcza, że wydaje się, że jest to dopiero wstęp do jakiejś większej intrygi.

PawelM | 2015-11-12
Przeczytana: październik 2015

Powieść liczy sobie już 35 lat. Niestety, trochę się zestarzała. Pomysły, które mogły być nowe w 1980 roku, dziś są już oklepane, że wymienię choćby uczynienie głównymi bohaterami trupę cyrkowców, w tym przypadku konkretnie: żonglerów. Sama fabuła to też standard fantasy

Więcej:

Canditti | 2015-11-11

Przy tej książce naprawdę można się zrelaksować i wciągnąć do niesamowitego świata Majipooru...Książka pełna przygód i niesamowitości, przerózne rasy istot na jednej planecie, nowa Ziemia, trochę s-fi także. :). To jakby świat od początku stworzony na nowo, coś w stylu Tolkiena czy też świata Harrego Pottera. Bardzo polecam:)

marta_456 | 2015-07-07

Przeczytałam drugi raz niedawno - nadal tak samo dobra. Fabuła trzyma w napięciu, choć można domyślić się, jak to się skończy. Ciekawie opisany świat. Jedyny minus - nadal nie wiem, jak miał wyglądać ten "znak gwiazdy".