Pożegnanie barda

Wydawnictwo: Nitrotest
839022111X
Martka

Wywiad rzeka przeprowadzony z Jackiem Kaczmarskim przez Grażynę Preder w 1995 roku, tuż przed wyjazdem Jacka do Australii.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wywiad Grażyny Preder z Jackiem Kaczmarskim, rzucający światło na jego światopogląd, upodobania i decyzje życiowe. Owy wywiad-rzeka, jest tylko kluczem do skarbca obfitości, jakim były dzieła tego człowieka renesansu.

Jacek Kaczmarski był tytanem intelektualnym, którego twórczość fascynuje do dziś rzesze słuchaczy w różnym wieku. Pomimo wielu błędów, które popełnił, zachowań niedorzecznych i nieadekwatnych do jego predyspozycji intelektualnych, to przestrogi i subtelne porady tego poety mogą służyć za wyznacznik godnej egzystencji. Z jego tekstów bije zachęta to podjęcia walki o szczęście, godność, znalezienie własnego ja.

Choć sam Jacek do końca swoich dni miewał momenty zwątpienia bliskie upadku, to pozostaje wielkim autorytetem moralnym, nawet, jeśli postępował odmiennie od tego, co głosił i do czego namawiał.
"Bo czy drogowskaz musi pójść do miasta?", zapytałby Schopenhauer.

mietek112 | 2013-04-01
Na półkach: Z 2013 roku, Przeczytane
Przeczytana: 24 marca 2013

Jest, jest!!! Udało mi się!
Udało mi się dotrzeć do tej książki. Nie wiem, czy tylko ja miałem taki problem.

Książka fantastyczna. Czytając ją czułem się jakbym przeniósł się wehikułem czasu, do momentu kiedy Jacek Kaczmarski wybierał się do Australii.
Czytając tę książkę miałem wrażenie jakbym był przy tej rozmowie, jakbym był jej uczestnikiem.
Przemyślane pytania Pani Grażyny Preder, błyskotliwe odpowiedzi Jacka Kaczmarskiego, pełne szczerości i niejednokrotnie samokrytyki, wszystko to spowodowało, żę "połknąłem" niemalże tę książkę.

Polecam, i nie tylko fanom JK, polecam wszystkim, bo warto.
Może zaskoczyć Was historia piosenki "Mury" :)

zarin | 2015-01-17
Tomasz | 2014-04-10