Okładka książki Dramaturgia Sławomira Mrożka

papier
aklime
6.75 (4 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Czy Mrożek ma rację, broniąc się uparcie przed Esslinowską etykietą „dramaturga absurdu"? Co łączy go z innymi dramatopisarzami tzw. szkoły wschodniego absurdu? Czy i jakie pisał groteski? Dlaczego bardziej mu po drodze z Frischem i Durrenmatem niż Ionesco i Beckettem? W jaki sposób od "Tanga" do "Rzeźni" domowe rymuje się ze społecznym i politycznym? Co sprawiło, że o "Śmierci porucznika" i "Alfie" starano się szybko zapomnieć? Dlaczego AA i XX z "Emigrantów" to pierwsze „realne" postacie Mrożka? Co, jak i dlaczego cytuje Mrożek i jego sceniczne postacie? Gdzie początek "Miłości na Krymie" i jej historiozoficznego pesymizmu? Na te dziewięć pytań starają się odpowiedzieć kolejne rozdziały tej książki. Autorka sięga do ustaleń analizy dyskursu, badań nad groteską, pastiszem, dramatycznym dialogiem i tzw. dramatem postmodernistycznym. Za pomocą szczegółowych analiz i interpretacji scenicznych sztuk samego Mrożka i innych dramatopisarzy wyznacza mu osobne miejsce we współczesnej literaturze.
Małgorzata Sugiera - adiunkt w Zakładzie Teatru Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główny obszar jej zainteresowań to teatr i dramat XX wieku. Do tej pory wydała Między tradycją a awangardą. Teatr Jerzego Grzegorzewskiego (Kraków 1993) oraz tłumaczenie J.L. Styana Współczesny dramat w teorii i scenicznej praktyce (Wrocław 1995). Jako stypendystka Fundacji Alexandra Humboldta przygotowuje w Moguncji książkę na temat powojennego dramatu niemieckojęzycznego.

źródło opisu: http://www.arsenal.com.pl/

Polecamy

Opinie czytelników
Kamasz | 2013-09-05
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Najdokładniejsza analiza twórczości Mrożka, z jaką miałem do czynienia. Autorka naprawdę przenikliwie wnika w teksty, porównuje z teatrem absurdu, stawia ważne pytania. Nie uogólnia, ale dokładnie przygląda się związkom pisarstwa Mrożka z takimi postaciami jak Beckett, Ionesco, Durrenmatt czy Frisch. Dokonuje także niezwykle trafnych, choć momentami kontrowersyjnych podziałów gatunkowych.
Jednocześnie nie jest to sucho napisana książka naukowa, ale całkiem przystępnym językiem wykład. Dziewięć wykładów.

kryptonite | 2012-04-27
Przeczytana: kwiecień 2012

Idealna książka - łatwo znaleźć w niej potrzebne informacje na temat poszczególnych dramatów Mrożka. Do tego napisane przystępnym językiem.

Klaud | 2014-04-25
aklime | 2011-03-27