Księga pouczających przykładów

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Kitab al I`tibar
islam, arabia,
klasyka

Pouczające przykłady pochodzą z epoki wojen krzyżowych, a sam zbiór opowieści, podań, anegdot, budujących historii ilustruje zapał i oddanie obrońców islamu, stanowiąc przy tym perełkę literatury arabskiej.

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=5301

Jarmo | 2012-02-09

Książkę można potraktować bardziej jako ciekawostkę niż poszerzającą wiedzę o krucjatach. Czyta się dosyć szybko, ale przez ogromną ilość wieloczłonowych nazwisk ludzi pojawiających się w niej czytanie jest momentami męczące.

Momentami całość jest ułożona dosyć chaotycznie i niechronologicznie. Bardzo ciekawy fragment o kontaktach autora z Saladynem oraz o samych Frankach (w kontekście ich tortur na Muzułmanach oraz metod leczenia niektórych chorób).

Wojny krzyżowe widziane od tej "drugiej strony": trzeba przyznać, że jest to czasem straszne, czasem śmieszne (lekarz Franków i muzułmanów udzielają porady medycznej), w opisach walk budzących nostalgię za magicznym średniowieczem rycerzy, w opisach relacji między wrogami budzące zawstydzenie poziomem europejskiej kultury.
No i oczywiście ta kunsztowna arabska proza.

Lulu_Quest | 2015-03-04
Dominika | 2014-07-05