Wojny reprodukcyjne. Płeć, władza a przyszłość świata

Wydawnictwo: Czarna Owca
The Means of Reproduction. Sex, Power and the Future of the World
9788375542028
Aniq

Autorka ujawnia kulisy światowej wojny o prawa reprodukcyjne kobiet (m.in. prawo do legalnej i bezpiecznej aborcji, prawo do opieki medycznej podczas ciąży i porodu, prawo do edukacji seksualnej i antykoncepcji). Wskazuje na zagrożenia, jakie niesie ze sobą przegrana kobiet. Kobiece ciało jest polem bitwy fundamentalistów religijnych, polityków i feministek, stawką w tej walce jest...

Wskazuje na zagrożenia, jakie niesie ze sobą przegrana kobiet. Kobiece ciało jest polem bitwy fundamentalistów religijnych, polityków i feministek, stawką w tej walce jest bezpieczeństwo konkretnych jednostek, i całego świata. Książka jest zapisem podróży po czterech kontynentach, jak się okazuje kobiety wszędzie są dyskryminowaną większością, na szczęście skutki (ekonomiczne i demograficzne) tej opresji zaczynają odczuwać również mężczyźni, na szczęście, bo cierpienie kobiet i ich dzieci dotąd możnym tego świata było obojętne.

Goldberg demaskuje ostatnie 50 lat działań amerykańskich przywódców, wskazując jaką rolę w budowaniu potęgi Stanów Zjednoczonych odegrała kontrola płodności. Ale książka to też piękna historia kobiecej solidarności i siostrzaństwa w walce o wolność i lepsze życie.

źródło opisu: Czarna Owca, 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Ta publikacja może wielu uświadomić, iż mimo postępu technologicznego, rozwoju organizacji kobiecych i nadawania nam coraz więcej praw, nadal w XXI wieku jesteśmy mało znaczącą częścią populacji, gdyż to rządy największych potęg oraz władze kościelne mają więcej do powiedzenia w kwestii reprodukcji niż zainteresowane. Wystarczy przyjrzeć się sytuacji w krajach Ameryki Południowej, gdzie w jaskrawy sposób ukazuje się obraz doświadczeń kobiet, na wygląd którego ma wpływ polityczna gra między religijnymi konserwatystami, działaczkami feministycznymi oraz instytucjami praw międzynarodowych i nacjonalistycznymi politykami. Ścieranie się tych frakcji daje wypadową naszych kobiecych praw.

Goldberg szeroko rozpisuje się o programach planowania rodziny, kreśląc historię ich powstania. Opracowanie programu do spraw planowania rodziny wynikało głównie z obaw o przyszły kształt świata, w którym nastąpi armagedon spowodowany przeludnieniem lub zwrócenie się na szeroką skalę w kierunku...

leppakaklifoth | 2017-10-27
Przeczytana: 27 października 2017

Zachęcony tytułem powyższej książki postanowiłem ją przeczytać. Książkę tą czyta się rzekłbym jak artykuł z Wikipedii, choć dobrym językiem pisaną. Zawiera szereg informacji uzupełnionych źródłami, tu i ówdzie wzbogaconymi o dodatkowe dyskursy i nazwy organizacji. Sama książka w sobie jest ciekawa, być może bardziej przeznaczona dla naukowców, czy też kobiet, które interesują się historią powstawania prawa o reprodukcji.

Angelika KZ | 2012-03-30

Kolejna książka traktująca o kobietach, która doprowadza do wściekłości. Nie dlatego, że jest źle napisana. Dlatego, że uświadamia jak bardzo kobiety są więzione w tym pozornie cywilizowanym świecie i ,że ciężko jest z tym cokolwiek zrobić.

mariusz6 | 2017-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2017

być kobietą w dzisiejszym świecie to znaczy mieć naprawdę przechlapane

| 2012-02-08

Książka opisuje jak kobiety są traktowane w innych krajach... czasami znaczą mniej niż rzecz

Ważny głos w sprawie legalności aborcji

Leni_Antholc | 2018-04-16
Przemek | 2017-09-13