Wieża Jaskółki

Cykl: Saga o Wiedźminie (tom 4)
2 561
3 612
3 097
2 724
wiedźmin,
Sweet

Inne wydania

Jesienne Ekwinokcjum tegoż dziwnego roku przyniosło rozmaite znaki na niebie i na ziemi, które jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia niechybnie zwiastowały. Tuż przed północą zerwała się straszliwa zawierucha, zadął potępieńczy wicher, a pędzone po niebie chmury przybrały fantastyczne kształty, wśród których najczęściej powtarzały się sylwetki galopujących koni i jednorożców. Lelki dzikimi głosami wyśpiewywały konajączkę, zaskowyczała straszna beann’shie, zwiastunka rychłej i gwałtownej śmierci, a gdy przegalopował Dziki Gon i rozwiały się chmury, ludzie zobaczyli księżyc – malejący, jak zwykle w czas Zrównania. Ale tej nocy księżyc miał barwę krwi.
W świątyni bogini Melitele trzy osoby śnią ten sam sen. „Krew na jej twarzy… Tyle krwi…”
Bezlitośni zabójcy z Nilfgaardu są już na tropie Ciri. Ta zaś, ciężko ranna, powraca do zdrowia w zagubionej wśród bagien chacie pustelnika Vysogoty. W tym samym czasie drużyna Geralta, pokonując kolejne przeszkody, dociera wreszcie do ukrywających się druidów. Czy wiedźminowi uda się odnaleźć Ciri? Jaką rolę odegra osnuta legendą Wieża Jaskółki?

źródło opisu: opis wydawcy

• Ostatni list
  • Szkielet białego słonia
  • Uczeń architekta
  • Ponad wszystko
  • Alicja w krainie czasów
  • Ósme życie (dla Brilki)
  • Trawers

Grzech nasz codzienny
Dominik Dán

7,14 (7 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Gosia | 2016-04-02
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Jak na moje bardzo przeciętne zainteresowanie fantastyką z każdym tomem Sapkowski podoba mi się coraz bardziej.
To, co w pierwszym tomie było tylko zlepkiem kilku dobrych opowiadań, rozwinęło się w świetną opowieść, która wicąga coraz mocniej. Szkoda, że już tylko jeden tom i będzie koniec sagi.
Nie ma co się zbyt wiele rozpisywać. Kto czytał wie, że to dobre. Kto zaczął sagę, pewnie też ją skończy, bo każdy chce poznać koniec tej historii.
Pewną nowością tego tomu jest narracja na kilka głosów, co urozmaica spojrzenie na akcję.
Sapkowski jak zwykle umiejętnie rozwija intrygi i prowadzi bohaterów przez wymyślone przez siebie zasadzki, niebezpieczeństwa i potyczki.
Do tego jego świetne poczucie humoru. Niektóre powiedzonka mogłyby stać się chyba kultowe (a może już są).

Karol | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Poprzednie książki zawsze skupiały się w większości na jednej postaci i to wokół niej/niego toczyła się historia. Tym razem Sapkowski postanowił połączyć najważniejsze wątki i co kilka kartek przenosimy się z wesołej kompanii Wiedźmina by sprawdzić co tam u Ciri, przyglądamy się również przygodom Yen, a wszystko to przeplatają też postacie poboczne i ich intrygi. Bardzo podoba mi się to rozwiązanie, bo wprowadza to nową dynamikę do całej serii. Jeśli nie jesteśmy fanami jednego z wątków, nie musimy czekać całej książki na zmianę bohaterów, kilka kartek i już znajdujemy się z naszymi ulubieńcami. Interesujący jest zabieg zmiany narracji podczas danej historii, tak by pokazać wszystko z każdej strony. Zmiany chronologii wydarzeń również sprawdza się w stu procentach. Interesujące zakończenie, piękny pokaz kreacji i zmian charakterów postaci w miarę upływu czasu. To właśnie chyba Wieża Jaskółki pokazuje nam jak bardzo zmieniają się bohaterowie w miarę swoich podróży. Jak zawsze...

Rewelacyja! Pięknie skomponowana! Niesamowita akcja, trzymająca w napięciu. Muszę tutaj w szczególności zaznaczyć umiejętność Sapkowskiego, do opisywania wydarzeń dziejących się w różnych okresach czasowych, co bardzo mi się podobało. Akcja na jeziorze Tarn Mira, to ambrozja dla mojej wyobraźni! Nie byłem w stanie oderwać oczu od książki. Gdy już musiałem, w pracy czy na uczelni, ciągle myślałem o tym co się stanie dalej z barwnymi bohaterami dzieła Sapkowskiego. Przygody Cirilli i kompanii Geralta totalnie mnie wciągnęły. Moim zadaniem najlepsza cześć sagi o Wiedźminie.

Canis | 2015-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Kolejna (już przedostatnia) doskonała część "Wiedźmina". Nawet lepsza od poprzednich tomów. Dużo o Ciri, mniej o Wiedźminie i jego kompanii - trochę nad tym ubolewałam, ale tylko z początku. Najbardziej chyba podobało mi się czytanie wydarzeń z perspektywy innych osób, a w dodatku pomieszanych w czasie. To sprawiło, że co chwile rozwiązujemy kolejną tajemnicę i układamy fakty. Genialne, nie mogłam się oderwać od książki. Nie tylko dlatego - fabuła jest świetnie skonstruowana.
Po początkowych tomach nigdy nie myślałam, że to powiem, ale jednak ta saga może być jeszcze lepsza! Co tu więcej mówić... nie chcę nic więcej zdradzać, bo i tak każdy powinien przeczytać "Wiedźmina", a przede wszystkim dojść do tego tomu. Kto wie, może ostatni będzie jeszcze lepszy? Polecam wszystkim to dzieło polskiej fantastyki.

