The Unbearable Lightness of Scones

Okładka książki The Unbearable Lightness of Scones Alexander McCall Smith
Okładka książki The Unbearable Lightness of Scones
Alexander McCall Smith Wydawnictwo: Abacus Cykl: 44 Scotland Street (tom 5) literatura piękna
44 Scotland Street (tom 5)
Abacus
2009-01-01
2009-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Co za uczta! Od pierwszej strony pokochałam ten styl i prześmiewczy ton. Zaczęłam od piątej części, bo taka wpadła mi w ręce, nie miało to jednak żadnego znaczenia w odbiorze lektury.

Szkocja, a zwłaszcza jej stolica i jednocześnie kwintesencja, czyli Edynburg, od wieków trwa niewzruszona w swym charakterze. Dość konserwatywna, poszatkowana patchworkiem przeróżnych klik, tajnych stowarzyszeń, mniej lub bardziej elitarnych klubów i sfer. Tu każdy zna każdego, a jednocześnie skrywa własne grzeszki pod dywanem. Soczysta plotka jest tu najcenniejszą walutą, a dzięki odpowiednim znajomością można załatwić naprawdę wszystko (oczywiście analogicznie bez nich przegrywasz na wejściu). Tu z mlekiem matki pompuje się do krwi honorowy kodeks tego co wypada, aczkolwiek już jego interpretacja bywa dowolna. I za to ja kochamy.

Przyjemna i wesoła książka - idealna na lato (cała seria "44 Scotland Street")

Przyjemna i wesoła książka - idealna na lato (cała seria "44 Scotland Street")

"Przecież to właśnie jest prawdziwa Szkocja. (...) To jest nasza rzeczywistość."

Lektura kolejnego tomu serii 44 Scotland Street jest jak spotkanie ze starymi znajomymi. Muszę przyznać, że na początku nie mogłam sobie przypomnieć kto jest kim, w końcu czytałam dopiero jeden tom i to jakiś czas temu, jednak to wrażenie szybko minęło i poczułam się jakbym znów znalazła się "na starych śmieciach".

W życiu bohaterów serii wiele się dzieje. Po pierwsze Mathew pobiera się z Elspeth i przy tej okazji autor raczy nas rozważaniami, a czasem wątpliwościami świeżo upieczonego męża. Poza tym zmienia się sytuacja Bertiego, najmłodszego bohatera, który może i dalej zmaga się z despotyczną matką i nieznośną koleżanką z klasy, ale dzięki pomocy ojca udaje mu się wstąpić do skautów. Domenica w dalszym ciągu zajmuje się sprawą ukradzionej przez sąsiadkę niebieskiej filiżanki, kiedy prosi o pomoc Angusa okazuje się, że Antonia ma ciekawsze rzeczy na sumieniu... Duża Lou znów zmaga się z jakobińską manią Robbiego, a Bruce... Bruce diametralnie się zmienia.

Jak widzicie na 44 Scotland Street nigdy nie jest nudno i wciąż dzieje się coś ciekawego, a autor zgrabnie potrafi opowiedzieć losy tych kilku postaci. Już pomijając to, że potrafi ciekawie i z przymrużeniem oka sportretować szkockie społeczeństwo to jest to bardzo przyjemna w odbiorze, bo napisana lekkim językiem, obyczajówka. Alexander McCall Smith potrafi poruszać poważne tematy, jednak nawet wtedy widoczne jest jego poczucie humoru, dlatego nawet pomimo obecności ważkich tematów z książki bije charakterystyczne dla całej serii ciepło.

Myślę, że warto zajrzeć na 44 Scotland Street, bo śledzenie losów ich mieszkańców to świetna rozrywka i sposób na relaks. I nieważne, od którego tomu zaczniecie, ile pominiecie jestem pewna, że odnajdziecie tam przyjaciół, którzy zawsze ciepło Was przyjmą.

Dobra, ale taka sama - tak brzmiałaby najkrótsza recenzja. Po przeczytaniu kolejnej książki Alexandra McCall Smitha na dobre odezwał się we mnie syndrom znudzenia autorem, którym dotąd zaczytywałam się do nieprzytomności.
Nadal najlepszy wątek dotyczy małoletniego Bertiego, którego dzieciństwo bynajmniej nie należy do najprostszych. Głównie z powodu matki (a raczej "osobistej trenerki", jak określono ją na kartach książki) oraz rówieśników w szkole, którzy potrafią przysporzyć wielu kłopotów.
Niemniej przeczytałam z przyjemnością. Może i nie wciągnęła mnie tak jak pierwsze książki tego autora, ale nadal sporo było zaskakujących zwrotów akcji i jak zwykle dużo filozofowania.

Idealna na jesienne wieczory.

"Nieznośna lekkość maślanych bułeczek" to piąta część serii "44 Scotland Street". W książce opisane są dalsze losy głównych bohaterów.

Wciąż sześcioletni Berti, pomimo stanowczego sprzeciwu matki, ale za poparciem ojca, postanawia zapisać się do skautów. Mathew żeni się z Elspeth. W podróż poślubną wyjeżdżają do Australii, czego o mały włos Mathew nie przypłaca życiem. Brus zaczyna się zmieniać i to na lepsze (gorszym narcyzem już chyba nie można być). Angus zaczyna myśleć poważniej o swojej przyjaciółce Domenice. W życiu psa Cyryla nastąpiły największe zmiany, bowiem zostaje on tatą sześciu szczeniaków...

Książka nie odbiega poziomem od poprzednich w serii. Zarówno, jeżeli
chodzi o fabułę jak i humor, którym autor raczy nas na każdym kroku. Miło było wrócić do mieszkańców kamienicy przy ulicy Scotland 44. To jak spotkanie z przyjaciółmi po bardzo długiej rozłące.

Książka idealna na jesienną chandrę i niepogodę.

Na PLUS:

- wciągająca fabuła
- duża dawka humoru
- nietuzinkowe i ciekawie wykreowane postacie
- lekkie pióro i przyjemny w odbiorze styl pisania autora
- pozwala się zrelaksować i zapomnieć o troskach i smutkach

Na MINUS:

- brak

Idealna na jesienne wieczory.

niezmiennie urokliwa, szczera i śmieszna - taka jest każda książka z serii 44 Scotland Street.

• Na regale
  • Wypożyczona z biblioteki
  • Obyczajowe
  • Szkocja
  • Literatura angielska, walijska, szkocka, irlandzka

Alexander McCall Smith Nieznośna lekkość maślanych bułeczek Zobacz więcej