Byłem w ZOMO

83-85377-06-9
PRL, ZOMO, wspomnienia
literatura faktu
Jula

Jest to historia z życia młodego mężczyzny, który - w obliczu konieczności szybkiego usamodzielnienia się, założenia rodziny i jej utrzymania (dziewczyna w ciąży) - podjął decyzję wstąpienia do Milicji Obywatelskiej i dwa lata (1982-1984) spędził w ZOMO w Krakowie i Warszawie.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: zdjęcie własne

Jula | 2011-03-31

Ta niewielka objętościowo książeczka (niecałe 100 stron) jest fabularyzowanym zapisem przeżyć autora - młodego chłopaka tuż po maturze - podczas służby w plutonie specjalnym milicji w latach 1982-1984, najpierw w Krakowie, później w Warszawie. Przedstawia, jakimi metodami posługiwano się ZOMO rekrutując nowych pracowników, jak wyglądały szkolenia. Poznamy też opisy metod prowokacji i pacyfikacji demonstrantów, akcji oddziałów specjalnych milicji... Ponieważ wydaje się autentyczna, może być ciekawą lekturą dla każdego, kto interesuje się problematyką policyjną, bo choć książka dotyczy czasów PRL-u, chyba niewiele straciła na aktualności. Ponadto jest w niej zamieszczonych kilka ciekawych zdjęć.

Rebelson1990 | 2016-10-30
Wojtek | 2015-12-13