312. Smoleńska Dywizja Piechoty w walkach o Starołękę

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Festung Posen 1945". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Pomost
wojna, wspomnienia
historia
Jarmo

Po raz pierwszy oddajemy w Państwa ręce tomik z serii Festung Posen 1945 poświęcony w całości wspomnieniom żołnierzy rosyjskich. Niniejsza pozycja pt. 312. Smoleńska Dywizja Piechoty w walkach o Starołękę zawiera wspomnienia generała majora Aleksandra Krajnowa – dowódcy 1083. Pułku Strzelców 312. Smoleńskiej Dywizji Piechoty, oraz Hermana Chłopina – dowódcy kompanii szturmowej 1081. Pułku Piechoty tejże dywizji.

312. Smoleńska Dywizja Piechoty w toku walk o Poznań walczyła głównie na jego wschodnim brzegu, w rejonie Starołęki – w pasie jej ataku znajdowały się trzy forty wewnętrznego obwodu Festung Posen: I Röder, Ia Boyen i II Stülpnagel – kierując się następnie na północ w kierunku Rataj i Śródki i w dalszym etapie walk podejmując bój o te dzielnice.

"Przedarłszy się przez wyłomy w ścianie do budynku, grupy sierżantów Szczerbinina i Głuszoka prowadziły bój o zajęcie ostatniego piętra i strychu w jednym skrzydle domu, podczas gdy przez połączone piwnice hitlerowcy ponownie wtargnęli do budynku i zablokowali grupy szturmowe. Szczerbinin i Głuszok zachowali zimną krew i przystąpili do obrony zarówno z dołu, jak i z góry. W tym czasie z pomocą nadchodziła mała grupa sierżanta Silczewa, która odcięła od piwnicy grupę Niemców. Nieoczekiwany atak oszołomił wroga. Wspólnymi działaniami z góry i z dołu grupy szturmowe szybko zlikwidowały nieprzyjaciela i zajęły cały dom, pozwalając kompanii na szybkie dołączenie do natarcia batalionu. Pokonując zaciekły opór wroga, zdobywali dom za domem, ulicę za ulicą, nie przerywając walki nawet nocą."

źródło opisu: Wydawnictwo Pomost, 2008

źródło okładki: http://www.pomost.net.pl

Jarmo | 2011-04-05

Bardzo przyjemnie i szybko się czyta, jednak jest za bardzo ogólnikowa i propagandowa.
Pierwsza rzecz jest trochę winą redaktorów ponieważ nie próbowali nawet dopasować opisywanych ulic, domów do obecnie istniejących (dla mnie byłoby to bardzo ciekawe ponieważ mieszkam na Starołęce).
Druga jest winą okresu w jakim była pisana ta książka przez rosyjskich autorów.
Momentami jak czytałem opis walk to działania mające na celu zdobycie Twierdzy Poznań jawiły się jako radziecki Kircholm.

Spiderdog86 | 2014-01-17
Przeczytana: styczeń 2014