Holokaust. Prawdziwe historie ocalonych

Wydawnictwo: RM
Forgotten Voices of the Holocaust
literatura faktu
nikita181

(...) to opowieść o wymordowaniu przez reżim nazistowski ponad sześciu milionów ludzi, w większości Żydów. Ponad sto osób , świadków i uczestników, przedstawia nieubarwione, poruszające obrazy świata gett, obozów i marszów śmierci. Wśród historii mówiących o niewyobrażalnych potwornościach są jednak i takie, które świadczą o nadziei i przetrwaniu.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://merlin.pl/Holokaust-Swiadkowie-Zapomniane-g...»

| 2014-10-21
Przeczytana: 21 października 2014

Książka jest zbiorem wstrząsających wspomnień ludzi, którzy przeżyli holokaust. Autorka ułożyła te wspomnienia w sposób chronologiczny dzięki czemu otrzymujemy pełny obraz początku, trwania i zakończenia okrucieństwa jakiego dokonano na ludziach w okresie II wojny w europie.
Pozycja ta jest wstrząsającą i przerażającą relacją naocznych świadków którzy zdołali przeżyć na temat tego do czego zdolny jest człowiek i jak zmienna jest nasza natura.
W dużym stopniu poszerzyła ona moją wiedzę na temat holokaustu. Ludzkie wspomnienia ukazują wydarzenia, które już znałem oraz zupełnie nowe nieznane pojedyncze jednostkowe tragedie. Właśnie z powodu tych małych pojedynczych historii ta książka jest niesamowita i warta uwagi. Są to wstrząsające relacje niejednokrotnie nacechowane okrucieństwem oraz ludzkim dramatem, które ukazują prawdziwe piekło na ziemi (chyba tak trzeba to nazwać). Nie będę przytaczał przykładów ale myślę że po przeczytaniu wielu ludzi mogło by zmienić swoje podejście do...

Amara_Nomad | 2011-11-09
Na półkach: Przeczytane, Wojenne, Posiadam
Przeczytana: 08 listopada 2011

Pierwsza, z czytanych przeze mnie książek tej tematyki, przedstawiająca obraz życia ludzi, a nie obozy jako oderwaną od całości przeżyć człowieka kartę z życiorysu. Poznajemy ich przed wojną. Mieszkają w Niemczech, w Czechach, Polsce, a nawet Grecji. Mają rodziny i domy, przyjaciół, szkoły, dzieciństwo, młodość. Niektórzy już uporządkowane życie rodzinne. Patrzymy ich oczyma na zbliżające się czarne chmury. Z każdego zakątka Europy widać je inaczej, ale zawsze niosą ze sobą narastający niepokój.

Krótkie notki, na pół strony, czasem na stronę, pokazują co działo się jednocześnie w wielu miejscach Europy i jak odbierali to ludzie znajdujący się wewnatrz. Przechodzimy z nimi kolejno przez czas przed wojną, jej wybuch i zaostrzenie represji, getta, wreszcie obozy. Później marsze śmierci, wyzwolenie. Poznajemy nieznane fakty, by w końcu poznać ich wspomnienia i spojrzenie na miniony czas.

Książka rzetelna, dobra i bardzo potrzebna. Ciężka, ale doskonale się czytająca. Przypisy...

Ivonne | 2013-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Porażające historie widziane oczami ocalałych, którzy mieli zginąć, a to co przeżyli, widzieli mieli zabrać ze sobą. Opowiada o zamordowaniu milionów ludzi, głownie Żydów przez reżim nazistowski. Historie mówiące o niewyobrażalnych potwornościach (zbrodniach)a także te o przetrwaniu.

Prawdziwa, wzruszająca, momentami przerażająca, wywołuje mnóstwo emocji, każe przystanąć i zastanowić się, nad życiem, przeszłością.

Warto, a wręcz trzeba przeczytać.

Valkiria | 2016-09-02
Przeczytana: 20 maja 2016

Czytając relacje ofiar holocaustu, wiele razy wzruszałam się do głębi serca :). Ich siła i odwaga, aby po raz kolejny przeżyć te wydarzenia w opowieściach, tym bardziej ściska serce.

ROSE | 2013-08-07

Coz nie wiem czy nalezy oceniac ta ksiazke. Bo niby jak mozna ocenic wspomnienia ludzi, ktorzy przezyli pieklo?
Moge jedynie ocenic sposob wydania i bardzo latwe czytanie. Historie ladnie zwiezle posegregowane. Historie przepiekne, ale bardzo trudne i ciezkie. Uwielbiam ksiazki o tej tematyce dlatego dla mnie ksiazka super.

kuba37l | 2015-08-30
Przeczytana: 16 sierpnia 2010

Książka inna niż wszystkie,są to krótkie wypowiedzi,sytuacje osób które były prześladowane i przeżyły wojne w różnych tragicznych miejscach,jak obozy,getta i inne.Książkę czyta się jednym tchem,polecam gorąco aby zetknąć się z historią i świadectwem wielkiego okrucieństwa faszystów.

nieidentyczna | 2013-05-25
Przeczytana: 24 maja 2013

Książka trafiła do mnie całkowicie przypadkowo. Nie miałam jej w planach czytelniczych, ale nie żałuję czasu spędzonego na jej lekturze.

Jest ona podzielona na kilka rozdziałów składających się z krótkich, bo zwykle nie przekraczających strony, wspomnień ofiar Holokaustu posegregowanych tematycznie. Można więc otworzyć ją w dowolnym miejscu i czytać. Ich świadectwo dramatyczne i przerażające rodzi wiele pytań, ale jedno najwalniejsze to: dlaczego? Historie ocalałych przesiąknięte są brutalnością, sadyzmem i zatwardziałością zbrodniarzy; przynoszą wielkie współczucie i szacunek dla ofiar...

Jestem podobnego zdania, co tytułowi świadkowie - trzeba czytać i mówić o Holokauście, by nigdy nikomu nie przyszło na myśl powtórzyć tej zbrodni.

Anna Grochal | 2012-06-25
Przeczytana: 25 lutego 2012

Książka, której opisać się nie da - brak słów... Trzeba o tym wiedzieć, pamiętać...

| 2012-03-05
Przeczytana: 05 marca 2012

Relacje ocalonych - wszystko sie wie, ale i tak przerażające...

Alicja Wydmańska | 2016-09-28
Przeczytana: 10 września 2016

Bardzo poruszająca książka, bardzo mądrze podzielona na działy. Żyje się tymi historiami i się o nich nie zapomina. Nie wiem czy nie wolałabym czytać po kolei relacji każdego świadka, aby znać jego historię od początku do końca. Rozbijanie wątków może tu przeszkadzać