wojna, obóz
Ewelina

Książka przedstawia wspomnienia wojenne i obozowe autora, Janusza Wiza oraz jego żony, Barbary Wiza (m.in. z Dachau).

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.antykwariathistoryczny.pl

To bardzo osobista dla mnie książka, dlatego ciężko mi ją oceniać.
Towarzyszy mi i mojej rodzinie od zawsze, napisał ją mój Wuj, ocalały z obozu w Dachau. Przez wiele długich lat nie mogłam przemóc się, aby po nią sięgnąć wiedząc, że i tak ją przeczytam (nie jeden raz). Było tak prawdopodobnie dlatego, że czułam presję - przeczytała ją cała moja rodzina, bliska i bardzo daleka, pociotki i dziesiąte wody po kisielu.
Podobnie miałam z lekturami, czułam mus i dlatego wszystkie przeczytałam
z ogromnym zainteresowaniem wiele lat później niż było trzeba.
Wracając do książki - Wuj w możliwie przystępny i delikatny sposób opisuje codzienność więźnia obozu koncentracyjnego, tortury, relacje między ludźmi, katów. To najbardziej brutalne jest w domyśle, niedopowiedziane, oczywiste. Dzięki temu może przeczytać ją każdy, włącznie z wrażliwym nastolatkiem.
Dowiedziałam się skąd w mojej rodzinie powiedzenie "kolery karakony"!
Jest to bardzo dobra, bolesna literatura faktu.
Polecam!

terbar | 2013-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

"Wpadła" mi ta książka do ręki przypadkiem.Nie powiem, że przeczytałam ją jednym tchem. Tak się nie dało. Sądzę jednak, ze każdy EUROPEJCZYK powinien przeczytać ten tekst.A już z pewnością winno się ją omawiać w szkolach średnich na lekcjach. Wojna, obóz jeniecki, głód, śmierć, przyjaźń, godność, patriotyzm- to o tym jest ta książka. Dostarczyła mi wiele emocji.Doceńmy to, że o tym możemy tylko czytać, a nie doświadczac."Rota"!-czy ja jeszcze pamietam słowa...?

Marta Witkowska | 2011-03-31
Przeczytana: 28 marca 2011

Niesamowita książka , która daje wiele do myślenia. Polecam stanowczo !

Kasia | 2016-09-19
po_prostu_zuzia | 2016-08-21