Pierwszy klucz

Okładka książki Pierwszy klucz Pierdomenico Baccalario
Okładka książki Pierwszy klucz
Pierdomenico Baccalario Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Cykl: Ulysses Moore (tom 6) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ulysses Moore (tom 6)
Wydawnictwo Olesiejuk
2007-01-01

Okładka książki Do czego służą pieniądze? Wszystko, co warto wiedzieć o ekonomii Pierdomenico Baccalario, Simona Paravani-Mellinghoff, Federico Taddia
Do czego służą... Pierdomenico Baccal...
Okładka książki 50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat. Na wakacjach Pierdomenico Baccalario, Tommaso Percivale
50 rzeczy, któ... Pierdomenico Baccal...

Szósty tom przygód dzieciaków z Kilmore Cove jest naprawdę ciekawy. W moim dotychczasowym rankingu umieściłbym go chyba na trzecim miejscu zaraz za Wrotami czasu (1t) i Wyspą masek (4t).

A już z pewnością jest lepszy od części poprzedniej. Bardzo dużo się dzieje, w zasadzie to lektura na dwa wieczory. Dużo się również wyjaśnia, włączając w to największą dotychczas zagadkę serii.

Chociaż nie trzeba być wcale detektywem, by się jej nie można było domyślić już dawno, aczkolwiek odbieram pozytywnie to, że autor nie próbował za bardzo namieszać.

Baccalario trzyma wciąż poziom w tak późnym tomie, co bardzo cieszy.

Zaczęłam tą książkę w złym momencie, przez co czekała przeszło miesiąc, aż najdzie mnie ochota. Tylko po to, żeby pochłonąć ją w jedno przedpołudnie. To już ostatni reread z tej serii - każdy kolejny tom będzie moim pierwszym podejściem i chyba w lepszym miejscu nie mogła bym przestać lata temu. Ten tom zawiera chyba największy plot twist w całej serii. Nie wiem, jak zareagowałam na niego kiedyś, ale dziś bardzo mi się podoba.

"Pierwszy Klucz" stworzony przez Pierdomenio Baccalario jest idealnym zakończeniem, jak mawiam, pierwszej podserii serii Ulysses Moor. Bardzo dobrze kontynuuje historię przedstawioną w poprzednich częściach. Jest emocjonująca i zarazem tajemnicza. Odkrywamy kim jest Ulysses Moore i, że był bliżej niż myśleliśmy. Ale czy odnajdziemy pierwszy klucz? Czy rozwiążemy zagadkę tajemniczych drzwi? Na te pytanie oczywiście odpowie "Pierwszy Klucz"

To właśnie od tej części rozpocząłem czytać tą serię.(tak od szóstej) Zainteresowała mnie swoją okładką (ma dwie te którą witać na zdjęciach i drugą która wygląda trochę jak produkty paperblanks). Byłem wtedy na wakacjach nad morzem gdzie znalazłem namioto-księgarni w której sprzedawano tanio książki poprosiłem o nią babcię, a ona mi ją kupiła. W tamtym czasie rozpoczynałem swoją przygodę z książkami. Uważam, że ta książka ukształtowała w pewnej części to kim jestem oraz mój gust dotyczący książek. Mam do tej książki wielki sentyment. Z tego co pamiętam książka była dla mnie bardzo przyjemna w czytaniu, choć nie czytałem poprzednich książek, więc zdecydowanie polecam przeczytać tą niezwykłą książkę.

P.S. Co do tych podserie to dzielę tą serię tak:
Od 1. do 6. książki - przedstawienie świata i pierwszych bohaterów
Od 7. do 12. - dodanie nowych bohaterów rozwiązanie tajemnic z poprzedniej serii zamknięcie większości wątków
Od 13. do 17. - skupiamy się na nowych bohaterach i rozwijamy i zamykamy nowe i stare wątki
18. książka - Prequel

Tom, który odpowiada na wiele pytań ale też szokuje. Nie wszystko okazuje sie być, takie jak powinno. Główni bohaterowie zmieniają się, dorośleją. Czyta mi się coraz przyjemniej. Mimo że to pozycja dla dzieci, to jednak dorosłym tez moze przypaść do gustu. Po pierwszy tom sięgnęłam z nudów ale teraz czytam dla przyjemności, zastanawiając sie co dalej.

