Dotyk Gwiazdy

Wydawnictwo: Replika
978-83-7674-092-8
Anita

Grupa przyjaciół związanych ze sobą wspomnieniami młodości, przyjaźnią i tajemnicami, a nade wszystko szukających miłości. Dokonali już życiowych wyborów i uświadamiają sobie, że są więźniami własnych i kulturowych ograniczeń. Czy będą w stanie je przekroczyć? Czy odkryją skrywane prawdy?

źródło opisu: okładka

kasandra_85 | 2011-04-06
Przeczytana: kwiecień 2011

Po ostatnich książkach poruszających niezwykle trudne tematy zapragnęłam lektury lekkiej i przyjemnej, która poprawi mi nastrój, wywoła uśmiech na twarzy i da chwilkę wytchnienia. Przeglądając swoją biblioteczkę wybrałam „Dotyk gwiazdy” Magdaleny Orzeł i był to strzał w dziesiątkę:).

Jest to opowieść o grupie przyjaciół w średnim wieku, znających się z młodości i połączonych ze sobą siecią zależności. Każdy z bohaterów jest inny, wszyscy natomiast mają swoje tajemnice, ukrywają pewne „grzeszki” lub sekrety i skrywane głęboko prawdy. W pewnym momencie doszło do każdego z nich, że nie chcą takiego życia jakie teraz prowadzą, czują potrzebę zmian i metamorfozy. I tak np. Magda, jedna z bohaterek niedługo ma wyjść za Filipa, swojego narzeczonego, z którym jest od siedmiu lat. Ku zdziwieniu przyszłego chłopaka, dziewczyna wyznaje, że nigdy nie przeżyła z nim orgazmu a przyszły ślub staje pod znakiem zapytania. Klara natomiast, młoda, wyzwolona kobieta prowadziła niezobowiązujące życie....

Muminka | 2015-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 04 lutego 2015

Ech słabe dialogi słaba fabuła bohaterowie nie na tyle dobrze scharakteryzowani by się chciało czytać dalej. Czytałam trzy dni po kawałku, ale w końcu gdy dobrnęłam do końca to było prawdziwe wyzwolenie.

MonikaOrłowska | 2012-03-16
Przeczytana: 16 marca 2012

"Bo to prosta kobieta była..." - napiszą pewnie kiedyś na moim nagrobku. Ano. I dlatego toczą się nietknięte opalizujące kuleczki obok różowego ryjka. Chrum. Oink. Gdzieś nad głową przelatują rozbawione myśli o komecie Halleya, Gwieździe Betlejemskiej czy Polarnej. Stella Maris i oko kamery przemysłowej. Ursa Maior i Matka Ziemia. Czerń i biel à rebours. Jasna Klara pełna zgnilizny, również moralnej. Roznosiciel Dobrej Nowiny wywołujący pandemonium. Biblijny język i z Biblią polemika... No i jak zachwyca, skoro nie zachwyca?
A jednak zachwyca - miejscowo. Lekkością stylu. Plastycznością opisów. Wiarygodnością postaci. Głębią pewnych przemyśleń. Brawurą niektórych metafor. I wreszcie dokładka - okładka.
Zastanawiają drukowane kursywą zdarzenia niebyłe, dialogi niewypowiedziane, przyszłość prawdopodobna choć niekoniecznie przyszła, wśród nich prawdziwy majstersztyk na stronach 63-66 (mniejsza o nieszczęsną dozorczynię z 65). Tak, znam, z czasu połogu, te cudowne ocalenia -...

olah211 | 2013-08-22
Przeczytana: lipiec 2013

Chyba jej nie zrozumiałam. Przeczytałam ją do końca tylko dlatego, że nie lubię zostawiać niedokończonych książek.

Futurka | 2015-12-27
Przeczytana: 12 lipca 2015

Chaos. Pseudo-psychologia.Na siłę udziwniana. Szkoda czasu.

Agnieszka Korfel | 2011-06-30
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Stracone trzy dni. Żałuje że w ogóle zabrałam się za tą książkę.
Jest aż do bólu przesycona psychologicznymi wstawkami o sensie życia etc. Bardzo chaotyczna. Autorka przeskakuje z bohatera na bohatera i jakby zapomina poprzednie wątki, bo ich nie kończy. A może że sami czytelnicy mają się domyśleć?
Opis z okładki w ogóle nie odnosi się do treści. Jednego z "grupy przyjaciół" poznajemy pod koniec książki i poświęcamy mu zaledwie 2 strony. Za to w życie "głównych bohaterów" wplątany jest niedźwiedź, wątek ten nie do końca zrozumiałam. W opisie książki przeczytam o problemach przyjaciół i z zainteresowaniem ją otworzyłam, jednak dochodząc do ostatniej strony z żalem stwierdziłam, że te problemy w treści są tylko szerzej opisane i tyle.

Hada | 2018-02-17
Na półkach: 2018, Przeczytane

Dawno się tak nie męczyłam by skończyć książkę. Ogólnie fajna historia, i całkiem ciekawie napisana, ale... no właśnie ale.... Ciągłe odskocznie, przydługawe opisy są męczące... Do tego czasem się dosłownie gubiłam o co chodzi.

Ina1973 | 2011-12-22
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowanie
Przeczytana: 21 grudnia 2011

Wymęczyłam tę beznadzieję do samego końca.Ciekawe skąd się wziął ten wątek ludzi leżących zimą obok niedźwiedzia i ssących jego mleko?! Co to miało być??? Niesmaczny żart...

Milena | 2017-12-13
Przeczytana: 14 kwietnia 2017