The Importance of Being Seven

Okładka książki The Importance of Being Seven Alexander McCall Smith
Okładka książki The Importance of Being Seven
Alexander McCall Smith Wydawnictwo: Polygon Press Cykl: 44 Scotland Street (tom 6) literatura piękna
44 Scotland Street (tom 6)
Polygon Press
2010-01-01
2010-01-01

Hmm. To bezsprzecznie najsłabsza cześć tej SUPER przygody z mieszkańcami Edynburga. Z jednej strony czytelnik czuje się zniesmaczony, z drugiej w sumie się cieszy, że autor zaniżając wyraźnie poprzeczkę spowodował minimalny ból związany z zakończeniem sagi. :) Seria w całości jest extra, kto czytał od początku nie wystawi niskiej oceny nawet dla tej części.

To kolejne spotkanie ze znanymi już mieszkańcami Edynburga. Tak jak poprzednie części, tak i tą czyta się przyjemnie. Dowiadujemy się co słychać u Bertiego i jego despotycznej mamy, a także u Domenici, Angusa i reszty bohaterów z poprzednich tomów. Także Matthew, któremu życie zaczyna się układać staje przed dylematami i wyzwaniami. Podsumowując, czyta się szybko, miło i przyjemnie. Lekka książka, do kawy czy na chwilę wytchnienia.

Humor i krótkie rozdziały to dwie największe zalety tej książki. Czytało się dobrze, ale raczej nic nie wniosła do mojego życia :) Na plus jeszcze opisy Edynburga i zwyczajów w życiu Szkotów, wplatane jak gdyby nigdy nic w fabułę.
Nie znając serii 44 SCOTLAND STREET myślałam, że "Mieć siedem lat" będzie napisana z perspektywy chłopca w tym wieku, a tak było tylko w niektórych rozdziałach. Być może książka jest jakby wyrwana z kontekstu; nie znam treści pozostałych części - czy są ze sobą powiązane? W każdym razie tę można przeczytać - tak myślę - bez znajomości poprzednich. Interesuje mnie tylko zakończenie jednego wątku, ale dla niego nie będę czytać kolejnych części ;)

Miłość. Świeżo poślubionych małżonków, pełna nieśmiałego, choć ekscytującego odkrywania siebie nawzajem. Małżeństwa z długim stażem: trudna, wybaczająca z przyzwyczajenia, taka "mimo wszystko". Dziecka do rodziców, niejako organicznie wymuszona, bolesna, pełna frustracji, ale niemożliwa do przerwania. Stara, choć przez lata nieuświadomiona, a jednak bez śladu rdzy. A nawet do ojczyzny, choćby tak małej jak Szkocja, za która tęsknimy nawet na wymarzonych włoskich wakacjach.

Jak zwykle w książkach o Scotland Street witaja nas znajomi bohaterowie. Dużo się co prawda miesza i widać też smutne odcienie, ale te wszystkie sprawy są takie ludzkie i bliskie, a do tego zwykle rozwiązywalne, że można to czytać z największą przyjemnością :)

Uwielbiam tę serię. Lekka, inteligenta, na poprawę humoru.

Uwielbiam tę serię. Lekka, inteligenta, na poprawę humoru.

Zimno?
Smutno?
Nic się nie chcę tylko na chwilę odłączyć się od zgiełku świata?

Weź koc, herbatę i tę książkę, a naładujesz się ciepłem, humorem i energią.

Kolejna część serii o mieszkańcach jednej szkockiej kamienicy - uwielbiam jak pokazane są losy wielu ludzi, które gdzieś ze sobą się przecinają.

Dominującą postacią w tej części jest sześcioletni Bertie, który marzy o tym by mieć już 7 lat - bo wtedy będzie już dorosły i będzie mógł żyć po swojemu. Będzie mógł rzucić włoski, jogę i psychoterapię, a zacząć bawić się beztrosko z kolegami i jeździć na obozy skautów.

Zarówno w trakcie czytania jak i teraz już po - bardzo mocno trzymam kciuki by wraz z nastaniem jego 7 urodzin tak właśnie się stało!

I dlatego z niecierpliwością czekam na kolejną część opowieści :)

Zimno?
Smutno?
Nic się nie chcę tylko na chwilę odłączyć się od zgiełku świata?

