Skandale, wandale i... niezwykłe opowieści o wielkich dziełach sztuki

Tłumaczenie: Ewa Pankiewicz
Wydawnictwo: Rebis
Scandals, vandals, and Da Vincis : a gallery of remarkable art tales
978-83-7510-512-4
skandale, caravaggio, malarstwo
literatura faktu
RichMoisture

Caravaggio, Rembrandt, Manet... - prace tak wielkich artystów na stałe weszły do kanonu bezcennych arcydzieł, które nieodmiennie budzą podziw, zachwyt oraz zainteresowanie ich twórcami. Za wieloma tymi wspaniałymi obrazami kryją się równie fascynujące historie. H. Rachlin z ekscytującymi szczegółami opisuje, jak doszło do stworzenia dwudziestu sześciu arcydzieł malarstwa i jak przetrwały one rozmaite burzliwe wydarzenia - kradzieże, intrygi i wojny. Kreśli barwne postacie malarzy i przybliża czasy, w których przyszło im żyć.

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS, 2010

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

Wojciech Gołębiewski | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Rachlin, bliżej nieznany, autor paru książek, pisze dla "New York Timesa" i "Writera", a pracuje w Manhattanville College. Teraz proponuje nam 26 opowiadań o wielkich dziełach sztuki w klimacie sensacyjnym.
Zaczyna od "Giocondy", a kończy "Chrystusem świętego Jana od Krzyża" Salvadora Dali. Z wielkim zainteresowaniem zacząłem czytać i dobrnąłem do końca, z wrażeniem, że nic mnie ta lektura nie dała, poza przypomnieniem rzeczy powszechnie znanych. Oczywiście jest to świetny podręcznik dla Amerykanów i moich współobywateli - Kanadyjczyków, którzy nie znają historii Europy w ogóle, a historii kultury europejskiej - w szczególe. Przydatność tej książki jest porównywalna z "Historią świata" HG Wellsa, zawierającą całą historię ludzkości w "pigułce". Takie książki są przydatne dla początkujących, szczególnie dla dzieci i młodzieży, do stworzenia w ich mózgach banku...

Marta | 2011-10-26
Przeczytana: 26 października 2011

Pierwszy rozdział mnie nie zachęcił, ale dzieje twórczości Leonarda da Vinci, a zwłaszcza "Mona Lizy" są mi dosyć dobrze znane. Książka natomiast przypominała tylko pewne fakty. Następne rozdziały okazały się znacznie ciekawsze. To fantastyczne uczucie poznać taką bardziej prywatną, czasami piękną i wzruszającą, a czasami wstrząsającą i tragiczną historię obrazu. Gorąco polecam!

Eliza | 2011-08-22
Przeczytana: 09 czerwca 2011

Bardzo ciekawa książka. Warta przeczytania nie zależnie od tego czy ktoś malarstwem się intersuję czy też nie.
Autor opisuje ciekawe historie i przybliża nam fakty związane z powstaniem znanych dzieł. Dowiemy się z niej, nie tylko o genezie powstania danego obrazu czy poznamy "co autor miał na myśli" tworząc dzieło. Można także poznać interesujące historie i anegtotki, które miały miejsce kilka/kilkanaście lat po powstaniu danego obrazu a są z nim związane.
O każdym obrazie, które autor "wziął na warszat" jest napisane kilka stron. Książka nie jest napisana naukowym językiem - czyta się ją łatwo i przyjemnie.

novanike | 2016-09-11
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane