Pamiętnik księżniczki 10 i ostatni. Pożegnanie księżniczki

Tłumaczenie: Edyta Jaczewska
Cykl: Pamiętnik księżniczki (tom 10)
Wydawnictwo: Amber
The Princess Diaries, volume X: Forever Princess

Do końca liceum został Mii zaledwie miesiąc. Przed nią bal maturalny, wielka gala z okazji jej osiemnastych urodzin i pierwsze demokratyczne wybory w Genowii. Brzmi świetnie, prawda? Ale Mia wciąż jeszcze nie wie, na jaki uniwersytet pójdzie, kampania wyborcza jej ojca przebiega fatalnie, a idealny J.P. chyba jednak nie jest tym wymarzonym. Jak księżniczka rozwiąże wszystkie swoje książęce kłopoty? Czy Michael wróci z Japonii? Czy J.P. zostanie nowym chłopakiem Mii? Dziewczyny wreszcie dowiedzą się, jak to wszystko się kończy.

lacerta | 2012-10-05

Ostatni pamiętnik i widać już, nawet w stylu pisania, że nasza księżniczka jest doroślejsza i poważniejsza. To nawet ciekawa odmiana. Miło było poczytać jak Mia w końcu nabiera rozumu i rzeczy, które wcześniej wydawały jej się tragedią teraz już takie nie są. Chociaż wciąż nie mogę się nadziwić, że przyjaźni się z Laną.

Przyznaję, że przez długi czas ostatni tom „Pamiętnika Księżniczki” spokojnie spoczywał sobie na mojej półce, a mnie nie korciło, by zacząć czytać. Aż wreszcie nadszedł taki dzień, w którym stwierdziłam, że mam ochotę na lżejszą lekturę i zdecydowałam się na przeczytanie „Pożegnania Księżniczki”. Podeszłam do tego z wielkim sentymentem, bo już jako trzynastolatka (a może nawet i dwunastolatka) zaczęłam czytać tę serię i byłam jej wierną fanką, a teraz miałam przed sobą ostatnią część. To było trochę jak celebrowanie chwili – momentu, w którym dowiem się, jak ostatecznie potoczą się losy Mii Thermopolis, a tym samym pożegnam ją na zawsze.

Myślę, że moje największe zastrzeżenia co do tej książki to sprawy techniczne. Po pierwsze – przesyt kolorów na okładce. Zupełnie rażące połączenie. Gdzie siępodział ten wytworny minimalizm? Po drugie – liczne literówki. Zamiast „wcale” możemy przeczytać „wale”, na miejsce „Bogu” wskoczyło „Boju”… Oprócz tego pojawiło się więcej tego typu...

Mara K | 2015-08-16

Ostatnia część - najlepsza część. Mia jest trochę doroślejsza. Fajne jest, że w książce tej pojawiają się fragmenty powieści Mii. Ciekawe.

ahnesaja | 2011-05-14
Przeczytana: 12 maja 2011

Serię o księżniczce również zaczęłam czytać w gimnazjum, w jaki tylko sposób mogłam zdobywałam kolejne książki albo je kupując , albo pożyczając od koleżanki albo z biblioteki a i kiedyś fartem dostałam całkiem za darmo od całkowicie mi nie znanej osoby 3 części. Książki tak wciągnęły że dzięki niem pokochałam czytanie i zaczęłam sięgać po coraz to nowsze pozycje innych autorów nie zapominając jednak o Meg Cabot dotrwałam jednak do 9 części a na 10 jeszcze wtedy się nie zanosiło.
Po kilku latach przerwy i rozłąki z księżniczką Mią wyszperałam gdzieś część 10 - wiedziałam że gdybym jej nie przeczytała czułabym pewien niedosyt - o książce nie mogę powiedzieć nic złego gdyż już dawno zdobyła moje serce i uważam że każda lubiąca czytać nastolatka powinna sięgnąć po Pamiętnik księżniczki i przeczytać wszystkie "od dechy do dechy" !