Weź koc, herbatę i tę książkę, a naładujesz się ciepłem, humorem i energią.

Dominującą postacią w tej części jest sześcioletni Bertie, który marzy...

Duża dawka dobrego humoru.

Mathew i Elspeth spodziewają się dziecka, a w zasadzie dzieci- trojaczków. W zawiązku z tym, decydują się na sprzedaż mieszkania i zakup większego w bogatszej dzielnicy. Okazuje się, że jest to bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać.
Bruce po swojej przemianie postanawia naprawić błędy z przeszłości. Decyduje się przeprosić swojego byłego szefa z agencji nieruchomości. Jednocześnie wpada mu w oko jego córka.
Antonia zaprasza Angusa, Domenicę i psa Cyryla do Włoch. Z pozoru ta zwykła wycieczka zamieni się w pełną nieoczekiwanych wydarzeń podróż, która odmieni życie Antonii. Cyryl we Włoszech poznaje nowych psich przyjaciół.
W życiu uczuciowym Dużej Lou znowu zanosi się na zmiany.
Bertie przekonuje się na własnej skórze, że życzenia czasem się spełniają. Jego mama, Irene, zaginęła... Z jednej strony męczą go wyrzuty sumienia, z drugiej są to najpiękniejsze chwile w jego życiu. Stuart, wiecznie uległy apodyktycznej Irene, postanawia dotrzymać danego słowa i zabrać Bertiego na ryby. Nie jest to takie proste i wymaga od Stuarta niezwykłej odwagi, gdyż Irene jest temu baaardzo przeciwna. Wyjazd, ojca z synem na ryby, staje się niezwykłą przygodą, o której chłopiec długo będzie pamiętał. Ponadto, niebawem ma się spełnić największe marzenie Bertiego- skończy siedem lat...

Seria urzekła mnie, przede wszystkim poczuciem humoru, który autor przemyca na każdym kroku. Z założenia nawet te trudne, smutne czy beznadziejne sprawy ukazywał w jasnych barwach, dając czytelnikowi nadzieję. Postacie są nieszablonowe, ciekawe i bardzo charakterystyczne. Autor dba o każdy szczegół, przez co bohaterowie wydają się bardzo ludzcy i tacy zwyczajni.
Z pozoru nic nie znaczące sprawy życia codziennego, tutaj przedstawione są w niesamowity sposób. Życie bez wielkich romansów, fortun czy kolorowych gazet również może być interesujące i zachwycające. Ciekawa i często zaskakująca zwrotami akcji fabuła sprawia, że książki dosłownie się pochłania w ciągu jednego wieczoru. Niezaprzeczalnie, bardzo dużym plusem jest również styl pisania i język jakim posługuje się autor. Czytając łatwo można zapomnieć o otaczającym świecie, smutkach, troskach i po prostu się relaksować i odpocząć.
Seria "44 Scotland Street" jest jednocześnie przewodnikiem po kulturze i obyczajach Szkotów. A wszystko to ukazane jest z przymrużeniem oka.

Książki "44 Scotland Street", "Opowieści przy kawie","Miłość buja nad Szkocją","Świat według Bertiego", "Nieznośna lekkość maślanych bułeczek" są jak lekarstwo na jesienną niepogodę i chandrę. To duża dawka dobrego humoru i słonecznego ciepła, skrzętnie ukrytych między okładkami.

Na PLUS

- przyjemny w odbiorze styl i język
- ciekawa, często zaskakująca fabuła
- nietuzinkowe postacie
- trochę życiowej refleksji, trochę satyry i duża dawka dobrego humoru
- tchnie spokojem codzienności

Na MINUS

- za szybko się kończy :( będę tęsknić, szczególnie za Bertiem

Duża dawka dobrego humoru.

Super wesoła książka - idealna na lato (cała seria "44 Scotland Street")

Super wesoła książka - idealna na lato (cała seria "44 Scotland Street")

Ogromna szkoda, że Wydawnictwo Muza nie kontynuuje wydawania kolejnych części.

Ogromna szkoda, że Wydawnictwo Muza nie kontynuuje wydawania kolejnych części.

• 2017
  • Do kupienia