Eseje. Opowiadania. Bajki. Poematy prozą

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
oscar wilde, eseje, bajki, opowiadania,

Wybór polskich przekładów najbardziej znanych opowiadań, esejów i poematów Oscara Wilde'a. Eseje: Krytyk jako artysta, Portret pana W.H. Opowiadania: Zbrodnia lorda Artura Saville'a, Upiór z Canterville, Wzór milionera, Sfinks bez tajemnic. Bajki: Szczęśliwy książę, Słowik i róża, Prawdziwy przyjaciel, nadzwyczajna rakieta, Urodziny infantki, Rybak i jego dusza, Młody król, Gwiazduś,...

Eseje: Krytyk jako artysta, Portret pana W.H.
Bajki: Szczęśliwy książę, Słowik i róża, Prawdziwy przyjaciel, nadzwyczajna rakieta, Urodziny infantki, Rybak i jego dusza, Młody król, Gwiazduś, Olbrzym-Samolub.
Poematy prozą: Artysta, Ten, który czynił dobrze, Mistrz, Dom Sądu, Nauczyciel mądrości.

Lilian | 2016-10-20
Na półkach: 13_Wilde, Przeczytane
Przeczytana: 20 października 2016

Zawsze trudno ocenić zbiór kilku utworów literackich gdyż jedne są ciekawe inne mniej, a tu jest jeszcze gorzej, gdyż są pomieszane eseje z opowiadaniami i baśniami.

Po przeczytaniu całości wiem, że eseje to kompletnie nie moja bajka, czytałam i połowy nie rozumiałam, opowiadania ciekawe a najlepsze są baśnie.
Dominuje w nich temat miłości, duszy, wiary i dobra a wszystko podane w ciekawej magicznej otoczce z ukrytym morałem

Dociekliwy_Kotek | 2011-07-24
Przeczytana: lipiec 2011

Umieszczenie esejów na samym początku tego zbioru to chyba największy błąd wydawców: przebrnięcie przez przegadanego "Krytyka jako artystę" było nie lada wyczynem. Nie wątpię, że Wilde byłby dumny wiedząc, że napisał coś pięknego i absolutnie bezużytecznego, wręcz idealne wcielenie ideału "Sztuki dla sztuki" (niczego niewnoszące, niepotrzebne, etc), ale nie była to szczególnie przyjemna lektura, lepszy jest już ocierający się o fantastykę "Portret pana W.H.". Opowiadania reprezentują tutaj przezabawny "Upiór z Canterville", zaskakująca "Zbrodnia lorda Artura Sailre'a", chyba najbardziej zapadający w pamięć "Wzór milionera" i "Sfinks bez tajemnic", może i z potencjałem, ale stanowczo pozbawiony charakteru i nijaki.
Najciekawsze są jednak bajki, co prawda szeroko znane, często wydawane i wznawiane, ale zawsze tak samo wzruszające, oraz najciekawsza chyba część zbioru, poematy prozą. Te krótkie formy nastrojem i tematyką - rolą piękna, artysty, znaczeniu uczuć i wrażliwości -...

basklar | 2011-05-06

Często wydaje mi się, że geniusz Oscara najjaśniej błyszczy w jego najbardziej miniaturowych utworach…

feniks | 2012-01-06

czytlam lata temu,ale bardzo chetnie wrocila bym do tej ksiazki,swoj egzemplarz pozyczylam komus i juz nigdy do mnie nie wrocil...:(

Konrad | 2016-10-15
niaz | 2015-08-08