Adrianna__ | 2014-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Od ostatniego pamiętnika Mii minęły dwa lata. Dziewczyna dalej uczęszcza do psychologa, zbliżają się jej osiemnaste rodziny i na dodatek bal maturalny, na który Mia krótko mówiąc zupełnie nie ma ochoty. Czy serce księżniczki Genowii bije dla kogoś nowego? Nie jaki J.P. z którym swatała ją swego czasu Grandmere zajął miejsce u jej boku. Amelia na swój sposób kocha tego chłopaka. Jednak czy Amelia zapomniała już o swojej pierwszej wielkiej miłości czyli Michaelu?
Jeśli zaś chodzi o przyjaciół Mii to dalej najlepszą przyjaciółką jest Tina, Lana i jej wierny klon również wspierają Amelię na swój dość dziwny sposób. Lilly toleruje, ale nie rozmawia z księżniczką co ją strasznie boli. Na dodatek ojciec przegrywa w sondażach na premiera Genowii, która z monarchii absolutnej zmieniła się na monarchię konstytucyjną, bo Amelia przedstawiła parlamentowi ważny dokument z XVI w. Nic nie idzie tak jak by chciała. Na dodatek stara miłość po dwóch latach wraca do Nowego Jorku. Czy może być...

Gargulec | 2013-12-16
Na półkach: Przeczytane, Odmóżdżing

Czytam opinie innych osób o serii i zastanawiam się, czy niektóre nie są aby trochę zbyt surowe. Należy pamiętać, że Meg Cabot kieruje swoje książki do nastolatek i z założenia nie jest to literatura szczególnie ambitna.

Pierwszą styczność z serią miałam w piątej chyba klasie podstawówki - i wydaje mi się, że byłam na odpowiednim poziomie intelektualnym, żeby móc stwierdzić, że "Pamiętniki" jakkolwiek mnie rozwinęły.

Dzisiaj, jako osiemnastolatka, odświeżam sobie serię w ramach przedmaturalnego odmóżdżenia. I OK, nie są żadne wyżyny i mnie też w stylu Mii mierzi parę rzeczy, których kilka lat temu nie zauważałam, ale należy pamiętać, że poznajemy ją jako nastolatkę. Sama piszę dziennik od jedenastego roku życia i przyznaję, że pąsowieję, kiedy czytam te swoje głupoty, nawet sprzed roku - ale to chyba dobrze, znak, że jednak mądrzeję. Dlatego patrząc przez pryzmat własnych doświadczeń, i tego, że utożsamiam się w paru sprawach z Mią - jak na przykład w poczuciu bycia dziwadłem,...

Mia | 2015-06-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Kolejny tom pamiętnika Mii Thermopolis, która jest księżniczką Genowii.
Uwielbiam serię ,,Pamiętnik księżniczki". Książka wciągnęła mnie od razu. Napisana jest prostym, współczesnym językiem. Mia jest zwariowaną nastolatką, jedyną w swoim rodzaju, której z pewnością nie spotkamy na ulicy czy w szkole. Historie są prześmieszne, a czasem denerwujące, w każdym razie wywołują emocje, co bardzo sobie cenię.
Bardzo żałuję, że skończyłam czytać tę serię. Chciałabym, aby była ona kontynuowana.
Zachęcam wszystkie nastolatki do zapoznania się z ,,Pamiętnikiem księżniczki"!

Jula | 2011-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 18 września 2011

Wspaniałe! uff wszystko się dobrze skończyło... cieszę się, że Lily okazała się świetną przyjaciółką a Michael takim romantycznym i uczuciowym chłopakiem. Fajnie też że książkę Mii wydrukowali. Bardzo gorąco polecam, rewelacja absolutna.

Maggie_Meg | 2014-07-14

Nie mogę zapomnieć starań Michael, aby odzyskać Mię.

sexy-chick | 2015-01-17
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Chyba najbardziej z całej serii podobały mi się trzy pierwsze tomy i trzy ostatnie. Fajnie, że autorka pokazała w swoim stylu pisania, że Mia przez te cztery lata bardzo się zmieniła i spogląda na świat z całkiem innej perspektywy.