Dobry Niemiec

The good German
83-11-09742-9
1945 r., Berlin, miłość, morderstwo
Jula

Niezwykle sugestywna i przejmująca historia ludzi, którzy w 1945 roku znaleźli się w podzielonym na strefy okupacyjne Berlinie. Jednym z nich jest amerykański korespondent, Jake Greismar. Powrócił on do miasta, w którym przed wojną spędził kilka lat, aby opisać triumf aliantów, ale także by odnaleźć zagubioną miłość - Lenę, z którą musiał się rozstać. Tłem dla przedstawionych zdarzeń jest konferencja poczdamska. W tym czasie woda wyrzuca na brzeg z strefie rosyjskiej zwłoki amerykańskiego żołnierza. Greismar stara się poznać tajemnicę, jaka kryje się za tym morderstwem.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie własne

KasiaM | 2017-03-24
Przeczytana: 23 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czy istnieje definicja dobrego człowieka? Dobrego Niemca w czasach powojennych? Czy dobry to ten po stronie Amerykanów? Nie znajdziemy odpowiedzi w tej książce. Czy Emil był dobrym czy złym człowiekiem? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Emil pisząc licząc dawki żywnościowe skazywał ludzi na śmierć. Był chyba przez Niemców dobrze traktowany, ponieważ nie schudł, więc on miał całkiem niezłą dawkę kalorii dziennie. A jednak mimo wszystko, zarówno Amerykanie jak Rosjanie walczą o niego, posuwając się nagle do kilku morderstw. W ostateczności jest pod opieką Amerykanów. Wyjeżdża do Stanów. Jak gdyby nigdy nic złego nie zrobił, nie skazywał ludzi na śmierć. Jego usprawiedliwieniem jest, że były takie czasy, a on nie po to się uczył, żeby teraz zaprzepaścić swoją szansę. Ilu tak zwanych dobrych Niemców uniknęło kary?

książek: 1920
Monika | 2013-06-22