Luna | 2011-09-21
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: sierpień 2011

Tak, tak, zgadzam się z opinią, że Sagę powinni przeczytać również tacy np. miłośnicy Zmierzchu czy innego pseudofantastycznego "dzieła". I nie dlatego, że Wiedźmin jest do nich podobny, ale po to, aby mogli zobaczyć, jak wygląda prawdziwa fantastyka. Sapkowski to marka sama w sobie. Po prostu.

Northman | 2014-05-08
Przeczytana: 27 listopada 2012

Po lekturze aż chciałoby się powiedzieć "im dalej w las, tym więcej drzew". Parafrazując wspomniane powiedzenie można by rzec "im dalej na szlaku, tym więcej niebezpieczeństw". Atmosfera gęstnieje w miarę zbliżania się do końca podróży, przygody i końca tej historii. Żal aż ściska człowieka za gardło na myśl o tym, że to już przedostatni tom. Sapkowski umiejętnie prowadzi akcję przedstawiając ją z różnych punktów widzenia i z perspektywy wszystkich zainteresowanych stron, co według mnie jest niewątpliwą zaletą tej książki i całej sagi. Nie zgadzam się z tymi, którzy są zdania, że takie podejście do tematu rozmywa historię i sprawia, że coraz mniej jest tutaj Wiedźmina w Wiedźminie. Ta historia ma w sobie moc, uzyskaną między innymi dzięki właśnie takiemu a nie innemu stylowi opowiadania jej przez Sapkowskiego. Saga zmierza do swojego finału i wciąga jak nigdy wcześniej wznosząc się przy tym na wyżyny literackiego mistrzostwa.

Krzysztof Baliński | 2012-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2012

Kolejna część przygód wiedźmina. Geralt ze swoją drużyną podąża czort wie gdzie szukać Ciri, której szukają wszyscy, bo wszyscy maja w tym interes, żeby odnaleźć dziecko niespodziankę. Wkład drużyny Geralta wchodzą przyjaciel wiedźmina, słynny poeta Jaskier, Milwa, znakomita łucznika, Cahir, Nilfgaardczyk, którego przeznaczenie, podobnie jak Geralta związało z Ciri, Regis, wampir, który jest na odwyku, nie pije krwi, bo wcześniej się uzależnił i kompletnie się zżulił, tak więc krwi nie pije. Widocznie widać wampiry mogą się bez picia ożywczej krwi obywać jakoś, ciekawa koncepcja. Jeszcze ciekawsze jest to, że Regis paraduje na słońcu, w ogóle światło dzienne mu nie przeszkadza, zwierzęta się go nie boją, bo ten ma na to swoje sposoby, i coś mi się zdaje, że wynalazki typu, krzyż woda święcona na niewiele by się zdały, gdyby ktoś chciał Regisa załatwić, bo Regis jest ponoć wampirem wyższej kategorii. Do tej ciekawej drużyny trafiła, Angouleme, młoda, cintryjka, rówieśniczka Ciri,...

anika | 2015-08-27
Na półkach: Wiedźmin, 2015, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Ciężko mi jednoznacznie ocenić ten tom, były bowiem w nim momenty, które nużyły mnie niemiłosiernie, ale były takie, które porywały bez reszty. Mało było moich ulubionych bohaterów, ale sporo akcji. Mało czarnego humoru, ale sporo scen budzących grozę. Mało wiedźmina, dużo Ciri - i głównie dlatego obniżam ocenę z 7 do 6 gwiazdek, bo nie ukrywam, że czytając "Sagę o Wiedźminie" czuję się lekko oszukana dostając de facto "Sagę o Ciri".

NarcissusBaz | 2012-02-10

Pomimo wielu negatywnych opinii, jakie zaczyna zbierać saga pod koniec, ja ujmę to tak - z każdym tomem ta seria nabiera większego rozmachu, żeby pod koniec niemal dorównać tolkienowskiemu "Władcy Pierścieni" czy dziełom Martina. Coś, co na początku zapowiadało mi się na historyjki z życia wiedźmina, który tłucze stworki, okazało się z czasem wielką przygodą z fantastycznie wykreowanym światem (dziesiątki postaci!) i przemyślanym podłożem politycznym. Jeszcze chciałbym się odnieść do kilku minusów i negatywów - fakt, że książka pochodzi z sagi o wiedźminie Geralcie, nie znaczy, że Sapkowski musi pisać tylko i wyłącznie o nim. Na tym opiera się ROZMACH serii, o którym wspomniałem. Jeśli ktoś woli jednego bohatera i jego proste losy, to niech poczyta "Plastusiowy Pamiętnik", a nie zabiera się za Wielkie książki.
@Grimgor - zabawa narracją i chronologią, to jeden z piękniejszych zabiegów, jakim można uraczyć swojego czytelnika. Jeśli nie jesteś na to jeszcze gotowy, to polecam coś w...

Tathagatha | 2012-08-08
Przeczytana: 2007 rok

Nie będę się szczególnie rozpisywała: kolejna część nadal na wysokim poziomie. Fabuła wciągająca i trzymająca w napięciu - plusem jest to, że nie ma wrażenia, że jest przeciągana na siłę.

W tej części wydarzenia są opisywane z perspektywy różnych osób, chronologia wydarzeń momentami pomieszana, ale da się to szybko wyłapać. Przyznam, że ten zabieg dodał nieco świeżości i 'inności'.

Przede mną ostatni już tom sagi o Wiedźminie i niezwłocznie kontynuuję lekturę.

Na półkach