Diamentowe Psy. Turkusowe Dni

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Przestrzeń objawienia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Mag
Diamond Dogs. Turquoise Days
978-83-7480-205-5
Dorota_1988

W bestsellerach „Przestrzeń Objawienia”, „Migotliwa Wstęga”, „Arka Odkupienia”, „Otchłań Rozgrzeszenia” i „Prefekt” Reynolds przedstawia mroczny świat XXVI wieku. Ludzkość, podzieloną na wrogie frakcje, prześladują pozaziemscy drapieżcy, a skrajne odłamy ludzkiej kultury są równie dziwne jak obce cywilizacje. Jednakże nie wszystko jest posępne i mroczne. Istnieją osoby gotowe podjąć wyzwanie,...

Jednakże nie wszystko jest posępne i mroczne. Istnieją osoby gotowe podjąć wyzwanie, choćby Richard Swift, apatyczny poszukiwacz przygód z noweli „Diamentowe Psy”. Stary przyjaciel namawia go na wyprawę do Wieży Krwi – tajemniczej budowli, pod którą leżą kości tych, którzy wcześniej próbowali ją zdobyć. Swift eksploruje Wieżę, ale płaci za to niewyobrażalną cenę: czeka go los okrutniejszy niż śmierć.
Są również bohaterowie gotowi bronić idei, choćby Naqi, młoda uczona z „Turkusowych Dni”. Czuje się współwinna przypadkowej śmierci swojej siostry, próbuje o tym zapomnieć i poświęca życie badaniu Żonglerów Wzorców – amorficznych, morskich organizmów z planety Turkusowej. Potrafią one magazynować i zmieniać ludzką pamięć. Na planetę przylatuje grupa podająca się za uczonych. Naqi początkowo z nimi współpracuje, mając nadzieję, że uda jej się zniszczyć własną przeszłość. Ma w tym pomóc tajemnicza toksyna, znaleziona jakoby w Wieży Krwi. Ale przeszłość się nie poddaje…

Lindhas | 2014-10-06
Przeczytana: 06 października 2014

Akcja zawartych w książce dwóch opowiadań ma miejsce w świecie znanym z książki "Przestrzeni Objawienia". Można je przeczytać bez zaglądania do serii, ponieważ są to odrębne historie. Jak zawsze Alistair Reynolds trzyma wysoki poziom złożoności relacji międzyludzkich. W przyszłości ludzi nadal borykają się z tymi samymi słabościami jak my obecnie, są nadal tak samo niedoskonali i porywczy. W "Diamentowych Psach" bohaterowie poddają się okrutnemu testowi, który pozostawili po sobie obcy konstruktorzy, jedynie po to by zaspokoić dwa nieodparte dążenia ludzi, nieokiełznanej ciekawości i chęci sprawdzenia się.

"Turkusowe Dni" stawiają natomiast pytanie, jak daleko jest w stanie posunąć się człowiek, gdy uważa że postępuje słusznie? Czy jest w stanie zniszczyć cały gatunek zamieszkujący planetę? Czy fanatyzm to jest domeną tylko naszych czasów?

Oba opowiadania są ciekawe, jednak zabrakło mi w nich tego rozmachu historii do którego przyzwyczaił nas autor w poprzednich książkach....

piontec | 2015-01-02
Przeczytana: 02 lutego 2014

Mroczne, posępne, za krótkie, żeby pokazać coś ciekawego. Duży zawód w porównaniu do "Przestrzeni objawienia".

Araxara | 2016-03-07

Wbrew niektórym opiniom ta książka na prawdę mi się podobała. Szczególnie patrzę tu przez pryzmat "Diamentowych psów", które bardziej przypadły mi do gustu. Sama lubię różnego rodzaju zagadki matematyczne więc problem Wieży Krwi wielce mnie zainteresował. Postacie miały ciekawe charaktery, zwłaszcza zaintrygował mnie Doktor Trintignant. Lubię lekko walnietych doktorków. ;) Co do "Turkusowych dni" troszkę się zawiodłam. Spodziewałam się... Czegoś więcej? Wydaje mi się, że nie został wykorzystany cały potencjał fabuły. Ale ogółem dość pozytywnie oceniam tę książkę. :)

NINa | 2013-09-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Thriller
Przeczytana: 03 września 2013

Moja recenzja: http://industrialrock.net/php-files/articles.php?article_id=257

słaby | 2014-12-24
Na półkach: Pomyłka, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 stycznia 2015

zmęczyłem się niesamowicie czekając na koniec

Marek | 2016-11-15
Na półkach: 2016, Przeczytane