978-83-08-04655-5
Ag2S

Anna kocha męża, ale czułość otrzymuje od Andrzeja. Konstanty, Julia i Sarah nie mogą bez siebie żyć. Chociaż żyją w trójkącie – nie czują zazdrości… Nie trzeba wymyślać skomplikowanych fabuł – wystarczy słuchać, zachwycać się i wzruszać. Janusz Wiśniewski raz jeszcze przybliża nam prawdziwe historie przypadkowo napotkanych, zwykłych-niezwykłych ludzi. Ludzi, których zawsze łączy pragnienie...

Nie trzeba wymyślać skomplikowanych fabuł – wystarczy słuchać, zachwycać się i wzruszać. Janusz Wiśniewski raz jeszcze przybliża nam prawdziwe historie przypadkowo napotkanych, zwykłych-niezwykłych ludzi. Ludzi, których zawsze łączy pragnienie miłości i bliskości innych. To każdy z nas – chociaż oddzielają nas mury niezrozumienia i niewiedzy – każdy nosi w sobie historię skrywającą głęboką prawdę o człowieku.

Zawartość zbioru:

- Mocne postanowienie poprawy
- Zjednoczenia
- Pokolenia
- W tranzycie
- Bóg w lewej półkuli mózgu
- O miłościach w maju
- Zemsta w jądrze ogoniastym
- Baby-blues
- Ukrwienie
- O hormonach, miłości i wolnej woli
- Daria z Ukrainy

[Wydawnictwo Literackie, 2011]

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Monique | 2015-12-21

Zbiór rożnych opowiadań. Podobna tematyka -miłość, rozumiana w rozmaity sposób.
Opowiadania krótkie, rzeczowe. Dużo tragizmu, który zmusza czytelnika do zadania sobie zasadniczego pytania: czym jest szczęście? Czym jest miłość ?
Znawca kobiecej psychiki nie zawodzi i tym razem. Taki nasz Coelho.
Chociaż "Ukrwienia" nie przebija debiutu "S@motność w sieci" ani wspaniałej jego powieści "Bikini" to i tak jest warta przeczytania.
MQ

mieszka | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Lubię formy krótkie, ale muszą być doskonałe.
Niemal jak wiersze.
Inaczej odbieram jej nie jak doskonałe formy literackie, a zaledwie szkice, opowiastki, historyjki.
W przypadku "Ukrwień" - i innych tego rodzaju tomików Wiśniewskiego - kojarzy mi się takie określenie "efemeryda". Podoba mi się prostota prowadzenia narracji. Trochę mniej już to, że wiem czego mogę się po tym autorze spodziewać i nie zaskakuje mnie. I raczej - w takiej formie - nie zaskoczy.

skiatos | 2015-05-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 maja 2015

Kupiona za dychę na wyprzedaży dla zabicia czasu w podróży. Mędrkowanie, łzawość i grafomania. Książka znacznie pobudza odruch wymiotny. Czytając ją, miej pod ręką lokomotiv.

Tetiisheri | 2012-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2012

Najtrudniej jest spełniać obietnice złożone samemu sobie. Szczególnie te wypowiedziane szeptem lub pomyślane w tajemnicy przed wszystkimi. Nie ma nikogo kto mógłby poczuć się rozczarowany lub dotknięty tym, że ich nie dotrzymaliśmy. Pomijają nas samych i zapominają o naszym sumieniu.

Zwyczajną opowieścią o noworocznych postanowieniach rozpoczyna się tomik kilkunastu historii opowiedzianych słowami Janusza Leona Wiśniewskiego. W "Ukrwieniach" autor dzieli się z czytelnikiem spostrzeżeniami dotyczącymi codziennego życia i otaczającego nas świata, odgrywających się w nim spraw o istotnej funkcji. To zbiór, w którym niewątpliwie wychwycimy złote myśli o życiu i wartościach, których nie powinniśmy puszczać w niepamięć.

Opowiadania te to kadry z życia zwykłych ludzi. Znajdziemy wśród nich mężczyznę analizującego swoją osobowość, kobietę po 40 urodzinach dywagującą o zmianach jakie z wiekiem nastąpiły w jej codzienności, zdradzającego męża, czy kobietę pragnącą zemsty. Bohaterów...

