Podróże furmana Szejtroczka. O gajowym Chrobotku i jeleniu Wietrzniku

Wydawnictwo: Polityka
Cesty formana Sejtrocka, O hajnem Robatkovi a jelenu Vetrnikovi
Czechy, cała, Polska, czyta, dzieciom
Xymena

W mieście Jiczynie mieszkał sobie niby zwykły furman - Szejtroczek. Ale widział kto, żeby furman miał konia, który był kiedyś... sumem? Szejtroczka obdarował tak wyjątkowym prezentem wodnik Czesałek. To tylko początek przygód wesołego furmana. Posłuchajcie koniecznie tej i innych po raz pierwszy publikowanych w Polsce opowieści z życia Szejtroczka i jego wyjątkowego konia, Bułeczki! Spotkacie w nich olbrzymy i rusałki, a nawet tajemniczego Ognistego Luda.

O gajowym Chrobotku i jeleniu Wietrzniku

Czy wiecie, co to jest trzydziestak szóstak? Nie? Poznajcie więc wspaniałego jelenia Wietrznika, którego rozłożyste rogi mają właśnie 36 odgałęzień, i jego zacnego przyjaciela i opiekuna: gajowego Chrobotka. W ich lesie żyje wiele stworzeń: lisica Miotełka, niedźwiedź Gromobur, zając Szastaj, dzik Karabuchta, no i wodnik o dziwnym, skądinąd, imieniu Barbara! W lesie mieszka także piękna Józefa, która bardzo lubi gajowego Chrobotka... Na pewno jednak nie lubi go paskudny, bogaty pan Krępak i jego pies Herszcik!

Książka rekomendowana dla dzieci od lat 4.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/podroze-furm...»

Isadora | 2011-03-29

Z dzieciństwa pozostał mi wielki sentyment do czeskich baśni. Te telewizyjne wyróżniała prosta, nieskomplikowana animacja, która - na szczęście - w żaden sposób nie mogła się równać z wyidealizowaną kreską Disneya, oraz zabawni, pogodni bohaterowie. Wieczory spędzone w towarzystwie rusałki Amelki, motyla Emanuela, Żwirka i Muchomorka czy rozbójnika Rumcajsa pozostały dla mnie kwintesencją dzieciństwa; te kolorowe, trochę naiwne, ale radosne baśnie pomagały mi beztrosko zasypiać.
Furman Szejtroczek i gajowy Chrobotek to kolejni bohaterowie z tej samej półki. Szejtroczek jest poczciwym człowiekiem o dobrym sercu, któremu w nagrodę wodnik Czesałek podarowuje konia. Nie jest to jednak zwykły koń, ale zaczarowany...sum. Potrafi mówić ludzkim głosem i nieraz ratuje swojego pana z opresji. Żoną furmana jest rusałka Julcia; oboje wiodą na pozór zwyczajne życie pełne codziennych trosk, jednak zdarza się,że mają do czynienia z całą rzeszą fantastycznych postaci, wśród których są dębowe...

Cieszę się, że książkę wspiera fundacja "Cała Polska czyta dzieciom", w innym przypadku nigdy bym na nią nie trafiła i po nią nie sięgnęła. A warto zapoznać dzieci z leśnymi legendami gajowego Chrobotka i jelenia Wietrznika. Furman Szejtroczek i jego koń Bułeczka też mieli niezwykłe przygody.

Ramon | 2012-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Kolejne arcydzieła autora Rumcajsa oraz Żwirka i Muchomorka. Nie są to książki tak słynne, jak np. Kubuś Puchatek lub Mały Książe, ale dla mnie równie wspaniałe - klasyka.

Bezbłędnie napisane, piękne jak prawda, mądre (ale nie przemądrzałe), naturalne i bezpretensjonalne. Ciekawa lektura dla dorosłego, jak i dla dziecka. Na takich książkach dzieci powinny się wychowywać.

Spora czcionka, obrazki w "stylu czeskim" (znane z bajek o Rumcajsie i kreciku), krótkie opowiastki. Kolejny trafny dobór do biblioteczki dla dzieci.

Z dwóch serii umieszczonych w książce zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu ta o Szejtroczku. Zaradny furman i jego mądra żona-nimfa to postacie wyjęte jakby z opowiastek/baśni ludowych.

dodawi | 2013-11-05
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci