Dobry Niemiec

Okładka książki Dobry Niemiec Joseph Kanon
Okładka książki Dobry Niemiec
Joseph Kanon Wydawnictwo: Bellona Ekranizacje: Dobry Niemiec (2006) literatura piękna
The good German
Barbara Górecka
Ekranizacje:
Dobry Niemiec (2006)
1945 r. Berlin miłość morderstwo

Morderstwo, miłość, wielka polityka na tle zbombardowanego Berlina - oto co czytelnik znajdzie w powieści. Lektura tej powieści jest nie tylko rozrywką, ale skłania do refleksji, zwłaszcza w obecnej międzynarodowej sytuacji politycznej. Historia kołem się toczy.

Czy istnieje definicja dobrego człowieka? Dobrego Niemca w czasach powojennych? Czy dobry to ten po stronie Amerykanów? Nie znajdziemy odpowiedzi w tej książce. Czy Emil był dobrym czy złym człowiekiem? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Emil pisząc licząc dawki żywnościowe skazywał ludzi na śmierć. Był chyba przez Niemców dobrze traktowany, ponieważ nie schudł, więc on miał całkiem niezłą dawkę kalorii dziennie. A jednak mimo wszystko, zarówno Amerykanie jak Rosjanie walczą o niego, posuwając się nagle do kilku morderstw. W ostateczności jest pod opieką Amerykanów. Wyjeżdża do Stanów. Jak gdyby nigdy nic złego nie zrobił, nie skazywał ludzi na śmierć. Jego usprawiedliwieniem jest, że były takie czasy, a on nie po to się uczył, żeby teraz zaprzepaścić swoją szansę. Ilu tak zwanych dobrych Niemców uniknęło kary?

Film nie jest warty uwagi

Film nie jest warty uwagi