Tajemnica | 2011-05-25
Przeczytana: 25 maja 2011

Mam słabość do niewielu facetów ;) Jest ich paru … w różnym wieku. Z pewnością jednym z nich jest Pan Janusz Leon Wiśniewski, dla mnie Facet idealny. Przeczytałam wszystkie Jego książki, a każda następna była dla mnie swego rodzaju świętem. Zdziwiłam się widząc zapowiedź kolejnej Jego książki, bo przecież „przed chwilą” rozkoszowałam się nowością.

„Ukrwienia” tak brzmi tytuł, na który czekałam z niecierpliwością i z dreszczykiem na plecach. Nie myślałam, co tam w środku znajdę, byłam pewna, że po raz kolejny Pan Janusz zabierze mnie do krainy przepełnionej emocjami, w której budzą się motylki w brzuchu i pojawiają się ciary na plecach.

Niestety Panie Januszu spada Pan w rankingu idąc na komercję. Odniosłam wrażenie, że zrobił mnie Pan w przysłowiowego konia (lub klacz, jak kto woli). Śpiewa mi się sama piosenka w wykonaniu Maryli Rodowicz „ … ale to już było i nie wróci więcej ….”. Niestety, to wszystko już przerabialiśmy kilkanaście razy. Niby są emocje, niby jest wzruszenie,...

kasandra_85 | 2012-03-26
Przeczytana: marzec 2012

allison | 2011-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2011

Gdyby to był mój pierwszy kontakt z twórczością Wiśniewskiego, może bym się zachwyciła. Zbyt dużo jednak - jak dla mnie - jest tu powtórzeń myśli, które autor zawarł we wcześniejszych utworach (np. w "Arytmii uczuć" z Dorotą Wellman, w "188 dni i nocy", w eseju "Czy mężczyźni są światu potrzebni").
Niektóre utwory z tego zbioru czytałam już wcześniej w sieci, więc poczułam się trochę rozczarowana.
I przyznam, że w wydaniu Wiśniewskiego wolę powieści i opowiadania w "czystej postaci" niż szkice, które są kompilacją opowiadania, eseju i felietonu. Może po prostu już taka forma mi się nieco przejadła...

Annie | 2011-05-14
Przeczytana: 14 maja 2011

Książka "Ukrwienia" to moje pierwsze spotkanie z twórczością znanego polskiego pisarza, Janusza Leona Wiśniewskiego. Czytając opinie na temat tego bestsellerowego autora, spotkałam się z wieloma niemalże skrajnymi ocenami jego twórczości i ze zdumieniem odkryłam jak różnorodne emocje potrafi wywołać wśród czytelników. Niektórzy go uwielbiają i wychwalają jego powieści, inni natomiast krytykują i żałują poświęconego mu czasu. Do której z grup czytelników mogę się zaliczyć po lekturze "Ukrwień"? Tego niestety nie umiem jeszcze jednoznacznie stwierdzić, choć na razie zdecydowanie skłaniam się ku pierwszej, tej pozytywnej opcji.

"Ukrwienia" to zbiór kilkunastu krótkich opowiadań. Są to uchwycone obrazy życia, wycinki z historii zwykłych ludzi. Janusz L. Wiśniewski ubiera w słowa wyniki ankiet i sondaży, a także obrazuje wyniki najnowszych badań za pomocą zwykłych przykładów prosto z codziennego życia. Jednak bez wątpienia nie jest to literatura naukowa. To raczej zbiór...

Marta | 2016-10-12
Przeczytana: 11 października 2016

Gdyby "Ukrwienia" były pierwszą pozycją pana Wiśniewskiego które wpadłyby mi w ręce, chyba moja domowa półka nie rozrosłaby się w tak zastraszającym tempie.
A tak w przypływie miłości (zauroczenia),zakupiłam prawie wszystko co do tej pory wyczarowała ręka autora.

Smutek, chyba tak...
Właśnie smutno zrobiło mi się gdy przełożyłam ostatnią stronę i nie poczułam nic... Flirtu, smutku, zaskoczenia. Nic... A to chyba najgorsze uczucie.

Ale przecież jedna jaskółka wiosny nie czyni...

| 2011-05-23
Przeczytana: 21 maja 2011

Po przeczytaniu tej książki jestem w stanie stwierdzić tylko jedno - znudziłam się powtarzalnością Wiśniewskiego. To wszystko już było, przestało wzruszać, wywoływać skurcze wewnętrzne, które poruszały cząstki duszy. Nie było dreszczy ani emocji wyczekiwania na kolejne strony. Na każdej kolejnej czekało na mnie rozczarowanie i właśnie z tym poczuciem zamknęłam tę książkę.