O sztuce istnienia

Seria: Biblioteka Klasyków Psychologii
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Vom Haben zum Sein
CzarnaMucha

Książka jest cennym uzupełnieniem rozważań ze znanego dzieła Ericha Fromma Mieć lub być. Prezentuje możliwości i sposoby osiągania przez człowieka autentycznego poczucia istnienia; świadomego rozumowania i kochania oraz produktywnego działania. Autor krytykuje fałszywe ścieżki zdobywania świadomości oraz orientację ku posiadaniu. Sens istnienia oraz cele życia człowieka wiąże z racjonalnym...

Prezentuje możliwości i sposoby osiągania przez człowieka autentycznego poczucia istnienia; świadomego rozumowania i kochania oraz produktywnego działania. Autor krytykuje fałszywe ścieżki zdobywania świadomości oraz orientację ku posiadaniu. Sens istnienia oraz cele życia człowieka wiąże z racjonalnym rozpoznaniem natury ludzkich potrzeb.

Świadomość, wola, praktyka, tolerancja dla lęku oraz nowych doświadczeń; wszystko to jest potrzebne, jeśli ma się powieść przemiana człowieka. W pewnym momencie energia i kierunek sił wewnętrznych zmieniają się tak, że zmienia się również poczucie identyczności danej jednostki. W świecie, w których dominującą cechą egzystencji jest modus posiadania, naczelne motto brzmi: "Jestem tym, co mam". Po dokonanej transformacji przybierze ono postać: "Jestem tym, co robię [...]", lub po prostu: "Jestem tym, kim jestem".

(z fragmentu książki O sztuce istnienia)

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl

Olaf | 2013-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Z wielu powodów nie lubię Fromma. Za to, że uznaje dzieło i dorobek Marksa za intelektualny zasób, który jest możliwy do zrealizowania oraz za zbytni entuzjazm w stosunku do tradycji wschodnich. Ja również mam słabość do wielu rzeczy, ale wiem, że z każdą słabością należy walczyć. O sztuce istnienia uważam, za bardzo aktualny przewodnik po meandrach ludzkiego uwikłania i zrezygnowania z wielu witalnych i naturalnych prawdziwych wartości. To samo odbywa się na poziomie uwielbienia kierowanego w stosunku do idoli. Idolatria Steve'a Jobs'a będzie tu przykładem transparentnym. Podsumowując istnienie jako takie może stać się dziełem sztuki, można uczynić życie swoje, czymś uwagi i naśladowania godnym i nie koniecznie trzeba być mistrzem wizerunku, czy marketingu.

ephemeris | 2012-03-08
Przeczytana: 17 marca 2012

Aż nie wiem, co napisać! Panie Fromm'ie, oddaję mój pełen szacunku hołd pańskiej filozofii i literackiemu kunsztowi. To było coś niesamowitego, na pewno będę wracać jeszcze wiele, wiele razy.

Konrad | 2016-07-13

O psychoanalizie defacto niewiele się dowiemy. To jednak nie przeszkadza, gdyż jasność ścieżki po której podążamy tutaj z Frommem w meandrach ludzkiej egzystencji czyni tę książkę wyjątkową. Wielki plus za doskonałą próbę syntezy ujęcia psychologii w ujęciu zachodnim wespół z filozofią wielkiego Wschodu.

Aldona Lip | 2016-01-20

książkę czyta się opornie, że względu na styl autora. jest trochę nieaktualna i sprzeczna np. autor nie rozumie "ułatwień dla uczniow żeby nauka nie była zmudna i trudna" ale już takich ułatwień żąda dla pracowników. autor pochwałą autorytaryzm, a raczej krytykuje jego krytykę jako narcyzm.

Rosalieee | 2017-02-18
Na półkach: 2017, E-book, Przeczytane