Wydawnictwo: Constanti
The Hiram Key
83-923317-5-3
popularnonaukowa
Pistacia

Książka "Klucz Hirama. Faraonowie, templariusze, masoni i odkrycie tajemnych Zwojów Jezusa" autorstwa Christopher'a Knight'a i Roberta Lomasa zalicza się do nurtu literatury popularno-naukowej poruszające "gorące" i działające na wyobraźnię tematy spopularyzowane przez książki Dana Browna: historię masonów i templariuszy, wywodząc ją od starożytnego Egiptu, ale również przedstawia alternatywną propozycję historii chrześcijaństwa, osadzając ją w politycznych realiach narodowowyzwoleńczych walk Żydów o odzyskanie państwowości. Książka ta napisana przez dwóch znanych brytyjskich masonów zawiera jako jedna z nielicznych na świecie opis autentycznych wolnomularskich rytuałów lożowych, a także próbę odtworzenia ich genealogii. To nie jest podręcznik historii, ale fascynującą, wielowątkową powieść o faktach i mitach historycznych związanych z dogmatami i historią chrześcijaństwa. Opierając się na wielu nieuznawanych przez kościół katolicki wczesnochrześcijańskich tekstach (m.in. zwoje Qumran) autorzy dochodzą do bardzo zaskakujących wniosków dotyczących różnych aspektów życia Jezusa, dowodzą, jak wiele wydarzeń zostało przez potomnych opacznie zinterpretowanych jako cudy. Jak wiele przekazów zostało zmodyfikowanych do potrzeb ówczesnych monarchów kościoła.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

goskrzys | 2017-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Pomysł niby fajny: bazując na współczesnych rytuałach inicjacyjnych lóż masońskich udowodnić, że wywodzą się one aż z czasów starożytnego Egiptu, a początki wolnomularstwa sięgają czasów templariuszy, a nie dopiero XVIII wieku. No tak, wszystko to wygląda wspaniale, nadaje też samemu wolnomularstwu świetności antycznego rodowodu, wiążąc je z najpiękniejszymi ideałami wszech czasów. Sęk w tym, że cały wywód przeprowadzony jest tak chaotycznie i opiera się bardziej na pobożnych życzeniach jego autorów, niż na rzeczywistych dowodach.

Nie neguję ich racji, to nie o to chodzi. Wiele z przytoczonych w tej książce zagadnień jest bardzo ciekawych (na przykład powiązanie Jakuba de Molaya z całunem turyńskim czy wątek brata Jezusa, Jakuba) i w sumie układa się to w sensowną całość. Tyle tylko, że to, co autorzy określają jako "dowody", jest w większej mierze ich własnymi interpretacjami i domysłami, niejednokrotnie mocno naciągniętymi tak, aby pasowały do głównej myśli. Dlatego trudno uznać...

Tenshi | 2014-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Prawdziwa perełka literatury popularno-naukowej. Prosty, zrozumiały język. Wciągająca. Skończyłam w 3 tygodnie czytając śr. godzinę dziennie, a więc bardzo przyjemna lektura.

szanna | 2014-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2014