Na półkach: , , , , , , ,

"Pierwszy klucz" to pelna przygód i tajemnic powieść dla młodzieży.
Akcja toczy się szybko, wręcz pędzi na złamanie karku. Ale nie odpowiadało mi to, że opisy są niewyczerpujące, zdawkowe.
Świat wykreowany przez Pierdomenico Baccialario jest nieprzeciętnie ciekawy.
Jest tu dużo tajemnic które są tak pełne szczegółów, że ciężko się w nich połapać.

Miejscem akcji jest jak zwykle Cilmore Cove a także, tym razem średniowieczne, niezwykłe miasto w którym rządzi książę Gianni. Tam żadne drzwi nie mogą być zamknięte, a każdy kogo żołnierze spotkają w nocy poza domem trafia do więzienia pod zarzutem bycia złodziejem.
Tę krótką niespełna trzystustronicową powieść czyta się szybko. A czytało by się jeszcze szybciej gdyby czcionka była mniejsza.
Postacie są bardzo ludzkie, mają tak jak w życiu zalety i wady.
Dużo z tajemnic przeszłości zostaje odkrytych, ale nie zdradzę jakich.
Nasi młodzi przyjaciele popadają w duże kłopoty, zostają rozdzieleni.

Polecam tę pozycję, stawiam lekko naciągane 8/10.

"Pierwszy klucz" to pelna przygód i tajemnic powieść dla młodzieży.
Świat wykreowany przez Pierdomenico Baccialario jest nieprzeciętnie ciekawy.

Miejscem akcji jest jak...

W końcu mamy tom, w którym sporo się wyjaśnia. Jeśli ktoś ma lekki przesyt poszukiwań kluczy do wrót czasu. Można odetchnąć. Ale są też dalsze tomy. Na razie po nie nie sięgnę, choć uważam, że w sumie Ulysses Moore to zgrabnie i z polotem napisana seria "młodzieżowej" fantastyki.

Ładne zakończenie opowieści. Nie tłumaczy wszystkiego, pozostawia przestrzeń na domysły i samodzielne szukanie odpowiedzi. Działa na wyobraźnię, pozwala zżyć się z postaciami i życzyć im jak najlepiej. Na szczęście autor nie zdecydował się na cudowne ożywienie wszystkich postaci, które przed laty zaginęły w tajemniczych okolicznościach, a tego się obawiałam. A te dzieci... Przypominają mi agentów CHERUBA. Oczytane, wysportowane, wygadane i wyjątkowo samodzielne. Chciałabym mieć takich uczniów, mimo że praca z nimi byłaby wielkim wyzwaniem. Książkę polecam nie tylko młodzieży, ale i każdemu kto chce choć na chwilę poczuć, że życie przygotowuje przygody nie tylko dla bystrych jedenastolatków.

Bardzo przyjemna książka - udane (a przede wszystkim wciągające) zakończenie pierwszej części sagi o Ulysessie Moorze.

Z początku mało interesująca, ale potem jest lepiej. W tej części chyba najwięcej się jak do tej pory wyjaśnia i dużo rzeczy ulega zmianie. Robi się coraz ciekawiej.

Bardzo ciekawy finał historii, nie mogłam się oderwać. Seria zyskuje wraz z kolejnymi tomami, a że uwielbiam zagadki, tajemnice i odrobinę magii, odnalazłam się w przygodach rewelacyjnie.

Polecam i już zamawiam kolejne tomy :)

Polecam i już zamawiam kolejne tomy :)

• Ulysses Moore

Pierdomenico Baccalario Pierwszy Klucz Zobacz więcej